kierunkowy mikrofon mono vs Sony Vegas Pro
Witam!

Mam bardzo dobrym mikrofon kierunkowy Sennheiser, tyle, że to mikrofon mono.

W jaki sposób mam wgrywać audio do Sony Vegas Pro?

1) Czy mam zostawiać tak jak jest domyślnie po wgraniu do Sony Vegas Pro czyli na osi czas mam tylko w jednej ścieżce to audio z materiału video i mam ustawione je w kanałach na CENTRUM, czyli na środek
2) Czy mam dublować ściężkę audio w Vegasie i ustawiać dla jednej ścieżki kanał LEWY i dla drugiej ścieżki kanał PRAWY?
3) Czy ma to w ogóle znaczenie w czymś?
4) Czy tak samo powinienem postępować z muzyką zrippowaną z oryginalnych płyt CD, którą później wykorzystuje w filmikach w Vegasie?

Pozdrawiam
Marcin
Odpowiedz
nie ma znaczenia.
Ja dla mono zostawiam jedną ścieżkę z panoramą na środek.
Dla stereo - jeden event z dwoma kanałami (L+R).
Odpowiedz
(12-19-2014, 16:40)mateuszszar napisał(a):  nie ma znaczenia.
Ja dla mono zostawiam jedną ścieżkę z panoramą na środek.
Dla stereo - jeden event z dwoma kanałami (L+R).

A ja nagrywam głos dyktafonem
Odpowiedz
No i?
Odpowiedz
Ok. Dzięki Panowie za wyczerpujące odpowiedzi, choć co dyktafonu to klaszczę, ale jeszcze nie wiem dlaczego :)
Odpowiedz
(12-19-2014, 22:37)Kamyk79 napisał(a):  Ok. Dzięki Panowie za wyczerpujące odpowiedzi, choć co dyktafonu to klaszczę, ale jeszcze nie wiem dlaczego :)

Z mono nie zrobisz stereo... sztucznie tak, możesz przerobić mono do stereo, a następnie dodać lekki delay na jeden kanał i masz stereo ;) z naciskiem na psedo ;)
A że tak spytam po co kupiłeś mikrofon monofoniczny skoro z góry wiedziałeś że chcesz mieć dźwięk stereo ?
Odpowiedz
Nikt nie chce robić stereo z mono. Nie o tym jest temat.
Chodzi o to, jak prawidłowo się obchodzić z dźwiękiem mono.
Odpowiedz
Kupowałem go dlatego, że po pierwsze wiedziałem, że Sennheiser to solidna marka, po drugiem kupowałem po okazyjnej cenie na Allegro, a po trzecie nie wiedziałem, że to mikrofon mono i że takie mikrofony się jeszcze produkuje.
Sam do dziś nie jestem pewien, czy to mikrofon mono czy stereo, bo nie zauważam braków, a na stronie producenta nie ma nawet informacji czy to stereo czy mono. Kiedyś na jakimś koncercie dowiedziałem się od jakiegoś operatora kamery, że to mikrofon mono. Potwierdzeniem tego faktu jest to, że po wczytaniu materiału do Vegasa jest tylko jedna ścieżka audio.

Sam jednak nie zauważam żadnych braków co do tej monofonii, bo mikrofon nagrywa rewelacyjnie

Oto link do strony producenta, gdzie nie ma informacji, że to mikrofon mono/stereo

Sennheiser mikrofon nakamerowy
Odpowiedz
(12-19-2014, 23:07)Kamyk79 napisał(a):  Kupowałem go dlatego, że po pierwsze wiedziałem, że Sennheiser to solidna marka, po drugiem kupowałem po okazyjnej cenie na Allegro, a po trzecie nie wiedziałem, że to mikrofon mono i że takie mikrofony się jeszcze produkuje.
Sam do dziś nie jestem pewien, czy to mikrofon mono czy stereo, bo nie zauważam braków, a na stronie producenta nie ma nawet informacji czy to stereo czy mono. Kiedyś na jakimś koncercie dowiedziałem się od jakiegoś operatora kamery, że to mikrofon mono. Potwierdzeniem tego faktu jest to, że po wczytaniu materiału do Vegasa jest tylko jedna ścieżka audio.

Sam jednak nie zauważam żadnych braków co do tej monofonii, bo mikrofon nagrywa rewelacyjnie

Oto link do strony producenta, gdzie nie ma informacji, że to mikrofon mono/stereo

Sennheiser mikrofon nakamerowy

Musisz wiedzieć że wszystkie sprzęty nadkamerowe są mono, nie potrzebujesz stereo do zgrywania wokali dialogów.
Mateusz, no przecież w 2 pkt pyta czym ma dublowac ściezki, dlatego napisałem że nie ma sensu robić sztucznego stereo.
Odpowiedz
Dublować - żeby ustawić jeden dla L, drugi dla R (moim zdaniem to naleciałość z Adobe ;)
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości