Filmy HDR
Witam.
Mieliście kiedyś do czynienia z nagrywaniem filmów w HDR?
Słyszałem i widziałem że to daje niesamowite efekty,tylko nie jestem pewny o co chodzi w tym całym HDR.
Że niby kamera nagrywa w szerokim zakresie dynamicznym,tzn.nagrywa równocześnie zarówno obraz prześwietlony jak i niedoświetlony? Znaczy się że finalnie dostajemy dwa pliki które później łączymy przy postprodukcji?
https://www.youtube.com/channel/UC5FWIml...NU541SIHHg
Canon eos 600d
Nikon d7200 
Trochę szkła i innych zabawek

Odpowiedz
W Magic Lanternie dostajesz każdą klatkę naświetlaną na 3 sposoby, normalnie, na światła i na cienie. Potem jakoś je łączysz. Ja robiłem inaczej, nagrywałem akurat plan totalny miasta i miałem wypalone niebo. Nagrałem dwa ujęcia, jedna z poprawnym naświetleniem na bloki drugie naświetlone na światła. Zrobiłem w PSie maskę z jednej klatki na niebo (statyczne ujęcie) i połączyłem oba pliki w jedno ujęcie. Efekt niezły, choć mega przerysowany i cukierkowy. Ale jak kto lubi, Za to sporo bawiłem się w fotografię HDR, tu efekty były moim zdaniem bardzo fajne (oczywiście przy filmie też byś takie mógł uzyskać) 

Niektóre kamery łączą obrazy już w sobie, ale cel cały czas ten sam - zwiększyć pojemność tonalną matrycy
Odpowiedz
(05-11-2015, 1:48)Padro Productions napisał(a):  W Magic Lanternie dostajesz każdą klatkę naświetlaną na 3 sposoby, normalnie, na światła i na cienie. Potem jakoś je łączysz.
On się przecież o filmy pyta, a nie fotki. W ML jest DUAL ISO od tego - połowa pikseli nagrywa się z niższym, a połowa z wyższym ISO.
Odpowiedz
(05-11-2015, 2:14)Pinto napisał(a):  
(05-11-2015, 1:48)Padro Productions napisał(a):  W Magic Lanternie dostajesz każdą klatkę naświetlaną na 3 sposoby, normalnie, na światła i na cienie. Potem jakoś je łączysz.
On się przecież o filmy pyta, a nie fotki. W ML jest DUAL ISO od tego - połowa pikseli nagrywa się z niższym, a połowa z wyższym ISO.

Nie u mnie, u mnie film w ML w HDR to stroboskop - jedna klatka podzielona to 3 trwające 3x krócej klatki z różnymi naświetlaniami. Nigdy nie czytałem jak to poskładać w całość, bo jakoś mnie to nie ciekawiło. Zdjęcia zdjęciami, akurat w przypadku ML mówiłem jak przy filmach jest. Chyba w nowszych wersjach coś się pozmieniało
Odpowiedz
Cytat:Nie u mnie, u mnie film w ML w HDR to stroboskop - jedna klatka podzielona to 3 trwające 3x krócej klatki z różnymi naświetlaniami. Nigdy nie czytałem jak to poskładać w całość, bo jakoś mnie to nie ciekawiło. 
No mnie właśnie to zastanawiało jak się to później łączy...podejrzewam ,że to wymaga tak jak pisałeś wcześniej nakładania na siebie dwóch ujęć i stosowanie na to odpowiedniej maski dzielącej obraz.Czyli wychodzi na to ,że czym bardziej ruchome ujęcie tym więcej pracy z uzyskaniem takiego efektu.
Cytat:On się przecież o filmy pyta, a nie fotki. W ML jest DUAL ISO od tego - połowa pikseli nagrywa się z niższym, a połowa z wyższym ISO.

O dual ISO jeszcze nie słyszałem,muszę poczytać na ten temat.
Więc skoro to ma się odbywać przy kombinowaniu z ISO to to jest takie nie do końca HDR,bo przecież HDR opiera się na kombinowaniu z czasem naświetlania,czy jak?
Canon eos 600d
Nikon d7200 

Odpowiedz
(05-11-2015, 10:28)beente napisał(a):  Więc skoro to ma się odbywać przy kombinowaniu z ISO to to jest takie nie do końca HDR,bo przecież HDR opiera się na kombinowaniu z czasem naświetlania,czy jak?
Jak chcesz łączyć razem materiał filmowy o różnym czasie naświetlania? Pomyślałeś o ruchu filmowanych obiektów?
Odpowiedz
HDR opiera się na różnicy w ekspozycji obrazu. Jak pisał Pinto w filmie czas naświetlania nie wchodzi w grze ze względu na ruch w kadrze, wykorzystuje się go tylko w fotografii. Przysłona też może być problemem, bo zmienia się głębia, więc dla filmu najlogiczniejsze jest właśnie ISO, bo zmieni się co najwyżej poziom szumów.
Odpowiedz
no dobra więc sprawdziłem sobie opcje dual ISO w ML.Nagrałem w tym celu ujęcie gdzie w kadrze są dwa obiekty wymagające innych ekspozycji,otrzymałem plik wideo z efektem stroboskopu tzn.obraz miga bo aparat nagrywa jedną klatkę w  iso 100 a raz iso 1600 .
Jak teraz najrozsądniej zrobić z tego stroboskopu pożytek ? Czy ktoś z was montował już coś z wideo HDR wyplutym przez Magic Lantern? 
Canon eos 600d
Nikon d7200 

Odpowiedz
Wszystko co trzeba, jest napisane na stronie ML:
http://www.magiclantern.fm/forum/index.php?topic=7139.0
Odpowiedz
A widziałeś ten tutorial w sieci? Z użyciem After Effects.

Dla ciekawych, tutaj efekty takie video, co najlepsze w ruchu oraz sfilmowane są bardzo ciekawe, interesujące krajobrazy. Polecam:
[Obrazek: n13.gif]
Odpowiedz