Efekt przesuwania obrazu góra/dół,prawo/lewo
Witam.
Zastanawiam się czy istnieje możliwość uzyskania efektu powolnego/szybkiego przesuwania obrazu w Vegasie.
Wygląda to konkretnie tak jakby video zostało nagrane ze statywu,a głowica z kamerą była płynnie przesuwana w bok lub na inne strony.
Do tej pory korzystałem z animacji kadru w Windows MM,która pozwalała to zrobić jednym kliknięciem.
Chodzi mi konkretnie o coś takiego jak na filmie poniżej: (15 sekunda)

Istnieje możliwość uzyskania takiego efektu w Sony Vegas?
Pozdrawiam.
Odpowiedz
Podstawy programu Vegas -> panoramowanie -> Pan/Crop w programie. Jeśli chodzi o animacje, to trzeba zrobić przynajmniej dwie klatki kluczowe (keyframe'y).
Polecam przeglądnięcie Interactive tutorials, które jest wbudowane w program. Tam są dobrze pokazane wszystkie podstawowe funkcje programu.
Odpowiedz
Hmmm. Akurat w tym filmie to nie "wygląda" ale to jest płynne panoramowanie na statywie a jedyne czym montażysta operował to prędkość odtwarzania. Co do efektu "wyglądającego jak panoramowanie", to Mateusz wskazał drogę, jest jeszcze druga przez track motion, dla mnie bardziej intuicyjna, ale zasada animowania jest podobna w obu opcjach czyli najpierw stwórz dwa kluczowe punkty (od którego miejsca na zdjęciu zaczniesz a na którym skończysz) a następnie jak chcesz mieć takie przyspieszenia lub zwolnienia to pomiędzy tymi punktami możesz wyklikać dwa kolejne i przesuniesz je na timeline (jak je przybliżysz do siebie to pomiędzy nimi ruch się przyspieszy, jak oddalisz, to spowolni). Myślę, że dwie próby zajmujące max minutę czasu powinny wystarczy aby załapać.
[Obrazek: i15.jpg]
Odpowiedz
Warto tu zaznaczyć o głównej różnicy między Pan/crop a track motion.
To pierwsze że względu na sposób skalowania da lepszy efekt (bo pan crop przetwarza źródło). Track motion przetwarza klatkę o parametrach projektu, więc przy zoomowaniu będzie widać gorszą jakość.
Odpowiedz
(09-15-2016, 16:00)mateuszszar napisał(a):  Warto tu zaznaczyć o głównej różnicy między Pan/crop a track motion.
To pierwsze że względu na sposób skalowania da lepszy efekt (bo pan crop przetwarza źródło). Track motion przetwarza klatkę o parametrach projektu, więc przy zoomowaniu będzie widać gorszą jakość.

Zgadza się a jedyny znany mi wyjątek w tej regule jest jeśli przełączymy tryb compositingu ścieżki na 3D source alpha. Wtedy nie ma tego ograniczenia przynajmniej do SVP12.
[Obrazek: i15.jpg]
Odpowiedz