Czy bez firmy mogę sprzedawać filmy stworzone w Sony Vegas Pro 13 (komercyjny)?
Witam,

Rozmawiałem ze sprzedawcą firmy beiks.com i zadałem sprzedawcy pytanie:

Czy program jest do użytku komercyjnego na stanowisko jeśli nie mam firmy i czy mogę sprzedawać filmy stworzone z oprogramowania Sony Vegasa Pro 13 (wersja komercyjna)

Sprzedawca powiedział mi, że bez firmy nie mogę sprzedawać filmy.

Nie wiem czy sprzedawca ma racje?

Sprzedaż filmów interesuje mnie na stronach agencyjnych (Royalty Free) które dzielą się z prowizją dla autora (nie trzeba mieć firmy)

Zlecenia mnie nie interesują czy usługi.
Odpowiedz
Nie wiem, ile masz lat, bo nie wypełniłeś w profilu.
Miło czytać, że ktoś widzi w tym pracę, a nie tylko klejenie filmików z gier...

Jeśli chcesz sprzedawać, to musisz założyć firmę, i rozliczyć się z fiskusem (i obowiązkowo opłacić składki ubezpieczenia zdrowotnego [279.41], społecznego [696.47 bez chorobowego] oraz fundusz pracy [58.20] - łącznie 1034.08 - ale w pierwszym roku firmy zapłacisz preferencyjne składki - 446.20). Takie jest polskie prawo.

Do tego kwestia czy chcesz być VATowcem, czy nie (wówczas do kwoty doliczasz 23% podatku VAT, który oddajesz do urzędu miesięcznie, lub kwartalnie - zależy od wybranej metody).

Na koniec podatek dochodowy. Masz do wyboru kilka sposobów opodatkowania.

Sprzedając cokolwiek, jesteś zobligowany do wystawienia FV lub paragonu (FV jeśli jesteś VATowcem, paragon - jeśli nie jesteś VATowcem). Wszystko księgujesz i płacisz podatek. Dla fiskusa kwestia programu jest na prawdę drugorzędowa :)
Możesz jeszcze na umowę zlecenie... ale kto u Ciebie zamówi (lub kto od Ciebie kupi) na takich warunkach?
Odpowiedz
mateuszszar

Jestem pełnoletni. Dzięki za odpowiedzi i z poradą jak wyglądają opłaty przy zakładaniu firmy. Nie jest mi to obojętne dlatego wolę zapytać czy program nie ma ograniczeń przy wykorzystaniu komercyjnym jeśli nie mam firmy. Filmy mojego autorstwa byłyby sprzedawane na zasadzie praw autorskich czyli prawa majątkowe za pośrednictwem takich stron agencyjnych jak pond5.com i inne (klienci kupujący filmy do swoich projektów). Podatek jest z praw majątkowych z dochodów zagranicznych. Nie chodzi mi o podatek nie w tym problem. Tylko problem jest inny dlaczego sprzedawca który rzekomo jest specjalistą w tych sprawach mówi, że nie mogę z programu komercyjnego Sony Vegas Pro 13 czerpać korzyści finansowe bez firmy nawet do takich stron jak pond5.com czy innych to jaki mam kupić program komercyjny, żeby filmy edytować i zapisywać do Quick Time Photo Jpg? Myślałem, że Sony Vegas Pro 13 jest w pełni do użytku komercyjnego nie tylko dla firm. Nie interesuje mnie dystrybucja czy usługi filmowe.
Odpowiedz
Stary... możesz. Ktoś się będzie Ciebie pytał "a na jakim programie pan wyrenderował te chmury ze stockowego timelapsa jaki od pana kupuję"? Nie.
[Obrazek: n13.gif]
Odpowiedz
Kto od Ciebie kupi, jak nie masz firmy?
Jak zaksięguje kupione od Ciebie rzeczy? Na jakiej podstawie? (żeby móc tym dalej obracać, musi mieć papier potwierdzający od kogo kupił - np. FV).
Odpowiedz
(05-14-2015, 3:37)mateuszszar napisał(a):  Kto od Ciebie kupi, jak nie masz firmy?
Jak zaksięguje kupione od Ciebie rzeczy? Na jakiej podstawie? (żeby móc tym dalej obracać, musi mieć papier potwierdzający od kogo kupił - np. FV).

Jak sprzedajesz auto sąsiadowi, bo chcesz kupić nowe, to nie zakładasz firmy. Spisujecie umowę kupna - sprzedaży i idziecie z tym do urzędu skarbowego. Tam uiszczacie opłaty i samochód zmienia właściciela.
Odpowiedz
Powodzenia.
To po co ludzie firmy zakładają?
Odpowiedz
Gościu chce sprzedawać swoje klipy poprzez stocki, więc nie sądzę, żeby było potrzebne zakładanie firmy, żeby zawrzeć umowę z nimi:)
Odpowiedz
Cytat:Gościu chce sprzedawać swoje klipy poprzez stocki, więc nie sądzę, żeby było potrzebne zakładanie firmy, żeby zawrzeć umowę z nimi:)
Dokładnie to samo, słowo w słowo, chciałem odpisać.
[Obrazek: n13.gif]
Odpowiedz
(05-14-2015, 9:18)mateuszszar napisał(a):  Powodzenia.
To po co ludzie firmy zakładają?

Bez firmy można tak zrobić raz lub maksymalnie kilka razy w roku, ale spróbuj bez DG sprzedawać kilka filmów miesięcznie, to niechybnie skarbówka się tym zainteresuje nawet jeśli będziesz odprowadzał podatek dochodowy.  Kupujące firmy najchętniej biorą faktury, bo tylko w ten sposób będą mogły odliczyć sobie najwięcej przy rozliczeniach (dochodowy+ VAT). Przy umowach raczej nie ma 23% VAT-u
[Obrazek: i15.jpg]
Odpowiedz