Jakie ustawić parmetry pliku wyjściowego?
Część, edycja wideo jest mi zupełnie obca, a chciałbym ogarnąć rodzinne filmiki.  Przed zakupem ściągnąłem sobie demo Movie Studio 13, żeby zobaczyć, czy podołam temu programowi.

Mam pytanie jakie ustawić parametry filmu wyjściowego, żeby jakość była dobra i żebym mógł go obejrzeć za 30 lat? Jaki format, rozdzielczość, wszystko? Nie mam pojęcia. Wielkość pliku nie jest szczególnie istotna.

1)

Chcę zmontować filmiki z telefonu (mają rozszerzenie mp4 i poniższe parametry), dodać efekty przejścia, tytuły itp. W jakim formacie zapisać plik docelowy, z jakimi parametrami?
[Obrazek: H9YZgp.jpg]

2)

Chcę zmontować i zarchiwizować stare kasety VHS. Na temat przechwytywania już czytałem. Po zgraniu chciałbym je "obrobić", dodać tytuły itd. W jakim formacie, z jakimi parametrami zapisać film docelowy?
Odpowiedz
Jeśli chodzi o podstawy montażu, to myślę, że szybko wszystko załapiesz, poczytasz, popatrzysz na YT i będzie to dla Ciebie jasne i przyjemne.

Nie znam "movie studio", ale chyba każdy vegas ma coś takiego, jak "match media" przy ustawieniu projektu (zaznaczasz przykładowy plik, do którego PROJEKT ma się dopasować). To jest gwarancja, że wszystko będzie dobrze ustawione -> a później wystarczy tak samo (z tymi samymi ustawieniami) renderować, i będzie super.
Jakbyś odczytał parametry pliku, przy pomocy programu "MediaInfo", to byśmy wiedzieli, czy przypadkiem klatkaż nie jest zmienny (co w telefonach bardzo często się zdarza).
A jeśli jest zmienny, to należy zastosować "Disable Resample", aby vegas nie tworzył brakujących klatek (co zwykle wygląda źle - jakby duchy).

Kasety VHS -> wszystko zależy, w jaki sposób masz zamiar je digitalizować. Ja to robiłem przy pomocy nagrywarki DVD (takiej podpinanej pod telewizor - którą można nagrywać programy TV). Dostałem od razu format DVD (a więc MPEG2). A że nie edytowałem za bardzo, tylko wycinałem reklamy z filmów, obcinałem początek, ewentualnie fade-in/ fade-out) => to wystarczyło w zupełności.
Odpowiedz
(07-20-2016, 23:56)mateuszszar napisał(a):   każdy vegas ma coś takiego, jak "match media" 

Dzięki za odpowiedź. Właśnie problem polega na tym, że wybieram autodopasowanie do plików źródła i parametry projektu są właśnie takie. Niestety podczas wyboru opcji "utwórz film" parametry są już inne, rozdzielczość 640x480 itd. Szkoda, że w tym momencie nie da się dopasować automatycznie do plików wyjściowych. Ale ustawię to ręcznie na podstawie parametrów projektu.

(07-20-2016, 23:56)mateuszszar napisał(a):   Dostałem od razu format DVD (a więc MPEG2)

Więc też tak zrobię, wielkie dzięki za pomoc.
Odpowiedz
W Vegasie Pro jest też taka opcja, że w oknie renderingu pojawia się znak równości, dla szablonów, które są zgodne z projektem. W wersji STUDIO zapewne tego nie ma... Trzeba więc ręcznie wpisywać parametry.
Dawno temu miałem zainstalowane Studio, ale bardziej do testów. Teraz nie pamiętam już jak to wygląda (szczególnie właśnie okno renderu). Powinno być okno do wprowadzania parametrów -> tam musisz niestety wszystko ręcznie ustawić. A na koniec nie zapomnij zapisać szablonu, jako swój (save template). Następnym razem nie trzeba będzie przeklikiwać wszystkiego na około.
Odpowiedz