moja nowa pasja filmowanie z drona - moje filmiki w jakości 4K
Witam!

Od jakiegoś czasu interesuję się dronami. Mogę się pochwalić licencją pilota UAVO. Oto kilka moich filmów z drona:

Oczywiście wszystko zmontowane w Sony Vegas Pro 13, a nakręcone kamerą GoPro 4 Black w jakości 4K 25fps.

budowa bloku mieszkalnego z drona:

budowa dachu w domkach szeregowych niedaleko Bydgoszczy:

lot dronem w Niemczu koło Bydgoszczy niedaleko największego parku w Polsce:

Pozdrawiam miłego oglądania
K.
Odpowiedz
Gratulacje zdania egzaminu. Rozumiem, że zdążyłeś przed wejściem nowych przepisów?
Gdzie zdawałeś? Bo ja w Gliwicach. Poszło gładko :)
Odpowiedz
(12-02-2015, 22:55)mateuszszar napisał(a):  Gratulacje zdania egzaminu. Rozumiem, że zdążyłeś przed wejściem nowych przepisów?
Gdzie zdawałeś? Bo ja w Gliwicach. Poszło gładko :)

Dzięki. Tak zdążyłem przed wejściem nowych przepisów, bo zdawałem na początku października br.
Zdawałem w Gliwicach, choć to kawał drogi ode mnie.
A Ty kiedy zdawałeś?
Odpowiedz
24 czerwca 2015r.
Też Gliwice.

Jestem z Krakowa. Podjechałem przejazdem, wracając z sztuki w Wrocławiu.

Ps. Nie drażni cię rybie oko w GoPro? Ja ustawiam na węższy kadr, albo usuwam zniekształcenie w GoPro Studio. U Ciebie czasami wchodzi noga od drona w kadr.
Odpowiedz
(12-03-2015, 13:43)mateuszszar napisał(a):  24 czerwca 2015r.
Też Gliwice.

Jestem z Krakowa. Podjechałem przejazdem, wracając z sztuki w Wrocławiu.

Ps. Nie drażni cię rybie oko w GoPro? Ja ustawiam na węższy kadr, albo usuwam zniekształcenie w GoPro Studio. U Ciebie czasami wchodzi noga od drona w kadr.

Najpierw byłem zachwycony tym szerokim kątem w GoPro. Latałem tak rok, potem po jednym ze ślubów jakie filmowałem stwierdziłem, że to duża wada gdy chce się objąć gromadę ludzi i widzieć szczegóły (twarze itp) i od tamtego czasu latam w wąskim kącie.
A co możesz zrobić w GoPro Studio czego nie możesz zrobić w Vegasie Pro 13?
Co do nogi to tak, wchodzi czasami w kadr. Staram się wówczas zmieniać ustawienie drona w locie a jak to nie przynosi efektu to zoomuje kadr w Vegas Pro 13, bo ta noga jest wkurzająca.
Odpowiedz
GoPro Studio:
1. Ma gotowe ustawienie REMOVEFISHEYE,
2. Konwertuje do CineForm (przyjemniej się montuje - szczególnie 2.4K oraz 4K),
3. Gotowy preset Protune.

Po zabawie w GoPro Studio dopiero siadam do Vegasa. Polecam (ale warto mieć duży dysk ;) bo CineForm (szczególnie w najlepszej jakości) zajmują sporo miejsca.
Odpowiedz
(12-03-2015, 14:16)mateuszszar napisał(a):  GoPro Studio:
1. Ma gotowe ustawienie REMOVEFISHEYE,
2. Konwertuje do CineForm (przyjemniej się montuje - szczególnie 2.4K oraz 4K),
3. Gotowy preset Protune.

Po zabawie w GoPro Studio dopiero siadam do Vegasa. Polecam (ale warto mieć duży dysk ;) bo CineForm (szczególnie w najlepszej jakości) zajmują sporo miejsca.

ad 1
Czy możesz podesłać jakiś przykład materiału nagranego w SUPERVIEW i później usuniętego efektu rybiego oka w GoPro Studio

ad 2
Co to jest CineForm?

ad 3
Co masz na myśli? Czy chodzi Ci o to, że tak jak w Camera RAW w Photoshopie, możesz po wykonaniu filmu zmieniać bezstratnie parametry PROTUNE np. ISO? Az mi sie nie chce wierzyc, ze to sie da zrobic, bo przeciez material video nagrany przez kamerę GoPro nie jest żadnym materiałem surowym jak to jest np. w przypadku lustrzanek i cyfrowego negatywu (np. pliki o rozszerzeniu CR2), którego później obrabia się w CameraRaw w Photoshopie.

4.
Czy GoPro studio jest darmowy?
Odpowiedz
1. Teraz nie odgrzebię, bo mam grubo zawalony czas...
2. CineForm - jest to kodek, montażowy... (kiedyś była mowa o nim, http://sonyvegas.info/thread-5345.html
trochę się zmieniło, bo doszły nowe możliwości - jak 4K)
3. PROTUNE to profil kolorystyczny zastosowany w GoPro Hero 4, który rozszerza zakres tonalny - czyli możliwości kamery.
4. Tak. GoProStudio jest darmowy.
Odpowiedz
(12-03-2015, 14:36)mateuszszar napisał(a):  1. Teraz nie odgrzebię, bo mam grubo zawalony czas...
2. CineForm - jest to kodek, montażowy... (kiedyś była mowa o nim, http://sonyvegas.info/thread-5345.html
trochę się zmieniło, bo doszły nowe możliwości - jak 4K)
3. PROTUNE to profil kolorystyczny zastosowany w GoPro Hero 4, który rozszerza zakres tonalny - czyli możliwości kamery.
4. Tak. GoProStudio jest darmowy.

ad 1
Ok. To poczekam i z chęcią obejrzę później.

ad 2
a czy materiał źródłowy nagrany przez GoPro 4 Hero Black jest nagrany w 4:2:2? Czy widać różnicę w jakości po wyniokowym pliku?

ad 3
Czy możesz mi potwierdź, że to ta sama analogia jak z RAWami w fotografii cyfrowej?

ad 4
Sprawdziłem jest darmowy, ale za dodatki 3D trzeba dopłacić, ale to akurat mnie nie interesuje.
Odpowiedz
2. Nie. Materiał źródłowy z GoPro możesz podejrzeć MediaInfo -> nie jest 4:2:2. Ale kodek pośredni (montażowy) jeśli możesz już mieć 4:2:2, to lepiej (bo przy każdym skalowaniu, kadrowaniu itd. będzie to lepsze, niż dłubanie w 4:2:0.

3. Nie do końca. RAW to zapis danych prosto z matrycy + ustawienia aparatu w metadanych. Zamiast w aparacie -> wywołanie zdjęcia następuje w programie na komputerze. Więc skracając - każdy pixel matrycy zapisywane jest jako osobne dane. Stąd też możliwości, jakie niesie za sobą RAW. ProTune, to tak na prawdę autorska gamma, opracowana przez GoPro. Zauważ, że plik z włączonym i wyłączonym profilem ProTune zajmuje tyle samo miejsca. Ale tak samo, jakbyś robił zdjęcie JPEG z ustawieniem gammy (krzywej levels), która potrafi rozciągnąć zakres (ciemne miejsca są rozjaśniane, a jasne - przyciemniane -> trochę jakby lustrzane odbicie gammy cinetone -> przez to czernie i biele nie są kompresowane aż tak bardzo (bo kompresja zostaje taka sama - ale szczegółów jest więcej). Po odwróceniu ProTune, masz lepszą jakość i więcej szczegółów tam, gdzie normalnie byś miał czarną i białą plamę makrobloków.
To tak w skrócie...
Odpowiedz