Ustawienia projektu zmieniają się...
Hej,

mam taki problem, przeczytałem już kilka wątków ale po prostu nie mogę tego ogarnąć.
Nagrywałem materiał w formacie 1920x1440, ustawiam projekt na 1920x1080 więc na zdrowy rozum część klipu powinna być poza obszarem tworzenia. Nagrywałem tak właśnie po to żeby mieć możliwość przesunięcia w razie czego.

Drugi problem to taki, że jak wrzucę materiał na ścieżkę to ustawienia projektu zmieniają się na te z klipu czyli 1920x1440 i wtedy cały mój pomysł szlag trafia.

Pomóżcie proszę, jest jakaś możliwość żeby zablokować rozdzielczość w podglądzie żeby była taka jak ustawiam oraz a może przede wszystkim czy dobrze rozumiem to o czym napisałem w pierwszym akapicie.

Dziękuję bardzo.
Odpowiedz
Co najwyżej, program sugeruje żeby zmienić, ale pyta o to. Więc musisz potwierdzić.

Jeśli natomiast później wejdziesz w ustawienia projektu, to zawsze możesz zmienić na dowolne. Więc nie ma problemu, nawet jak "się samo zmieni".
Natomiast Vegas domyślnie kadruje w taki sposób materiał, aby wszystko zmieściło się w obszarze widzialnym. Więc jeśli wrzucasz materiał, który jest większy od kadru projektu, to w Pan/Crop klipu, automatycznie zostaje ten klip dopasowany.
Jeśli chcesz obciąć nadmierne pole -> wchodzisz w Pan/Crop -> prawy przycisk myszy na obszar z wielkim "F" -> dopasuj do projektu (Match Output Aspect) -> wykadruj wg własnych potrzeb (możesz zablokować współczynnik kształtu, aby sobie nie zepsuć czegoś - współczynnik kształtu masz w menu z lewej strony (Lock Aspect Ratio)
Odpowiedz
Dzięki za odpowiedź, u mnie niestety nie pyta o potwierdzenie zmiany rozdzielczości dlatego mnie to irytuje, może mam gdzieś w ustawieniach żeby zmieniał bez potwierdzania. Dzisiaj będę jeszcze kombinował i zobaczę to o czym pisałeś. Dzięki.
Odpowiedz
Prerefencje programu. Na głównej zakładce musi być -> widocznie odznaczyles kiedyś na woskakujacym oknie, żeby nie pytał. Na szczęście można takie rzeczy wrócić.

Vegas -> Preferences > General > Prompt to adjust project settings to match first added to timeline
Odpowiedz