Spowolnienie pierwszego planu
Chciałbym sobie spowolnić pierwszy plan, a tło zostawić w normalnym tempie. Powiedzmy, że mam ujęcie jak gość jedzie na rowerze, w tle jest rzeczka, gość przeskakuje nad rzeczką. Tu chciałbym zastosować ten efekt. Gościa na rowerze spowolnić powiedzmy o 25%, ale rzeka ma płynąć w normalnym tempie. Czytałem trochę na ten temat, i tyle dowiedziałem się, że najlepszy będzie twixtor do tego. Tle, że nigdy go nie używałem. Zainstalowałem triala, ale ogrom opcji mnie przytłacza. Ktoś coś poradzi?
Odpowiedz
Twixtor spowolni cały obrazek, on po prostu rozsuwa dwie klatki i pomiędzy nie wsadza wygenerowaną przez siebie na podstawie sąsiednich ramek. Szczerze? Jeśli chcesz spowolnić tylko fragment kadru to niestety będziesz musiał go nagrać na greenscreenie w co najmniej 50 kl (płynne slomo 50%) , wykluczować i nałożyć na tło, które będzie odtworzone w normalnym tempie.
Odpowiedz
Da się prościej.

Są 2 opcje:
- Jeśli twoja kamera jest stabilna, nie rusza się, to jest bardzo dobrze. Masz swój film. Duplikujesz go. Tworzysz 3 ścieżki.
Robisz screen z tłem oraz rowerzystą i wrzucasz go GIMPa albo Photoshopa. Tam, gdzie jest rzeka, malujesz na biało. Resztę robisz przeźroczystą. Potem ten biało-przezroczysty obrazek dajesz na 1. ścieżkę, w Event FX dajesz "Mask Generator" i koniecznie nic nie zmieniasz! Zmieniasz tylko z "Source Alpha" na "Multiply (Mask)" i ustawiasz compositing parent/child (takie strzałki po lewej) tak, żeby 2. była podpięta do pierwszej. Potem wrzucasz na 2. twój film i na 3. ten sam film. Na film na ścieżce 3. dajesz spowolnienie (PPM i Insert/Remove envelope / Velocity).
Teraz twoja rzeka powinna płynąć normalnie, a rowerzysta powinien być w spowolnionym tempie.

- Jeżeli jednak planujesz ruszać kamerą, to tak jak napisał kolega Padro.
Pomogłem? Daj plusa :)    [Obrazek: plus.png]
Odpowiedz