Ankieta: Czu kupiłbyś Vegasa po niższej cenie
Tak.
Nie.
Mam oryginalną wersję.
[Wyniki ankiety]

Czy jesteś zainteresowany
kupnem programu Sony Vegas Pro 9? :) Tłumaczę już o co chodzi. Chcemy zorganizować akcję, dla ludzi których nie stać na kupno Vegasa w obecnej cenie.

Po prostu na początku chcielibyśmy wiedzieć ile osób było by tym zainteresowanych, czy w ogóle jest sens robić coś takiego. Zapraszam do udziału w ankiecie i do pisania swoich uwag :)
Nie udzielam odpowiedzi na PW.
Odpowiedz
Może delikatnie odskoczę od tematu - Jak najbardziej popieram ideę poszerzenia grona legalnych użytkowników i spopularyzowania pakietu Sony, tylko, że z drugiej strony oferowanie niższej ceny dla tych, których nie stać ma swoje zarówno dobre i złe strony. Tych pierwszych nie muszę omawiać, powiem o pozostałych - na przykład kilku z nas zgłosi się do tego projektu pod identyfikatorami kilku innych osób(siostry, ciocie itp.), zakupi program(y) po promocyjnej cenie i sprzeda np. na Allegro z zyskiem. Myślę, że lepszym wyjściem będzie rozszerzenie oferty licencyjnej, podobnie jak to na przykład zrobił Microsoft czy AVID. Zazwyczaj osoby narzekające na cenę programu to są osoby jeszcze nie posiadające źródeł przychodu, czyli uczniowie, czasami studenci - może specjalnie dla nich warto byłoby utworzyć format licencji EDU, która (z racji niższej ceny) nie mogłaby być zarejestrowana na firmę i mogłaby być okrojona z pewnych funkcjonalności na które takie osoby raczej nie stać. Może ciekawym rozwiązaniem byłoby też nawiązanie współpracy z szkołami / uczelniami o profilach filmowych/plastycznych podobnie jak Microsoft nawiązał współpracę z uczelniami technicznymi.
[Obrazek: i15.jpg]
Odpowiedz
O tym samym pomyślałem wcześniej. Na pewno zrobi się to w taki sposób, aby no wiadomo nie działy się takie rzeczy jak odsprzedawanie na allegro, zamawianie na całą rodzinę, etc. Bardzo dobry pomysł z tym EDU :)! Głównie chodzi o zainteresowanie, ilu ludzi chciałoby po prostu zakupić program i mieć jego legalną wersję, a nie piracką.
Odpowiedz
Ja mam mieszane uczucia jeśli chodzi o wersje EDU. Przeważnie dostajesz produkt "dziwny", albo nie taki format zapisu (co niektóre softy 3D) niezgodny z wersją komercyjną, albo brak jakiś istotnych funkcjonalności uznawanych za "pro" ale powszechnie wykorzystywanych, co powoduje, że płacisz więcej, niż za wersję konsumencką, a dostajesz produkt hmm w sumie nie wiadomo dla kogo.
Powiedzmy sobie szczerze - pewne rzeczy są iluzją. Jak ktoś robi fuchy raz na rok, to mu wisi, czy będzie to robić na piracie czy na legalu. Jak ma firmę, to teraz raczej już nikt w tej branży raczej nie ryzykuje, bo go konkurencja zaraz podpieprzy do odpowiednich służb.
Wersje EDU są często albo mocno ograniczone (tylko niektóre kierunki tematyczne) albo totalnie naciągane (np. Corel "dla uczniów" także podstawówek).
Dlatego ja bym widział owszem - raz - jakąś akcję abolicji, tylko na jakich zasadach? Microsoft to robił na zasadzie oddaj piracką płytkę i powiedz gdzie kupiłeś. Daaaawno już nie widziałem pirackich płyt... To na jakiej zasadzie przepraszam?
To już prędzej bym zrobił tak jak MS z Officem czy ostatnio Corel. Kupujesz pełnowartościowy produkt z licencją Homę. Corel XIII i teraz chyba IV jedyne ograniczenie jakie ma to brak obsługi Visual Basic, domowa wersja Office nie Accesa. I obie strony są zadowolone.
Ja bym widział takie "prosumerskiego" Vegasa Pro - np. obciętą obsługą kamer typu RED, XDcam itd. zostawić tylko popularne HDV i AVCHD (no i oczywiście niższe) i typowo broadcastowymi funkcjami.
Niech taki program będzie droższy o powiedzmy 200 zł od wersji Studio i oczywiście tylko do zastosowań domowych.
A jak ktoś zrobi "fuchę" na takim? I tak by zrobił. A tak zrobi raz czy drugi, w końcu założy działalność gospodarczą i kupi wersje komercyjne i tak. W każdym razie będąc właścicielem takiej firmy bym przymknał do pewnego stopnia oko na taki proceder. Dajmy mu zarobić i uwiążmy klienta, drugi milion dolarów już zarobi uczciwie.
Szczerze mówiąc to bardziej od różnic wersji pro i nie pro softu (które akurat w Vegasie nie są tak porażające), drażnią mnie różnice w sprzęcie i sztuczne blokowanie np. funkcji w kamerach czy kartach grafiki.
Odpowiedz
Hmmm bardzo ciekawa propozycja. Byłbym zainteresowany kupnem takiego programu, ale nie wiem co oznacza słowo TANIEJ?

Przyznaje się że nie stać mnie teraz na kupno Sony Vegas Pro 9 za (ile on tam teraz stoi?) 2000 zł?
Odpowiedz
2 318,00 w Glasspalace
2 499,00 w KSK
ok. 2258,13 w Sony w wersji download.

Zdarzały się promocje Vegasa, w momencie zmiany wersji. Najtaniej złapałem kiedyś za ok. 1200 zł.
Odpowiedz
Były nawet niedawno takie promocje, jednak na razie się wstrzymalem, bo to, co mam w zupełności mi wystarcza a to, co chciałbym mieć (i czego SV nie ma) to teraz będę powoli próbował napisać;). Ograniczenia funkcjonalne w wersji EDU miałyby się tyczyć wsparcia elementów, na które ucznia raczej nie stać a są one domeną jak na razie profesjonalistów, czyli wspomniany RED i innych profesjonalnych kamer, podglądy sprzętowe typu DeckLink Extreme(i wiele innych sprzętowych rozwiązań) a nawet możliwość renderingu sieciowego będzie zbędna.
[Obrazek: i15.jpg]
Odpowiedz
Dodałem trzecią opcję w ankiecie, jeżeli możecie to zagłosujcie jeszcze raz, gdyż nie da się cofnąć swojego wcześniejszego głosu.
Odpowiedz
Myślę, że powinieneś rozesłać zbiorowego maila do wszystkich, zachęcającego do udziału.
Odpowiedz
Tak tak, mail będzie. Jakąś godzinkę temu dopiero wróciłem do domu i najpierw muszę porozdawać warny, pozamykać tematy, odpowiedzieć na szalenie trudne problemy związane z Vegasem, dopiero wtedy napiszę. Dziękuję za umieszczenie informacji o tej ankiecie na Twoim forum.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości