Renderowanie materiałów oraz format mov
Witajcie,

Ostatnio zastanawiam się nad kilkoma tematami, związanymi z Sony Vegas Pro. Pierwsza sprawa dotyczy renderowania gotowego, zmontowanego materiału pochodzącego z lustrzanki. Źródłowe pliki są z rozszerzeniem *.mov, natomiast strumień video w tych plikach opisany jest jako Advanced Video Codec (AVC) MPEG-4. Chcąc zachować pełną zgodność ze standardem bluray (na te płyty nagrywam) renderuję najczęściej do "MainConcept AVC/AAC", otrzymując plik z rozszerzeniem *.avc. Nie chcę niepotrzebnie konwertować materiału na mpeg-2, skoro jest on źródłowo w AVC. Można jeszcze wybrać renderowanie do "Sony AVC/MVC" ale w tym przypadku standardowe bitrate dla video wynosi tylko 16 Mbit/s a maksymalnie można je podnieść do 21.0 Mbit/s (nie wiem skąd akurat ta wartość ale taka widnieje w menu). A więc "MainConcept" wydaje się bardziej atrakcyjny. Ciekawostką jest fakt, ze po wyrenderowaniu w MainConcept AVC/AAC i podejrzeniu takiego gotowego pliku za pomocą "media info", widzę oznaczenie standardu obrazu i jest to... NTSC. Skąd to oznaczenie się tam bierze nie mam pojęcia. W niczym to nie przeszkadza ale jest - przy renderowaniu do innych formatów tego nie zauważyłem. Format w jakim nagrywam to najczęściej 1080 24p. Czy powyższe ustawienia są optymalne z punktu widzenia jakości? Zawsze chodzi o to, że jak najmniej (a najlepiej wcale) nie konwertować i nie renderować niepotrzebnie z jednego formatu na drugi - wydaje mi się, że moja metoda to zapewnia.

Druga sprawa dotyczy renderowania w formacie (do pliku) *.mov. W wielu tutorialach widziałem, jak w menu renderowania widnieje opcja QuickTime (*.mov) a u mnie jej nie ma. Początkowo nie miałem w systemie zainstalowanego QuickTime ale nawet po doinstalowaniu, nic się nie zmieniło. Czy są jakieś specjalne kodeki do Sony Vegas, które trzeba zainstalować, żeby istniała możliwość renderowania do formatu QuickTime i plików wynikowych *.mov?

Pozdrawiam
Odpowiedz
Co do bitrate'u, to osobiście nie widzę sensu pakowania więcej jak 21Mbps na BluRay.
NTSC się nie przejmuj. MediaInfo też nie jest idealny ;)
Do MPEG2 - nie ma sensu.
Jeśli masz materiał 24p, to faktycznie dobrze jest rozpoznawany jako NTSC.

Którą wersję Vegasa masz?
W wymaganiach Vegasa jest napisane, że niezbędny jest QuickTime (można użyć QuickTimeAlternative).
Odpowiedz
Dziękuję za szybką odpowiedź! Jeśli chodzi o bitrate video, wychodzę z założenia, że nie może być "za dużo". Materiał źródłowy ma do 26 Mbit/s (VBR) więc te 21 to jednak lekkie obcięcie (nawet jeśli nie zawsze będzie to widać). Według specyfikacji bluray, maksymalny bitrate video może wynosić 40 Mbit/s. Staram się wiec wyciągnąć jak najwięcej i najczęściej stosuję CBR - na płycie jest i tak więcej miejsca niż potrzebuję więc niekoniecznie trzeba stosować VBR, który przecież z zasady służy właśnie do zmniejszenia ilości danych i objętości pliku.

Dlaczego napisałeś, że jeśli materiał jest 24p to prawidłowo jest rozpoznawany jako NTSC? Czy 24p zachował jakiś amerykański rodowód?:-)) Ciekawostką jest to, że przy eksporcie do innych formatów (nadal 24p) MediaInfo już nie melduje o NTSC (a idealny oczywiście nie jest).

Wersja 13.0 64 bit.
Odpowiedz
Nikt nie chce kontynuować tematu?

Dodam jeszcze ciekawostkę. Z Sony Vegas otrzymuję wyrenderowany plik, z rozszerzeniem *.avc (czyli elementary streams). Niestety mój program do authoringu bluray nie widzi plików z takim rozszerzeniem (chociaż elementary streams obsługuje) - muszę więc zmienić to rozszerzenie na *.264 i wtedy jest OK. Spotkaliście się z tym?

Z tą sprawą łączy się ostatnia - otóż w elementary streams (np. *.avc) nie ma time code, przez co program do authoringu nie wie ile trwa dany materiał. Utrudnia to troszkę ustalanie rozdziałów, trzeba to zrobić ręcznie. Pytanie jak wyżej, czy znacie temat. Pozdrawiam!
Odpowiedz
- Zmienianie rozszerzenia uważasz za problem?
- Timecode nie ma w tym przypadku nic do rzeczy.
Odpowiedz
(07-30-2015, 16:58)Xelos napisał(a):  ...Jeśli chodzi o bitrate video, wychodzę z założenia, że nie może być "za dużo". Materiał źródłowy ma do 26 Mbit/s (VBR) więc te 21 to jednak lekkie obcięcie (nawet jeśli nie zawsze będzie to widać). ...

Materiał źródłowy ma 26 Mbit/s w obrazie czy w całości (łącznie z audio)?
Odpowiedz
Nie napisałem, że zmiana rozszerzenia to problem - zapytałem czy ktoś się z tym już spotkał i czy jest to normalna praktyka (wymyśliłem to sam). Co masz na myśli pisząc, ze timecode nie ma nic do rzeczy, bo nie bardzo wiem jak zinterpretować Twoją odpowiedź?

koks: samo video ma 24 Mbit/s.
Odpowiedz