Animacja i przenoszenie obiektów nieruchomych
Witam.
Jak widać jestem tu nowy oraz początkującym użytkownikiem tego programu.

Mam takie oto pytania.
Otóż w bibliotece mam logo w pliku jpg, które ma rozmiar 300px*128px. Ustawienia klipu mam hd czyli 1920px. I teraz kiedy przenoszę ten plik na ścieżkę to program automatycznie rozciąga mi go do rozmiarów filmu.
Jak zrobić aby plik po przeniesieniu na ścieżkę nadal posiadał swój rozmiar, a nie był rozciągany do rozmiarów klipu? Co ciekawe kiedy klikam opcję panoramowanie / przycięcie to niby pisze rozmiar obrazka prawidłowy, a mimo to widnieje jako rozciągnięty na cały ekran?
I co ciekawe, gdy zwiększam jego wymiary to na ekranie się zmniejsza. Ale mimo to nie mogę go przesunąć po obszar który zajmował oryginalnie.
Więc jak to zrobić aby było dobrze.
W takim Camtasia studio obrazek można było be problemu skalować i umieszczać go w dowolnym miejscu na klipie.

I drugie pytanie kiedy już ktoś z Szanownych forumowiczów wyjaśni mi jak to jest z tymi obrazkami, to chciałbym się dowiedzieć jak w tym programie zrobić taką animację że logo pojawia się w rogu ekranu a dopiero następnie przesuwa się na środek.

Znowu się odwołam do camtasia studio i powiem że tam robienie takich mini animacji na obrazkach było bardzo proste, a tutaj obrazek nie można przesunąć poza jakiś obszar który zajmował po zmniejszaniu.

Z góry dziękuję za pomoc. Jeśli pytanie już się pojawiło wcześniej to proszę o odesłanie do odpowiedniego wątku lub jakiegoś filmiku instruktażowego.

Pozdrawiam
Odpowiedz
(07-09-2015, 19:11)klik napisał(a):  I co ciekawe, gdy zwiększam jego wymiary to na ekranie się zmniejsza. Ale mimo to nie mogę go przesunąć po obszar który zajmował oryginalnie.

Nie zwiększasz wymiarów obrazka. Ten prostokąt z literką F to twój kadr. Jeżeli zwiększasz kadr to obrazek się zmniejsza, a jeżeli zmniejszasz kadr to obrazek się zwiększa, logiczne.

(07-09-2015, 19:11)klik napisał(a):  Więc jak to zrobić aby było dobrze.
W takim Camtasia studio obrazek można było be problemu skalować i umieszczać go w dowolnym miejscu na klipie.

Tutaj też można dowolnie skalować i umieszczać w dowolnym miejscu. Poruszaj odpowiednio tym prostokątem z literą F.

(07-09-2015, 19:11)klik napisał(a):  I drugie pytanie kiedy już ktoś z Szanownych forumowiczów wyjaśni mi jak to jest z tymi obrazkami, to chciałbym się dowiedzieć jak w tym programie zrobić taką animację że logo pojawia się w rogu ekranu a dopiero następnie przesuwa się na środek.

Poczytaj o Pan/Crop->Klatki kluczowe (keyframes).

(07-09-2015, 19:11)klik napisał(a):  Znowu się odwołam do camtasia studio i powiem że tam robienie takich mini animacji na obrazkach było bardzo proste, a tutaj obrazek nie można przesunąć poza jakiś obszar który zajmował po zmniejszaniu.

To nie Camtasia, ale program o wiele bardziej rozbudwany, mający więcej opcji, a co za tym idzie - bardziej skomplikowany. Jeżeli to opanujesz (mi to zajęło 1 dzień) to będzie to dla ciebie bardzo proste. Zawsze można obrazek przesunąć poza jakiś obszar który zajmował po zmniejszaniu, klikasz prawym i "restore".

(07-09-2015, 19:11)klik napisał(a):  Z góry dziękuję za pomoc. Jeśli pytanie już się pojawiło wcześniej to proszę o odesłanie do odpowiedniego wątku lub jakiegoś filmiku instruktażowego.

http://sonyvegas.info/thread-4363.html
Szukajka nie boli.
Pomogłem? Daj plusa :)    [Obrazek: plus.png]
Odpowiedz
Dla początkujących polecam przeglądnięcie Interactive Tutorials które uruchamia się przy pierwszym starcie Vegasa, a który zawiera sporo informacji na początek (i nie wiedzieć czemu, nikt nie chce z tego skorzystać? Przecież przerabiając lekcje tam zawarte, śmiało można działać w programie... Łatwiej założyć konto na forum i pytać o podstawy? Nie sądzę).

Dodatkowo -> przy włączonym programie > [F1] to plik pomocy, gdzie można wyczytać opis wszystkich funkcji. Też polecam.
Odpowiedz
(07-10-2015, 11:45)mateuszszar napisał(a):  Dla początkujących polecam przeglądnięcie Interactive Tutorials które uruchamia się przy pierwszym starcie Vegasa, a który zawiera sporo informacji na początek (i nie wiedzieć czemu, nikt nie chce z tego skorzystać? Przecież przerabiając lekcje tam zawarte, śmiało można działać w programie... Łatwiej założyć konto na forum i pytać o podstawy? Nie sądzę).

Dodatkowo -> przy włączonym programie > [F1] to plik pomocy, gdzie można wyczytać opis wszystkich funkcji. Też polecam.

Dla twojej wiadomości to przerobiłem ten interaktywny kurs ale nie znalazłem tam odpowiedzi na moje pytanie odnośnie kadrowania obrazka. Jeśli uważasz że w tym tutorialu jest podane jak przesunąć obrazek i dlaczego jest rozciągany na cały kadr to podaj mi rozdział.
Odpowiedz
Jest - jak posługiwać się Pan/Crop.

Jeśli chcesz, aby event (video czy element graficzny), miał faktyczny rozmiar, musisz wejść w Pan/Crop > w górnym lewym oknie wpisz:
width: 1920
height: 1080

Jeśli masz zablokowany "Lock Aspect Ratio" [Obrazek: b_lockaspectratio.gif], wyłącz na chwilę wprowadzania parametrów.
Zwróć również uwagę, aby takie ustawienia wprowadzić na pierwszej klatce kluczowej (na początku timeline w oknie Pan/Crop)
(07-10-2015, 13:55)klik napisał(a):  Dla twojej wiadomości to przerobiłem ten interaktywny kurs ale nie znalazłem tam odpowiedzi na moje pytanie odnośnie kadrowania obrazka...

Help > Interactive tutorials > Editing Video and Still Images > How to Crop, Scale and Rotate Video
Odpowiedz
Tak. masz rację. jest tam taki rozdział ale nie ma tam odpowiedzi na moje pytanie. Dlatego założyłem wątek na forum. Ale ty oczywiście założyłeś z góry że nawet tam nie zajrzałem i musiałeś mi wytknąć że z lenistwa zakładam wątek.
Co do reszty tego programu to twierdzę że jest bardzo przystępny dla użytkownika i naprawdę nauka obsługi nie zajmuje długo. Oprócz problemu który tu opisałem.

Wracając do tego obrazka.
Zaczyna się to robić coraz bardziej jasne ale dalej nie rozumiem dlaczego kiedy ruszam tym prostokątem z literą F to nie można dojechać obrazkiem do krawędzi okna, tylko obrazek zaczyna znikać jakieś 300px od lewej lub prawej krawędzi.

Dziękuję
Odpowiedz
Wybacz, jeśli Cię uraziłem, ale niestety w większości przypadków tak właśnie jest. Twój przypadek jest zatem wyjątkiem. To dobrze.

Tak. Jedną z największych zalet Vegasa jest jego intuicyjność.

Co do problemu.
Okno z literą F to jakby kadr (jedna klatka na taśmie filmowej). To, co w niego wkomponujesz, wyląduje w oknie podglądu.
Jeśli okno z F (ramka) ma kształt kwadratu, to normalne, że po wrzuceniu na prostokątne okno podglądu, będzie kaszeta (czarna ramka po bokach).

Jak się tego pozbyć?
Dopasuj kształt okna z literą F (w Pan/crop), aby miał współrzędne takie, jak okno podglądu (16:9). Dlatego napisałem, żeby ręcznie wprowadzić 1920x1080, oraz chwilowo wyłączyć blokadę kształtu - bo z blokadą, po wpisaniu wartości 1920 w poziomie, z automatu dostaniesz 1920 w pionie (pierwotnie okno ma kształt kwadratu, współczynnik jest zablokowany = program utrzymuje kształt kwadratu).
Odpowiedz
Nie, nie uraziłeś mnie tylko trochę podniosłeś mi ciśnienie. Bo zaczęło to wyglądać tak, że trzeba dowalić "nowemu" bo "On" nie wie czegoś tak prostego, a my wiemy.
A ja naprawdę nie pytałem co to jest FPS czy ścieżka dźwiękowa. To było dla mnie nowe rozwiązanie z którym się wcześniej nie spotkałem i tyle.
Dobra niech zapanuje Pokój.

No dobra, mniej więcej rozumiem jak to działa. Nic muszę trochę potrenować aby wybadać sprawę do końca.
Muszę jednak stwierdzić że ten element programu Vegas nie jest intuicyjny. Nie wiem z jakiego powodu autorzy tak postanowili tą sprawę rozwiązać. W premier pro czy camtasia jest to lepiej rozwiązane. Przynajmniej mi jako laikowi się tak wydaje.

Dziwne że zamiast obrazkiem w kadrze to manipulujemy kadrem. To tak jak bym w photoshopie miał manipulować przestrzenią roboczą na około obrazka a nie obrazkiem w przestrzeni roboczej.

Dziękuję za wyjaśnienie i pozdrawiam serdecznie.
Odpowiedz
Prosta sprawa.
Program Vegas służy do montażu, a nie do kompozycji.

Montujemy materiały video. Dlatego dla użytkownika, który używa Vegasa wg tego do czego został stworzony, będzie wszystko OK.
Więcej jest przypadków, że ludzie wrzucają na timeline materiały video z różnych źródeł (w różnych rozdzielczościach). Program zawsze dopasowuje wielkość video do projektu. I nawet nie zastanawiasz się, które video jest 1080p, a które 720p. Wszystko masz full-screen.
W premierce masz tak samo? Czy musisz wszystko ręcznie dopasowywać? A jeśli masz sto klipów, z czego połowa są 1080p, a druga połowa - 720p, to ręcznie musisz rozciągać 720p do 1080p (lub pomniejszać 1080p do 720p). To jest bardziej intuicyjne?
Raczej nie.

Więc jeszcze raz - jeśli używamy Vegasa do filmów - to nie ma takiego problemu. Jak robisz kompozycję, to owszem. Ale Vegas nigdy nie był programem typowo kompozycyjnym (od tego jest HitFilm, jeśli mówimy tej platformie). I tam nic nie jest z automatu skalowane. Priorytetem w vegasie jest szybkie i łatwe montowanie video. I to jest jak najbardziej OK w tym programie. :)
Odpowiedz
OK
Dzięki za wyjaśnienie.
Odpowiedz