Usunięcie kontur
Witam, jestem tu nowym użytkownikiem. Od niedawna mam styczność z vegas13. Póki co skończyłem oglądać/uczyć się z poradnika dla początkujących z youtube.
Chciałem dowiedzieć się jak usunąć kontury filmów, które nakładam na siebie (zdjęcie dokładnie przedstawi Wam sytuację, zaznaczyłem czerwonym) https://zapodaj.net/0cfec42dd8e5d.png.html

Drugie moje pytanie brzmi jak dodać np. podmuch, aby on szedł z jednego pkt do drugiego? (czy to robi się coś takiego jak z animacją, że zaznacz się pkt, podaje współrzędne? Czy może daje się na cały filmik podmuch i maskuje elementy na których podmuchu ma nie widać? Tylko wtedy to bardzo nienaturalnie wygląda). 
Jeżeli macie jakieś poradniki/tutoriale z nauką obsługi vegas13, bardzo proszę o linki. Głównie interesują mnie efekty specjalne typu wybuch, stłuczenie okien itd. Mogą być też płatne kursy.
Z góry dziękuję, pozdrawiam.
Odpowiedz
Co do kanału alfa. Nie bardzo widać na tym obrazku o co ci chodzi ale podejrzewam o co. Możesz spróbować zmienić ustawienia kanału alfa ( PPM na pliku w timelinie >>Properties>>media>>Alpha Channel) ale efekt będzie podejrzewam żaden. Mozesz zmienić sposób mieszania tracków (sprawdź Multiply). Najlepiej jak włożysz ten obrazek na dużo większy obszar przezroczystości (np. 2500x2500) w Fusion np. przy okazji lekko przycinając krawędzie obrazka. Chodzi o to żeby po skalibrowaniu w Vegasie obrazka do pożądanej wielkości, krawędzie wystawały poza kadr. To jest pewne rozwiązanie. 
Co do animacji to Vegas nie do tego służy. To jest tylko albo az dobry program montażowy. Szkoda czasu na uczenie sie wykorzystywania jakis tam protez. Poświęć ten czas na naukę Fusion lub Blendera (oba za darmo ). Fusion jest stosunkowo łatwy a daje niesamowite możliwości. Blender hmm.. genialny soft i az dziw ze za darmo, ale to dwa lata siedzenia przy nim aby mniej więcej znać jego możliwości.
Odpowiedz
(10-19-2016, 4:35)groh napisał(a):  Nie bardzo widać na tym obrazku o co ci chodzi ale podejrzewam o co. Możesz spróbować zmienić ustawienia kanału alfa ( PPM na pliku w timelinie >>Properties>>media>>Alpha Channel) ale efekt będzie podejrzewam żaden. 

Raczej koledze chodzi o rozmycie krawędzi klipu wyższego. Jeśli tak, to będzie tak. Dla klipu wyższego, w którym chcesz rozmyć krawędzie dodaj maskę. Otwórz Pan/Crop i na dole zafajkuj Mask. narysuj maskę na filmie, trochę odsuwając się od krawędzi i w sekcji Path ustaw Feather type ustaw np na Both i dostosuj Feather (%) wedle uznania.
Odpowiedz
Niektóre z efektów specjalnych o których mówisz robi się również za pomocą generatorów cząsteczek w programach do postprodukcji, albo odpowiednio nagrywa i preparuje z kanałem alfa. W Vegasie ot tak sobie tego nie zrobisz. Raczej musisz mieć odpowiedniego gotowca.
Odpowiedz
Fusion i Blender maja generatory cząstek. No ale przy tym to już trzeba posiedzieć.. :)
Odpowiedz
Troszeczkę inaczej sobie to wyobrażałem. Dziękuję za pomoc, naprowadzenie mnie. Na pewno zainteresuję się Fusionem i Blenderem, dają bajeczne możliwości. Skorzystałem z Waszych porad jednak troszkę to zmodernizowałem po swojemu, mianowicie rozciągnąłem filmik tak, aby kontury wybiegały poza kadr a na elementy, które miały nie obejmować filmiku nałożyłem maskę.

Dziękuję za pomoc.
Odpowiedz