Animowany, przejrzysty radar
Po pierwsze chciałbym się przywitać, ponieważ to mój pierwszy post na forum:)
Zaczerpnąłem stąd juz trochę wiedzy i uznałem, że należy tez dać coś od siebie. Na początek coś prostego, ale efektownego. Mianowicie animowany obraz radaru, który może pełnić rolę elementu jakiegoś HUD'a.
Do takiej animacji potrzebny będzie jakikolwiek program graficzny typu Photoshop, PaintShopPro itp. Tworzymy w nim 4 obrazy:
[Obrazek: radar_parts.jpg]
Oczywiście każdy osobno. Ważne jest, aby każdy z nich miał te same wymiary i był umieszczony dokładnie na środku. W przypadku wskazówki (trzecia od lewej) środek wypada na jej początku. Najprościej jest to zrobić na pojedynczym obrazie z kilkoma warstwami i dopiero na końcu zapisać je do odzielnych plików.
Importujemy wszystkie obrazy do SV. Patrząc na obrazek od prawej, będą to kolejne warstwy od góry. Należy teraz pobawić się z przezroczystością szkiełka oraz wskazówki, aby ślad przez nią pozostawiany lekko się rozmywał na końcu.
[Obrazek: radar_screen.jpg]
Mamy więc już obraz radaru z lekko przezroczystym szkiełkiem. Teraz pora na ruchomą wskazówkę. Najprościej jak się da: PanCrop. Dla pierwszej klatki zapisujemy obrót 0 stopni, dla 15, 20 lub 60-tej zaznaczamy obrót o -180 stopni, następnie dla klatki, będącej dwukrotnością poprzedniej: -360 stopni. W ten sposób otrzymamy pełny obrót, którego długość zależy od tego, ile klatek będzie trwał. Eksportujemy taki jeden obrót do avi i możemy teraz wstawić go jako element huda do innego filmu, rozciągając tę jedną sekwencję praktycznie w nieskończoność.
(przepraszam za jakość, YT strasznie go pokancerowało:/)

Mała uwaga. Aby pozbyć się problemów z keyowaniem kolorów, należy trochę poeksperymentować z kolorami tła, nie dla wszystkich warstw musi być ono takie samo. Tym samym sposobem można zrobić analogowy zegar, potrzebne będą jednak 3 wskazówki i obroty skorelowane z liczbą klatek projektu.
Pozdrawiam:)
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości