Synchronizacja dźwięku z filmem na timecodach
Mam takie pytanko techniczne. 
Czeka mnie prawdopodobnie bardzo długie nagranie gdzie koleś będzie chodził z przypiętym mikrofonem do siebie (rejestrator) a ja będę go filmował. Chciałbym się do tego jakoś przygotować a pamiętam, że choćby Mateusz pisał coś o Timecodach.

I teraz chciałbym się dowiedzieć czy wie ktoś może iż zgranie czasów (stawienie ich jednakowo przed nagraniem) jest możliwe w przypadku rejestratora ZOOM H2N i lustrzanki Canon 600D + Magic Lantern?

Zaznaczam, że mój sprzęt (od dawna w sumie) jest "w rozjazdach" i sam fizycznie w domu nie mam jak tego sprawdzić. Bo nie mam obecnie ani lustrzanki ani tym bardziej rejestratora.
Ale piszę ponieważ być może ktoś stąd ma podobny rejestrator i sprawdzał już tę metodę na swojej lustrzance. Wtedy mógłby coś dodać do tematu a to mi bardzo pomoże :)
[Obrazek: n13.gif]
Odpowiedz
Canon 600D i timecode NIE.
Odpowiedz
Shhhhiiiieeeet. Nie?
Nie mam tego? Lustrzanki tego nie mają. Nawet MagicLantern?

[Obrazek: article-2657035-1EB9365300000578-176_634x505.jpg]
Odpowiedz
Kup/zrób klapsa :) Lepsze to niż nic :)
Pomogłem? Daj plusa :)    [Obrazek: plus.png]
Odpowiedz
(08-06-2015, 19:26)Bunch napisał(a):  Shhhhiiiieeeet. Nie?
Nie mam tego? Lustrzanki tego nie mają. Nawet MagicLantern?

[Obrazek: article-2657035-1EB9365300000578-176_634x505.jpg]

Ktoś coś tam kombinuje z SMPTE, ale ten ZOOM i tak tego nie obsługuje, bo za prosty model:)
Odpowiedz
Siemka. Możesz wyjaśnić na czym polega twój problem w bardziej łopatologiczny sposób ?
Odpowiedz
Ale klaps filmowy jest bezużyteczny przy okazji pewnych form jakie się nagrywa.
Skoro metoda z Timecodem nie zadziała to w takim razie poproszę Wasz o branżowe porady i opiszę to co chcę zrobić.

Czeka mnie dość specyficzna forma nagrania materiału. Mam nagrywać prowadzącego, który chodzi między różnymi miejscami i opowiada. Z racji tego, że mamy słyszeć co on mówi potem w materiale to wiadomym jest że wsadzę mu rejestrator w tyłek i wyprowadzę z niego mikrofon na klipie. Teraz tylko pojawił się problem z lustrzanką bowiem nie mam pojęcia jak mógłbym zsynchronizować takie coś.  Pierwsze co przyszło mi na myśl to nagrywanie ciągiem głosu na rejestratorze i materiału filmowego.
Ale sami wiecie jak to jest, czasem prezenter może błądzić przez 10 minut zanim wpadnie na coś ciekawego do pokazania lub zbierze myśli w kupę i płynnie je wyrazi. No i nagrywanie ciągiem na lustrzance przez calutki okres jest bez sensu. Będzie wiele minut "pustki" a ona musiałaby nagrywać cały czas by nie utracić synchronizacji. W takim wypadku nie dość że zapisywałbym naprawdę zbędne gigabajty na lustrzance to dostałbym masę materiału z minutami gdzie się nic nie dzieje. A i również bateria długo by nie pochodziła.
Mikrofon zewnętrzny na lustrzance nie zbierze głosu bo prezenter stoi daleko.

Co byście polecili na rozwiązanie takiej sytuacji? Muszę rozwiązać problem synchronizacji dźwięku z obrazem video. Liczyłem na użycie timecodów, ale skoro się nie da to jaki jest ratunek w przypadku DSLR?
Odpowiedz
Skoro rejestrator pisze ciągiem, to wystarczy.
Kamera (DSLR) będzie pisać z przerwami, ale po dacie utworzenia pliku (nie pamiętam, jak jest w 650D, ale w 70D można ustawić, aby data była zapisana w timecodzie). Tylko trzeba ustawić w menu > setting timecode > count run > free run.
Po takim ustawieniu, vegas powinien widzieć timecode z DSLR - a jeśli tak, to przynajmniej to będziesz miał rozwalone na timeline wg timecode'u. Wystarczy więc na dodatkowym tracku ustawić audio z rejestratora -> zsynchronizować ręcznie -> i masz gotowe.
Odpowiedz
Tak, chciałbym aby rejestrator nagrywał ciągiem.

Mateusz, ale jak to będę miał to poustawiane na timeline wg timecodu? To się robi jakimś skryptem w Vegasie?
No i pod warunkiem, że można dodać jakąś opcję informacyjną do zapisywanych plików w lustrzance.
Nie widziałem takiej opcji. To znaczy - mogłem ustawić czas i datę w lustrzance. Więc może automatycznie informacje o czasie przenosi lustrzanka nagrywając na plik?

Nie mam setting timecode w lustrzance. Spojrzę później na Magic Lantern.  Może jest?
Załóżmy, że jest. Co w takiej sytuiacji później należy zrobić w Vegasie?

Cytat:a jeśli tak, to przynajmniej to będziesz miał rozwalone na timeline wg timecode'u. Wystarczy więc na dodatkowym tracku ustawić audio z rejestratora -> zsynchronizować ręcznie -> i masz gotowe.
NIE ZSYNCHRONIZUJE CI NIC "RĘCZNIE" BO W ETERZE BĘDZIE TYSIĄC DŹWIĘKÓW I ROZMÓW INNYM LUDZI. Nawet nie będzie słychać na mikrofonie z kamery głosu prezentera bo będzie on daleko.

BJeśli dobrze rozumiem to niczym się to nie różni co napisałeś wyżej od ręcznego synchronizowania. No bo jak? Tyle że ja tego nie będę miał jak zsynchronizować bo tysiąc innych ludzi między kamerą a prezenterem zagłuszy dźwięk z mikrofonu lustrzanki. Jeśli dobrze rozumiem to piszesz mi tutaj żadną nowość, robię tak od samego początku mojej przygody z tworzeniem filmów. I to w żaden sposób nie pomaga. Bo to i tak ręczne długie synchronizowanie. Zawsze pliki układają się na linii czasu w kolejności. Ale chyba nie o to ci chodziło, nie wierzę aby ci o to właśnie chodziło. Napisz więc jeszcze raz o jakim rozwiązaniu myślisz...
Odpowiedz
Ja nie mam magiclantern. Mam standardowy soft w 70D - i mam timecode.
W Vegasie ustawia się przez menu multicam (ale wcześniej dobrze jest, aby klipy były otagowane jaką ten sam tape).

Skoro nie masz w DSLR timecode, to mogę odpuścić sobie tłumaczenie, bo i tak nie dodasz tej funkcji.
Ale jeśli masz, to w ustawieniu FREERUN, kamera nie zatrzymuje licznika, tylko odlicza na zasadzie wbudowanego zegara.
Jeśli uruchamiasz record o go.12.00, to taki kod jest zapisany. Załóżmy, że 12.10 wyłączasz rekord, i czekasz 10 minut. Przy następnym nagraniu o 12.20 -> kamera rejestruje dalszy czas timecode'u -> 12.20 Itd.
Pliki wówczas mają zapisaną dokładną datę nagrywania w timecodzie.
A jeśli tak, to vegas potrafi odczytać timecode, i wrzucić eventy na tracku z zachowaniem odstępów (wg timecode'u) -> http://www.sonycreativesoftware.com/webh...kanchor331
Odpowiedz