25p czy 50i - odwieczny problem
Witam!

Jest dzien, 12:00 w poludnie, zima, jade filmowac czlowieka, ktory zjezda na
nartach.
Jakie ustawienia wedlug Was bylyby wskazane w kamerze Canon HF100?

Czy
1) Ustawienia TV 1/2000 sek., jakosc: XP (czyli HD ready), 25p
2) Ustawienia TV 1/2000 sek., jakosc: XP (czyli HD ready), 50i

Chcialbym zeby wynikowy plik ktory obrobilbym w Sony Vegas Pro 9 mogl byc
odtwarzany na komputerze i na telewizorze przez WD Playera.

Czy wowczas lepiej w takim przypadku zrobic tak jak napisalem w pkt 2) i
przekonwertowac do frame rate: 23,97, czy moze lepiej od razu zapisywac tak
jak napisalem w pkt 1)

Co jest wedlug Was lepsze?
Zauwazylem, ze ja ustawiam 50i to obraz mam plynniejszy, czy to moje tylko
zludzenie?

Pozdrawiam
i dzieki za pomoc
Odpowiedz
50i to 50 klatek na sekundę z przeplotem więc na pewno będzie płynniejsze.
Ja bym wybrał 50i. A poza tym w końcu to będzie sport więc na pewno 50i.
[Obrazek: awesomestalker2.png]
[Obrazek: wqdz690429546a.GIF] Piszę poprawnie po polsku
Odpowiedz
50i bardziej płynnie nagrywa, więc to się bardziej nada do sportu.
Nie udzielam odpowiedzi na PW.
Odpowiedz
A dla mnie to jeden ch.. 50i - obraz zapisywany jest tak: raz same nieparzyste linie a w następnej klatce same parzyste więc 50i = 25p(czyt. bez przeplotu) więc nie wiem, w czym problem.
Odpowiedz
tidziu, czyli jeśli w jednej klatce zapisywane sa linie parzyste, a w nastepnej nieparzyste to daje to efekt bardziej plynnego obrazu.
a mam pytanie, jakie wy macie kamery, czy macie kamery ktore nagrywaja w 30p albo 60i?
Odpowiedz
(02-13-2010, 19:17)tidzu napisał(a):  A dla mnie to jeden ch.. 50i - obraz zapisywany jest tak: raz same nieparzyste linie a w następnej klatce same parzyste więc 50i = 25p(czyt. bez przeplotu) więc nie wiem, w czym problem.

Nie tak do końca. Zarówno w trybie 25p jak i 50i obrazy zapisywane są w tej samej klatce. Tyle, że w 25 masz jedną fazę ruchu na klatce, a w 50i masz dwie kosztem utraty połowy rozdzielczości.

Maciej

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
(02-14-2010, 14:27)efix napisał(a):  
(02-13-2010, 19:17)tidzu napisał(a):  A dla mnie to jeden ch.. 50i - obraz zapisywany jest tak: raz same nieparzyste linie a w następnej klatce same parzyste więc 50i = 25p(czyt. bez przeplotu) więc nie wiem, w czym problem.

Nie tak do końca. Zarówno w trybie 25p jak i 50i obrazy zapisywane są w tej samej klatce. Tyle, że w 25 masz jedną fazę ruchu na klatce, a w 50i masz dwie kosztem utraty połowy rozdzielczości.

Maciej
Czyli wracając do tematu, do szybkich scen (jeśli mamy do wyboru 25p a 50i) bardziej odpowiednie jest nagrywanie z przeplotem a później usuwanie go w vegas?
A jeszcze inne porównanie, 30p a 50i co lepsze do sportu?
Odpowiedz
50p albo 60p

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
ja nagrywam w 1080p i 60fps. Zalezy co chcesz uzyskac, bo jak nie obrabiasz za duzo to moim zdaniem 30fps jest wystarczające. 60fps jest przydatne jak np montujesz filmik i chociaz lekko chcesz zwolnic obraz (niby slowmotion).
Ja wychodze z zalozenia ze lepiej nagrac lepszej jakosci plik bo pozniej i tak tracisz przy kazdym konwertowaniu.
Odpowiedz
W przypadku tak dynamicznych scen jak zjeżdżanie na nartach unikałbym przeplotu
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości