Stabilizacja obrazu - parametry
Witam serdecznie.
Mój problem jest banalnie prosty lecz nie potrafię sobie z nim poradzić.

Otóż jak na większości nagrań "z ręki" obraz drży. Chcąc ten niechciany efekt zminimalizować używałem poprzez media fx opcji Sony Stabilize.
Oczywistą kwestią jest, iż obraz musi zostać lekko ucięty aby uzyskać pożądany przez nas efekt... Tylko, że no właśnie - chciałbym aby był lekko ucięty. A niestety na prawdę widoczną różnicę w stabilizacji obrazu widać dopiero na bardzo wysokich ustawieniach tego pluginu na czym niestety traci nagranie samo w sobie, gdyż kadr jest już bardzo mocno ograniczony. I tu moje pytanie - czy istnieje jakiś inny plugin dzięki któremu uzyskamy lepszy efekt stabilizacji ? Albo może to ja dobieram złe parametry ? Na ile zwykle ustawiacie parametry mając na prawdę drobne drgania, których chcecie się pozbyć i uzyskujecie pozytywny rezultat ? Proszę o wasze opinie.

Pozdrawiam !
Odpowiedz
ProDAD Mercalli.
Odpowiedz
(09-26-2016, 18:04)mateuszszar napisał(a):  ProDAD Mercalli.

Można ten plugin pobrać w wersji trial, darmowej tudzież z mniej oficjalnego źródła :P ?
Rozumiem, że działa lepiej niż standardowy plugin vegasa :) ?
Odpowiedz
(09-26-2016, 18:41)mikobro napisał(a):  (...) tudzież z mniej oficjalnego źródła :P ?

Nawet nie próbuj... Czytałeś regulamin?
Rozumiem, że google dziś nie działa?

Ps. Mercalli v4 jest dodawany za darmo do nowego Vegasa pro 14.

Musisz zrobić test, bo nikt nie wie, jak wygląda Twój materiał.
... znalazłem specjalnie dla Ciebie - zajęło mi to 10 sekund.
https://www.prodad.com/Video-Stabilizati...,l-us.html
Odpowiedz
Z darmowych rozwiązań polecam genialną wtyczkę do VirtulaDub-a - Deshaker.
Tutaj:
masz mały tutorial co i jak - sprawdzone osobiście. Trzeba trochę czasu i dużo miejsca na dysku (godzinny film potrafi zająć ponad 250GB - a trzeba takich plików zrobić 2) - ale efekt jest warty poświęcenia mu tych zasobów :)
Odpowiedz
Im bardziej obraz drży, tym więcej będzie musiało być obcięte. Tu nie ma żadnej filozofii.
Odpowiedz
Mercalli ma możliwość ustawienia stopnia stabilizacji. Wiadomo, że jeśli wybierzesz "kamera statyczna", to będzie dużo obcinał. Kwestia odpowiedniego dopasowania parametrów, i będzie OK. No chyba, że wideo jest masakrycznie niestabilne. To nic nie pomoże ;)
Odpowiedz
a moze Blender? Co prawda więcej zabawy ale masz nad wszystkim kontrole. No i za free :D
Tu link do tutki z podstawowego zakresu:

https://openvisualfx.wordpress.com/2016/...zle-flash/

Gosc ktory to prowadzi jeszcze nie do końca opanował compositing (moduł postprocesów) ale generalnie idę pokazuje dobrze. Widać ze to ktoś zajmujący się montażem ktory nagle odkrył nowe narzędzie
Mozna znaleźć inne tutki ale nie ma co ukrywać ze blender szybko sie rozwija ( w porównaniu do Vegasa to wręcz w szaleńczym tępię :) ) i te sprzed roku mogą nie do końca pokazywać najefektywniejszy przepływ pracy, choć za pewne nie straciły na aktualności. Blender jest bardzo zgodny wstecz.
Generalnie polecam zajęciem się tym narzędziem bo to taki scyzoryk szwajcarski czasem ratujący pupe :D Jeszcze jak by ktoś napisał plugin zęby można podpiąć blendera pod Vegasa tak jak HitFilm ...
Odpowiedz