Płynne slow motion.
Cześć. Postanowiłem zasięgnąć porady fachowców bo mi to średnio wychodzi. Chciałbym osiągnąć takie slow motion jakie są na tym filmie : 

Nagrania są w 60 fpsach, pobrałem sobie ujęcia tego ziomka i bawię się montażem, próbuję nowych rzeczy itp. Próbuję zrobić płynne slow motion takie jak na tym filmie i nie wychodzi mimo, że klipy są przecież takie same, próbowałem normalnego rozciągania klipu ( ctrl + prawy przycisk myszy ), bawiłem się linią velocity i też nie wychodzi to tak płynnie. Pomoże ktoś, wyjaśni dokładnie jak to zrobić ?
Odpowiedz
Do takich bieda-slowmo używa się np. wtyczki TWIXTOR.
Odpowiedz
Bieda ? Dlaczego bieda-slowmo ? Słabe to jest Twoim zdaniem ?
Odpowiedz
bieda... bo kogoś nie stać na kamerę z dużą ilością klatek.
Generowanie klatek pośrednich za pomocą programu, to trochę jak skalowanie SD do 4K ;) Da się? Da. Ale w porównaniu z prawdziwym 4K, widać różnicę.
Tak samo slowmo. Zobacz prawdziwe Slowmo, nagrane kamerami z dużą ilością klatek. Porównaj do tego co dałeś wyżej.
Teraz wiesz, czemu autor nawalił różnych rozpraszaczy w stylu mruganie itd.? Żeby odwracać uwagę od tego co istotne.
Odpowiedz
Czyli ta wtyczka twixtor generuje klatki pośrednie tak ?
To mam jeszcze jedno pytanie - dlaczego kolega nagrywając telefonem ( nagrywa w 60 fps ) za pomocą ustawień właśnie w telefonie potrafi osiągnąć płynniejsze slow motion niż ja w programie również spowalniając nagranie w 60 klatkach.
Odpowiedz
A jak niby inaczej ma program robić zwolnienie? Skąd się biorą dodatkowe klatki?
Program analizuje, co się dzieje na poszczególnych klatkach (trochę bardziej skomplikowane, ale żeby to wytłumaczyć, musiałbyś najpierw poczytać jak działa kompresja międzyklatkowa w kodowaniu).
Dlatego też slowmotion tworzone Twixorem czasami wygląda dobrze, a czasami - beznadziejnie. Wszystko zależy, jak jest realizowany materiał (co się dzieje w obrazie -> jakie możliwości analizy ma program).

Jakim telefonem? Ja mam w telefonie slowmotion. Telefon pisze w 120fps a później zaznaczam co ma być zwolnione. Z 60fps zrobisz co najwyżej dwukrotne zwolnienie. Przy 120fps - masz piękne bezstratne 4x zwolnienie. A zapisując w PAL (25 kl/s), możesz nawet zrobić zwolnienie 4.8x
Odpowiedz
Telefon to Sony XPeria Z3 Compact.
Okej rozumiem już, że czym więcej klatek na nagraniu tym lepsze slow motion, ale właśnie jak patrzyłem u kolegi i gdy nagrał coś telefonem, zrobił od razu slowmotion to naprawdę wyglądało mega płynnie, ściągnąłem klipy tego gościa co podałem wyżej ( on również ma nagrania w 60 fps ) i nie mogę tego slow osiagnąć jak kolega na telefonie...
Odpowiedz
Dokładnie :) Nie pamiętam, czy od xperii z1 czy od z2 jest funkcja SlowMotion. I aparat kręci wówczas 120fps (taki surowy plik zostaje w pamięci telefonu). Później możesz określić moment zwolnienia -> powstaje plik video 30fps.
Odpowiedz
Kurde sorry pomyłka, telefon to Sony XPeria Z5 Compact, nie Z3...

Czyli rozumiem, że nagrywa 720 p ( 120 fps ), a 1080 p ( 60 fps ) ?
Odpowiedz
Tak.
Z5 tak samo w slowmotion kręci 720p@120fps.
Odpowiedz