Test algorytmów skalowania dostępnych w Avisynth
Najlepszym algorytmem skalującym w Vegasie jest "bicubic" więc trochę kiepsko. Szukając złotego środka dla skalowania video przeprowadziłem mały test algorytmów dostępnych w Avisynth: point, bilinear, bicubic, gauss, blackman, lanczos, lanczos4, spline16, spline36, spline64 oraz nnedi3 (dostępny jako plugin).

1. Zmniejszanie (downscaling).

Testowa bitmapa w png:
[Obrazek: 59127725.png]

Wyniki:
[Obrazek: 3200969x4.png]

Najbardziej podoba mi się wynik przy użyciu Spline64. Lanczos i Spline daje podobny obraz więc to już każdy osobiście musi wybrać.

2. powiększanie (upscaling).

Testowa bitmapa png:
[Obrazek: 1297255wz_r.png]

Wynik zamieszczam w postaci animowanego PNG (ze względu na bezstratny charakter png), niestety nie wszystkie przeglądarki obsługują ten format. Bez problemu obsługuje go Firefox i stara Opera, Chrome i pochodne wymagają wtyczki "APNG" (chociaż też nie zawsze działa), IE nie obsługuje.

Animowany PNG i obok do porównania najlepszy rezultat uzyskany algorytmem "nnedi3".

[Obrazek: 2209046animated.png] [Obrazek: 424592011_nnedi3_txt.png]

NNEDI3 daje świetne rezultaty ale jest zdecydowanie najwolniejszy z testowanych.

Test mało związany z Vegasem, więc niech moderatorzy zdecydują gdzie ten post umieścić. Może kogoś zainteresuje.
Odpowiedz
Takie testy chwali się, ale sposób prezentacji wyników wprost przeciwnie. Na tych znaczkach pocztowych g widać.
Odpowiedz
A Ja nie krytykuje zaangażowania. Zastanawiam się jak można lepiej takie testy ukazać na forum. Forum, forum możliwościami nierówne. Brakuje mi informacji i plikach: z jakiej rozdzielczości do jakiej rozdzielczości był robiony downscaling. Uważam, że najlepszy format to 4K do 2K. Brakuje mi oddzielnych linków z testami poszczególnych algorytmów. Najlepszy byłby wyświetlany algorytm przy najechaniu na link i pokazaniu efektu.
Temat algorytmów avisync: dla mnie temat mało znany, ale to nie znaczy, że mało ciekawy. Czy to są wszystkie algorytmy na rynku, czy tylko drobna cząstka? Czy podobnie się traci na jakości jeśli robimy na YUV JPG/BPG 8bit czy 10bit?
Prawdę mówiąc Ja robię "downscaling" na ffmpeg i nigdy nie zastanawiałem się nad algorytmen.
Odpowiedz