Panasonic HC-X1000 vs Panasonic HC VX870
Witam!

Planuje jak już na wcześniejszym wątkach pisałem kupić kamerę Panasonic HC VX870, która będzie dostępna wiosną 2015 roku.
W pomocy technicznej powiedziano mi, że niestety nie są mi w stanie odpowiedzieć na pytanie czy kamera HC VX870 będzie wspierała kodek XAVC (wymyślony przez SONY).

Poszedłem więc krok dalej i skoro nie byli mi w stanie powiedzieć to dziś zapytałem się, czy wcześniejsza kamera Panasonica z 2014 roku (chodzi dokładnie o model HC-X1000) wspiera XAVC, bo jeśli tak to jest wielce prawdopodobne, że model VX870 też będzie miał to wsparcie. Fakt, że to będzie inna półka cenowa, ale może...

Czy możecie mi napisać czy kamera Panasonic HC-X1000 wspiera dla materiału 4K kodek XAVC lub jakiś inny kodek 4K, która działa na tych samych zasadach podczas obróbki video co sonowy XAVC?

W internecie trudno znaleźć RAW SAMPLE z takimi materiałami.

Pozdrawiam
Marcin
Odpowiedz
(02-06-2015, 14:44)Kamyk79 napisał(a):  Witam!

Planuje jak już na wcześniejszym wątkach pisałem kupić kamerę Panasonic HC VX870, która będzie dostępna wiosną 2015 roku.
W pomocy technicznej powiedziano mi, że niestety nie są mi w stanie odpowiedzieć na pytanie czy kamera HC VX870 będzie wspierała kodek XAVC (wymyślony przez SONY).

Poszedłem więc krok dalej i skoro nie byli mi w stanie powiedzieć to dziś zapytałem się, czy wcześniejsza kamera Panasonica z 2014 roku (chodzi dokładnie o model HC-X1000) wspiera XAVC, bo jeśli tak to jest wielce prawdopodobne, że model VX870 też będzie miał to wsparcie. Fakt, że to będzie inna półka cenowa, ale może...

Czy możecie mi napisać czy kamera Panasonic HC-X1000 wspiera dla materiału 4K kodek XAVC lub jakiś inny kodek 4K, która działa na tych samych zasadach podczas obróbki video co sonowy XAVC?

Pozdrawiam
Marcin

Sciagnalem jakies sample ze strony (na dole pod filmikami), ale albo cos zle robie podczas renderingu albo rzeczywiscie takiego wsparcia nie ma dla XAVC czy XAVC S.

4K sample

Czy mozecie sie wypowiedziec?
Odpowiedz
XAVC to nie kodek, tylko format.
Odpowiedz
(02-06-2015, 14:55)Kamyk79 napisał(a):  
(02-06-2015, 14:44)Kamyk79 napisał(a):  Witam!

Pozdrawiam
Marcin

Sciagnalem jakies sample ze strony (na dole pod filmikami), ale albo cos zle robie podczas renderingu albo rzeczywiscie takiego wsparcia nie ma dla XAVC czy XAVC S.

4K sample

Czy mozecie sie wypowiedziec?

Z tego co czytam XAVC jest obsługiwany chyba tylko przez kontener MXF, a kamera Panasonic HC-X1000 obsługuje tylko MOV, AVCHD i MP4, więc chyba lipa z szybkim renderingiem.
Chyba, że Panasonic wprowadzi to w nowym modelu kamer XAVC na ten rok, ale tego nawet Panasonic Polska nie wie.
Odpowiedz
A dlaczego tak bardzo zależy Ci na 'no-recompress'?
Nie zamierzasz nic więcej robić w filmie, tylko ciąć i przestawiać? Przecież każda najmniejsza ingerencja choćby w korekcję koloru wyłączy 'no-recompress'.
Do montażu użyjesz proxy. Render zapuścisz na noc. Rozwiązanie 'po kosztach'. Jak będziesz miał kaprys pracy w 4k, to kupisz mocniejszy komputer i dyski ssd.
Odpowiedz
(02-06-2015, 14:44)Kamyk79 napisał(a):  (...) dziś zapytałem się, czy wcześniejsza kamera Panasonica z 2014 roku (chodzi dokładnie o model HC-X1000) wspiera XAVC, bo jeśli tak to jest wielce prawdopodobne, że model VX870 też będzie miał to wsparcie. Fakt, że to będzie inna półka cenowa, ale może...

XAVC jest przeznaczony dla kamer co najmniej semi-pro, do których kamerka XV870 nie zalicza się, więc nie ma w ogóle w rozważaniach miejsca na "ale może". Ta kamerka mogłaby otrzymać obsługę najwyżej XAVC-S.
Odpowiedz
(02-06-2015, 15:36)Pinto napisał(a):  
(02-06-2015, 14:44)Kamyk79 napisał(a):  (...) dziś zapytałem się, czy wcześniejsza kamera Panasonica z 2014 roku (chodzi dokładnie o model HC-X1000) wspiera XAVC, bo jeśli tak to jest wielce prawdopodobne, że model VX870 też będzie miał to wsparcie. Fakt, że to będzie inna półka cenowa, ale może...

XAVC jest przeznaczony dla kamer co najmniej semi-pro, do których kamerka XV870 nie zalicza się, więc nie ma w ogóle w rozważaniach miejsca na "ale może". Ta kamerka mogłaby otrzymać obsługę najwyżej XAVC-S.

Problem w tym, że obecnie na moim sprzęcie, który nie jest taki zły, bo jest wydajny, rendering materiału 1080p/50p załóżmy 2 godzinnego idzie conajmniej kilkanaście godzin. Przy założeniu, że będę renderował materiał 4K rendering może się wydłużyć nawet do 2 dni!! Dlatego pomyślałem o no-recompress.
Odpowiedz
Powtórzę za mateuszszar, bo widzę, że ciężko dociera:
(02-06-2015, 15:34)mateuszszar napisał(a):  A dlaczego tak bardzo zależy Ci na 'no-recompress'?
Nie zamierzasz nic więcej robić w filmie, tylko ciąć i przestawiać? Przecież każda najmniejsza ingerencja choćby w korekcję koloru wyłączy 'no-recompress'.
Do montażu użyjesz proxy. Render zapuścisz na noc. Rozwiązanie 'po kosztach'. Jak będziesz miał kaprys pracy w 4k, to kupisz mocniejszy komputer i dyski ssd.
Odpowiedz
(02-07-2015, 11:55)Pinto napisał(a):  Powtórzę za mateuszszar, bo widzę, że ciężko dociera:

(02-06-2015, 15:34)mateuszszar napisał(a):  A dlaczego tak bardzo zależy Ci na 'no-recompress'?

To może prosze o wyjaśnienie jednej kwestii, z którą przyznam nie miałem jeszcze do czynienia.
Ile można zyskać używając proxy.
Jakie przyspieszenie może dać dysk SSD podczas renderingu. Czy robiliście jakieś testy?
Ja mam dysk SSD, ale niestety mam mały dysk i niewiele jest na nim miejsca, dlatego wogóle nie puszczam na nim renderingów.
Odpowiedz
proxy?
To tymczasowy plik video, który jest łatwiejszy w edycji (lżejszy kodek). Vegas Pro 12 oraz 13 ma wbudowany mechanizm automatycznie budujący pliki PROXY w formie XDCAM 720p. Taki projekt można spokojnie montować na laptopie, nawet projekt 4K. Projekt odtwarza się płynnie.
Później przy renderowania, program sam przeskakuje na oryginalne pliki, i zaczyna wszystko liczyć.
Render oczywiście będzie trwał długo, ale tego i tak nie przeskoczysz. Zapuszczasz na noc i na rano masz gotowy.

Dysk SSD może być istotny przy 4K, bo pliki dużo ważą, i mają wysoki bitrate. Ale żeby użyć dyski SSD do renderingów, to trzeba by mieć ich sporo (albo jeden/dwa, ale ogromne).
Tak czy inaczej, dużo kasy będziesz potrzebował. Dlatego podałem rozwiązanie nisko budżetowe. Jak zarobisz, to kupisz porządny komputer i porządne dyski. Więc kamera, to dopiero początek wydatków ;)
Odpowiedz