Jak w ten sposób polepszyć dźwięk?
Witam, chcę polepszyć głos, bo w telewizji lepiej go słychać niż w Internecie.

Dla porównania dam czołówkę.

Czołówka nieemitowana w telewizji:

Czołówka emitowana w telewizji, słychać takie echo lekkie oraz ulepszenie dźwięku, no nie wiem, jak to nazwać:
Odpowiedz
Echo to Reverb, ulepszenie, jak to nazwałeś, to sam nie wiem.
Pomogłem? Daj plusa :)    [Obrazek: plus.png]
Odpowiedz
A może chodzi jednak o format lub kodek dźwięku?
Odpowiedz
Może ktoś inny wie, jak się to "ulepszenie" nazywa?
Odpowiedz
Ja tam słyszę i reverb i delay a co do ogólnego "ulepszenia" to obstawiam, że po prostu został zrobiony mastering, czyli m.in. zmienione stosunki głośności ścieżek dźwiękowych wobec siebie tak, aby wszystko było słyszalne wyraźniej na większej ilości zestawów głośnikowych. Oprócz głośności ścieżek z osobna całość na pewno została przepuszczona przez odpowiednio ustawiony korektor graficzny (z powodów podanych wyżej a także aby wytłumić wszelkie nałożone częstotliwości i inne powodujące niepożądane zjawiska akustyczne). Jak to zrobić? Narzędzia w SV masz - cała gama filtrów i equalizerów, pozostaje poznać podstawy masteringu i przygotować odpowiednie zestawy głośnikowe do odsłuchu oraz pomieszczenie (lub w budżetowym wariancie posiadać dobre słuchawki z płaską charakterystyką brzmieniową, bez podbijania basów).
Jeśli czujesz niedosyt w odpowiedzi, możesz spróbować użyć pluginów VST do masteringu, ale żaden plugin nie sprawdzi się w każdych warunkach a już na pewno nie zastąpi paru lat ćwiczeń i praktyk reżysera dźwięku.
[Obrazek: i15.jpg]
Odpowiedz
Dzięki wielkie, spróbuję! Idzie +.
Odpowiedz
(05-25-2015, 8:20)vm-rexor napisał(a):  ...pozostaje poznać podstawy masteringu i przygotować odpowiednie zestawy głośnikowe do odsłuchu oraz pomieszczenie (lub w budżetowym wariancie posiadać dobre słuchawki z płaską charakterystyką brzmieniową, bez podbijania basów)...

Jak takie znaleźć ? Czy ewentualnie moje sony mdr-1r wystarczą ? (chodzi mi o słuchawki)
Odpowiedz
vm-rerox, napisałbyś, jakie pluginy użyć do masteringu? Reverb dałem.
Odpowiedz
Co do odsłuchu to te słuchawki nadają się, ale jako dodatkowe / weryfikujące prawidłowo wykonany mastering. Z tego co wyczytałem mogą podbijać basy, więc zrobienie na nich masteringu może powodować, że niskich tonów na normalnym sprzęcie grającym będzie za mało. Dobrych słuchawek do prawidłowego odsłuchu można poszukać w sklepach dedykowanych dla muzyków i/lub DJ-ów (tzw. słuchawki studyjne). Niektórzy producenci w amatorskich "wytwórniach płytowych" dodatkowo weryfikują swoje rezultaty na najgorszych / najtańszych głośniczkach komputerowych - jeśli dźwięk będzie wyraźny i akceptowalny, to uznają, że mastering jest OK.

Odnośnie pluginów miałem na myśli gotowe "wash&go", które wyświetlą się w wyszukiwarce po wpisaniu "mastering vst plugin" i często są to połączone efekty typu equalizer + limiter + kompresor. Pamiętać należy że jeśli masz 64 bitowego SV, to najlepiej pobierać 64 bitowe vst-y.
[Obrazek: i15.jpg]
Odpowiedz
Jak je kupowałem, pisali, że to są studyjne, ale cóż... Dzięki :)
Odpowiedz