Efekt obrotu kamery.
Witam, chciałbym zapytać czy ktoś ma jakiś pomysł, albo wie jak zrobić efekt obrotu kamery?

Chodzi mi o to, że na filmiku osoba trzyma kamerę i pokazuje swoją twarz, później obraca ją w inną stronę i gdy chce ponownie obrócić ją w swoją stronę to potrzebuję dodać tam taki efekt, żeby wyglądało to jak szybki obrót kamery.

Efekt końcowy ma być taki, że po obróceniu kamery, chce dodać tam następny filmik i ma to wyglądać tak jakby osoba trzymająca kamerę się zmieniła w kogoś innego.

Mam nadzieję, że dałem rade to wytłumaczyć :)
Odpowiedz
Nie do końca rozumiem, ale rozwiązaniem jest chyba Pan/Crop.
Pomogłem? Daj plusa :)    [Obrazek: plus.png]
Odpowiedz
Chyba najprościej będzie po prostu nagrać dwa ujęcia w których dwie różne osoby trzymające tę samą kamerę obrócą ją energicznie od siebie a potem do siebie i zrobią to na tej samej pozycji przynajmniej w ujęciu "od siebie". Wtedy wystarczy w odpowiednim miejscu (albo przy obrocie z jednej pozycji do drugiej, albo na ujęciu "od siebie" ) zrobić cięcie i przejść z jednego nagrania w drugie. Być może aby zamaskować cięcie, trzebą będzie nałożyć sztuczne trzęsienie obrazu za pomocą PAN/CROP oraz ewentualnie blur-em rozmyć obraz.

Robienie "obrotu" za pomocą samego SV (mając trzy ujęcia: na operatora, przed operatorem, na drugiego operatora ) będzie wymagało więcej zachodu, bo jeszcze dodatkowo na planie dobrze byłoby zrobić kilka sekund poziomego obracania kamerą (np. na statywie bardzo szybką panoramę) a i tak może wyjść sztucznie. Jednakże jeśli chcesz się bawić w SV, to spróbuj zrobić coś takiego: Ujęcie #1, przejście z pan/crop na wspomnianą szybką poziomą panoramę (z dopasowaniem prędkości wysunięcia kadru do prędkości i kierunku materiału z panoramą. Dodatkowo w momencie ruszenia kadru z ujęcia #1 warto nałożyć np. poziomego gaussian blura, który trochę zamaskuje przejście między ujęciami. Jak to dobrze będzie zrobione to analogicznie trzeba zrobić "wjazd" ujęcia #2 i dalej już powinno pójść bez większych problemów.
[Obrazek: i15.jpg]
Odpowiedz