ffmpeg - dobra alternatywa dla pavTube do konwersji do H.265
Witam!

Przymierzam sie do konwersji do formatu H.265. Sony Vegas Pro nie obsługuje H.265, dlatego posłuzyłem się konwersją z formatu XAVC zrenderowanego w Vegasie do formatu MP4 (kodek H.265).

Przekonwertowałem więc plik Clip0010.MXF, który zajmowął 911 MB 4K 231 Mbit/s bitrate (filmik trwał 30 sekund) za pomocą komendy:

ffmpeg -i c:\2\Clip0010.MXF -c:v libx265 -preset superfast -x265-params crf=28 -c:a aac -strict experimental -b:a 128k c:\1\ffmpeg_just_the_example.mp4 -b:v 40000k

Utworzył mi się plik ffmpeg_just_the_example.mp4, który zajmował niewiele ponad 6 MB. Plik 4K w MediaInfo pokazał bitrate 1 638 Kbps at 23.976 HEVC (Unknown@L5.0)

1) Dlaczego jest w nazwie kodeka jest UNKNOWN. Czy to może powodować, że na telewizorze z sierpnia 2015 roku ten plik się nie odtwarza?
2) Dlaczego mimo wpisania bitrate`u 40 000 kbit/s ffmpeg wziął pod uwage swój bitrate i dlatego plik zajmował tylko 6MB. Czy to jest bug ffmpeg.exe? Czy ja trace na jakosci? Czy ten ffmpeg jest na tyle "inteligentny", ze wtedy kiedy jest potrzeba to dobiera wyzszy chwilowy bitrate, a w momencie gdy jest statyczna scena ustawia nizszy bitrate. Dodam, że nie da się określić bitrate`u maksymalnego i minimalnego w opcjach ffmpeg - przynajmniej ja nie widzialem, a szukalem takiej opcji, wiec moze ta opcja -b:v 40000 faktycznie okresla max bitrate, ale tak jest brany jak najnizszy mozliwy birate dla sceny.

Czy taki plik jest ok?
Plik się odtworzył, jakość zarąbiasta, ale nie wiem jak to bedzie wygladalo na tv 4K, bo po pierwsze nie mam jeszcze telewizora, a po drugie nie mam jeszcze playera, ktory moglby to odtworzyc.

Dodam, że wydaje mi się, że wszystkie programy czy to jest PavTube czy inne tego typu programy, ktore dokonuja konwesji korzystają w wiekszosci z ogolnodostepnego kodeka ffmpeg.exe bo to jest źródłowy encoder, który koduje video.

Pozdrawiam, sprobujcie uzyc tej komendy, ktora podalem to bedzie naprawde pod wrazeniem, tylko czy ja trace na jakosci to nie wiem, bo widze, ze jakosc jest dobra
Marcin
Odpowiedz
Niestety ta metoda sprawdza się bardziej w czystych plikach video, bo w przypadku pliku video gdzie sa animacje 3d ze zdjec, to juz jest pikseloza. Uzylem wiec do konwersji wersji trialowej Divx Converter i skonwertowalem material do H.265 mkv i plik mial 2x mniejsza wielkosc w przypadku FULL HD.

Nie wiem dlaczego ale najbardziej bylbym sklonny kupic PavTube Video Ultimate Converter, ale niestety on mi sie zawiesza, czy ktos z Was uzywa pelnej wersji tego oprogramowania lub jakiegokolwiek convertera PavTube i konwertuje do H.265, bo mi sie we wszystkich odmianach aplikacji PavTube zawiesza aplikacja.
Odpowiedz
(02-11-2015, 22:44)Kamyk79 napisał(a):  Przymierzam się do konwersji do formatu H.265. Sony Vegas Pro nie obsługuje H.265, dlatego posłużyłem się konwersją z formatu XAVC zrenderowanego w Vegasie do formatu MP4 (kodek H.265).
Podstawowe moje pytanie? Jakim celu to robisz. Obecnie kodek {beta} nie ma zastosowania. Co tydzień ma modyfikację. Można użyć go do celów prywatnych. Ogólnie zdania są takie, że skora nie ma kamer HEVC {oprócz Samsung NX1} to konwersja H264 do HEVC jest marnowaniem czasu na komputerach nie dostosowanych do tej technologii HEVC. Kamera Samsung NX1 nie ma dobrych opinii.
(02-11-2015, 22:44)Kamyk79 napisał(a):  ffmpeg -i c:\2\Clip0010.MXF -c:v libx265 -preset superfast -x265-params crf=28 -c:a aac -strict experimental -b:a 128k c:\1\ffmpeg_just_the_example.mp4 -b:v 40000k
Nie chcę filozofować, ale jest to błędny zapis.
(02-11-2015, 22:44)Kamyk79 napisał(a):  1) Dlaczego jest w nazwie kodeka jest UNKNOWN. Czy to może powodować, że na telewizorze z sierpnia 2015 roku ten plik się nie odtwarza?
To jest mało istotne. Program MediaInfo nie odczytuje "profilu" High.
(02-11-2015, 22:44)Kamyk79 napisał(a):  Dodam, że nie da się określić bitrate`u maksymalnego i minimalnego w opcjach ffmpeg - przynajmniej ja nie widzialem, a szukalem takiej opcji, wiec moze ta opcja -b:v 40000 faktycznie okresla max bitrate, ale tak jest brany jak najnizszy mozliwy birate dla sceny.
Szukajcie, a znajdziecie tylko po co???

Chcesz się pobawić w kodowanie na poziomie podstawowym to kup tani edytor HEVC. Po co masz się zagłębiać w setkę pojęć w celach amatorskich i być wyśmiewanym.

Pozdrawiam
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości