efekt Motion shot
Witam.
W telefonach komórkowych jest taki efekt jak motion shot. (Jesli nie wiecie o czym mowie to w stawie przykład). Co prawda wymyślilem jak zrobic taki efekt "ręcznie" w sony vegas, ale to dużo pracy, a filmik nad którym pracuje wymaga sporo takich scen. I pytanie, czy w sony jest taki gotowy efekt? Czy może kryje sie poprostu pod inna nazwą, dla tego nie potrafie go znaleźć?
Odpowiedz
Przede wszystkim slowmotion ma sens jak masz zapas klatek (surówka w 50 klatkach pozwala zrobić zwolnienie dwukrotne). Dobrze wygląda przy surowce 100kl/s., bo daje 4x zwolnienie.

W vegasie można to zrobić krzywą velocity. Warto użyć 'disable resample', aby nadmiarowe klatki były pomijane tam gdzie nie są potrzebne.
A największy problem będzie z audio - które trzeba będzie osobno zwalniać.

Jeśli nie chcesz płynnego zwalniania to zrobisz to łatwiej i szybciej. Wyatarczy przeciąć film, i cały event rozciagnac chwytając za krawędź, z wciśniętym ctrl.

Jeśli nie masz nadmiaru klatek (telefon kręci 120kl/s żeby zrobić slowmotion), to zawsze możesz pokombinować z pluginem Twixor.
Odpowiedz
Mateuszszar. Chodzi mi o motion shot a nie o slow motion. To co napisałeś to akurat wiem :) Chodzi mi dokladnie o taki efekt. najlepiej przewinać do 27s

W moim filmie będzie akrobacja modelu samolotu i chcę żeby w ten sposób pokazywala się cała figura. I jak już napisalem doszedłem do tego jak to ogarnąć "ręcznie" ale wolałbym użyć gotowego efektu żeby sie z tym nie męczyć.
Odpowiedz
a... no widzisz. Pisałem z telefonu i nie doczytałem.

Faktycznie jest taka funkcja w xperiach. Jak to zrobić w vegas?
Warunek 1: film realizowany ze statywu. Warunek 2: Kamera ustawiona na manual (żeby np. ekspozycja się sama nie zmieniła).
Na początku nagrywasz pusty plan. Następnie obiekt, który ma być powielony, wchodzi w ten sam kadr.

Za pomocą funkcji compositingu ustawisz różnicę między początkiem kardu (dobrze zrobić stopklatkę) -> czyli pusty plan, a plan + obiekt w ruchu. Taka różnica pozwoli wymaskować obiekt z tła. A to już ponad połowa sukcesu. Teraz wystarczy na jednej ścieżce dać cały oryginalny film, a na jeszcze wyższych ścieżkach, kolejne momenty zamrożonego obrazu (tyle ścieżek, ile momentów zamrożonego obrazu).

DRUGA METODA:
Wyciąć poszczególne klatki, z których chcemy wymaskować obiekty -> w programie graficznym (typu Photoshop), wymaskować (usunąć tło), następnie wrzucać do Vegasa w kolejnych ścieżkach...

Obie metody są pracochłonne.
Szybciej to się zrobi ściągając apkę i kręcąc telefonem. Ale efekt na pewno będzie dokładniejszy niż w przypadku apki.
Odpowiedz
Materiał mam już nagrany ze statywu i tak jak już pisałem taki "ręczny" sposób podobny do Twojego juz ogarnalem :) na samym dole umieszczam klip, i coraz wyzej kolejne zmrożone klatki na "jaśniej" (lighten). Miałem jednak nadzieję że da się to zrobić prościej i szybciej :) Ale dzięki za odpowiedź :) Jeśli kogoś intersuje moge zamieścić jak to wygląda mój efekt.  

A przy okazji jeszcze zapytam czy jest jakiś łatwy sposóbb żeby zamiast wykorzystywać efekt motion shot, rysowała sie linia za lecacym modelem? Ja wymyslilem tylko tyle żeby narysować krzywą na której umieszcza sie tekst a dokladnie podkreslnik _______ ale mało to wygodne :)
Odpowiedz
Grafika z programie graficznym + maskowanie. Najprostsze :)
A pod koniec września będzie nowy vegas, który będzie miał automat do rysowania trasy na mapie.

Któryś z programów proDAD ma taką funkcję. Ale to jest płatny plugin.
Odpowiedz
Nie do końca takie najprostsze, bo jesli figura nie jest idealnie prosta (koło, kwadrat itp.) to ciężko ja narysysowac zeby sie pozniej idealnie wpasować w film.

A taki wyszedł mi motion shot. zrobiony teraz na szybko (jakieś 30 min. :)

Odpowiedz