Render - jaki format?
Cześć.
W szukajce nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie, a mianowicie - jaki format renderowania ma najlepszy stosunek wagi do jakości?
Robię filmik na konkurs, do wyboru mam formaty .avi, .mpg, .mp4 i .mov. Filmik musi mieć max 40mb (pisałem już do nich, bezwzględnie nie może być większy)
Pomogłem? Daj plusa :)    [Obrazek: plus.png]
Odpowiedz
Obecnie najpopularniejszy to h.264 - czyli AVC (w Vegasie pod nazwą Sony AVC oraz MainConcept AVC).
Tym drugim można wycisnąć lepsza jakość przy niskich bitrate, ponieważ obsługuje dwuprzebieg.

Po zapisaniu do MainConcept AVC z szablonu Internet 1080p, będziesz miał rozszerzenie MP4.
Bitrate obliczysz kalkulatorem, żeby zmieścić się w 40MB.
Odpowiedz
Dzięki. Znowu pomocny :)
A i jeszcze jedno odnośnie renderu, uznałem że nie ma po co zakładać nowego wątku.
Pytanie może głupie, ale w końcu to dział dla nowych :) Narobiłem sobie mnóstwo nowych presetów renderowania i mam śmietnik.; Ktoś wie jak można usunąć?
[Obrazek: SBLETGi.png]
Odpowiedz
Tak jak zakładałeś, tylko zamiast klikać na ikonkę dyskietki, to klikasz obok - w iksa podpisanego po najechaniu myszy "delete template".
Ps. Jako proxy w MPEG2 najlepiej użyj formatu XDCAM (tylko musisz sprawdzić, czy masz przeplot (50i) czy 25p. Jeśli 25p, to musisz ręcznie sobie zrobić taki szablon.
XDCAM ma te przewagę, że obsługuje no-recompress, więc jeśli Twój montaż to będzie tylko cięcie i przestawianie, wówczas Vegas nie będzie musiał przeliczać każdej klatki z osobna, tylko zrobi to kopiując kolejne klatki (co znacznie skraca czas renderingu).
Odpowiedz
Mam taki problem, że jak wyrenderuję w XDCAM to WMP i QuickTime mi tego pliku nie czyta. Ale jakoś sobie poradzę :)
Odpowiedz
WindowsMediaPlayer powinien bez problemu czytać.
XDCAM to zwykły MPEG2 (profil high) z dźwiękiem bez kompresji (wave).

Może masz coś w kodekach namieszane?
Odpowiedz
(03-21-2015, 20:05)mateuszszar napisał(a):  Ps. Jako proxy w MPEG2 najlepiej użyj formatu XDCAM (tylko musisz sprawdzić, czy masz przeplot (50i) czy 25p. Jeśli 25p, to musisz ręcznie sobie zrobić taki szablon.
XDCAM ma te przewagę, że obsługuje no-recompress, więc jeśli Twój montaż to będzie tylko cięcie i przestawianie, wówczas Vegas nie będzie musiał przeliczać każdej klatki z osobna, tylko zrobi to kopiując kolejne klatki (co znacznie skraca czas renderingu).

Mam przeplot. 25fps. I chyba wiem jak ten przeplot usunąć. Jeśli będę miał jakieś problemy to będę pisał.
Odpowiedz
Przeplot nawet usunięty, pojawia się tylko nieznacznie w jednym miejscu.

Ustawienia projektu:
[Obrazek: EFe6Jfa.png]

Ustawienia renderu:
[Obrazek: tIQYuZj.png]

Odczyt z MediaInfo plików wejściowych:
[Obrazek: VkoPaU2.png]

Coś jeszcze można zrobić żeby przeplot całkowicie wyeliminować?
Odpowiedz
Przecież Twoje pliki wejściowe nie mają przeplotu!
Co chcesz usuwać?

Druga sprawa - ustaw projekt wg plików wejściowych (1920x1080@25p a nie 50i!)

Dlaczego renderujesz do 480p? Nie chcesz zostawić 1080p?
Odpowiedz
(03-22-2015, 16:12)mateuszszar napisał(a):  Przecież Twoje pliki wejściowe nie mają przeplotu!
Co chcesz usuwać?

Mają przeplot. Oryginalnie były a .mts (AVC) ale, jak może pamiętasz, miałem problem z tym kodekiem i miałem "migawicę". Zastanawia mnie to, że jest niby skan progresywny. Może wina konwertera?

(03-22-2015, 16:12)mateuszszar napisał(a):  Druga sprawa - ustaw projekt wg plików wejściowych (1920x1080@25p a nie 50i!)

Tak, miałem 25p, przeplot był dalej. Przestawiłem z powrotem na 50i i jest trochę lepiej.

(03-22-2015, 16:12)mateuszszar napisał(a):  Dlaczego renderujesz do 480p? Nie chcesz zostawić 1080p?

Film ma zajmować max 40 mb, więc IMHO 480p jest optymalny.
Odpowiedz