Ucięte obrazki po bokach
Witam.
Od jakiegoś czasu poznaję Sony Vegasa i zastanawia mnie dlaczego niektóre obrazki mogę rozmieścić spokojnie na całym obszarze klipu, a niektóre są ucinane po bokach. Dla zobrazowania:

[Obrazek: vrEo79h.jpg]

Jeszcze wyjaśnię, bo może to być z tym związane. Wrzucone klipy na linię są w rozdzielczości 1680x1050, natomiast cały projekt robię w 1920x1080, wyłączam main aspect ratio, film jest lekko rozciągnięty, ale da się oglądać. Tylko denerwuje mnie ta blokada na obrazki, próbowałem nawet wyłączyć na obrazku main aspect ratio, ale wtedy jest on strasznie rozciągnięty i nienaturalny. Na Pan cropie widać, że wyszedł poza obszar, ale dlaczego, skoro na podglądzie jest jeszcze miejsce.
Odpowiedz
Zawsze najpierw w Pan/Crop, kliknij prawym przyciskiem myszy na okno z wielkim "F", i wybierz "Match Output Aspect" (w ten sposób program dostosuje kadrowanie do ustawień projektu (domyślnie jest ustawiony wg pliku źródłowego).

Dopiero teraz (najlepiej mając zablokowany współczynnik kształtu), dopasuj kadrowanie.

Zwróć też uwagę na menu boczne z lewej strony w oknie Pan/Crop.
Tam jest sekcja "Source", w której masz dwie funkcje (domyślnie ustawione na YES):
1. Maintain aspect ratio
2. Strech to fill frame

Cytat:Maintain aspect ratio
Choose Yes from the drop-down list (or select the button) to prevent distortion of the source media file.
When you choose No, the source media's ratio of height to width is not preserved when video is stretched in the output frame.

Stretch to fill frame
Choose Yes from the drop-down list if you want the media in the selection box to fill the output frame.
When you choose No, the media retains its original size, and the area outside the selection box is cropped.
http://www.sonycreativesoftware.com/webh...kanchor286

Można w Preferences > Editing > zaznaczyć na samym dole "Automatically crop still images added to timeline", i wówczas program będzie obcinał obrazy o innym współczynniku.
Odpowiedz
Super, dzięki wielkie za wyjaśnienie :)
Odpowiedz