Efekt "ducha" (nawet po zaznaczeniu "Disable Resamble")
Nagrywam filmy Nikonem d5200 i kiedy wrzucam plik w formacie MOV do Vegasa Pro 13, to nawet po zaznaczeniu opcji "disable resamble" występuje efekt "ducha". Próbowałem zrenderować plik do innych formatów ale posiadam same darmowe programy do renderingu i widać było duży spadek w jakości. Renderując w programie Brorsoft Video Conventer jakość była idealna, a w Vegasie nie było efektu ducha ale posiadam tylko wersje trial i na środku obrazu pojawia sie logo programu. Filmy nagrywam w 60 klatkach na/s ale kiedy wrzucam do Vegasa w formacie Mov to po włączeniu okienka "Properties" pisze, że plik jest nagrany w 29,970fps i może to przez to ten efekt ducha. Dopiero po zrenderowaniu na inny format fpsy pliku umieszczonego w vegasie są takie same jak w oryginalnym pliku odpalanym na kompie. Testowałem różne możliwe ustawienia projektu i fpsów ale cały czas pojawia się ten efekt "ducha" już nawet przy poglądzie. Jak sie go pozbyć edytując w formacie MOV albo w jakim dostępnym programie mogę zkonwenterować to na inny format bez utraty jakości?

SCREEN z programu:
http://wrzucaj.net/images/2015/02/23/wtf.png
Odpowiedz
Twój klip z aparatu wcale nie jest 60kl/s, tylko 60i (a to oznacza 60 półobrazów na sakundę, co daje 30 pełnych klatek).

Po pierwsze, w podglądzie masz ustawioną jakość Good (Auto). Jeśli chcesz sprawdzić, jak będzie wyglądał render - to koniecznie zmień na Best (full).
Po drugie - projekt masz ustawiony "z przeplotem", czyli 60i (konkretnie 59.940i). Poczytaj co to jest przeplot, i kiedy jest wymagany, a kiedy lepiej usunąć.
Po trzecie - jak usuwasz przeplot, to pierwsze co, zmień w projekcie field order na "None - progressive scan", a następnie wybierz metodę usuwania przeplotu (deinterlace method) -> interpolate fields w Twoim przypadku będzie o niebo lepiej wyglądało niż blend fields.

podczas renderingu również zwracaj uwagę, aby mieć ustawione "progressive".
Odpowiedz
Wielkie dzięki za rade, bo męczyłem się z tym długo i nawet nie zdawałem sobie sprawy z niektórych kwestii. Nie rozumiem tylko tego, że gdy zgram surowy plik z lustrzanki na kompa to w szczegółach pisze, że ma 59 klatek na sekundę. Czy znaczy to, że jest on po prostu z przeplotem, a ja mogę ten przeplot usunąć w vegasie tylko wtedy tracę na płynności?
Odpowiedz
(02-23-2015, 17:43)Anteriss napisał(a):  ...Nie rozumiem tylko tego, że gdy zgram surowy plik z lustrzanki na kompa to w szczegółach pisze, że ma 59 klatek na sekundę...

Szczegóły odczytujemy programem Media Info. Wówczas zobaczysz pełne dane.

Dlatego pisałem Ci, żebyś poczytał o przeplocie.

Tutaj masz ciekawą dyskusję z Bunchem, gdzie opisywałem o co chodzi z przeplotem
http://sonyvegas.info/Temat-Przeplot-i-r...7#pid41847

Cały temat możesz przeglądnąć.
Odpowiedz