Napis - taśma jak w wiadomościach
Witam,
Z racji tego, że nigdzie nie mogę znaleźć zwracam się do was z prośbą jak wykonać napis który się ciągle przesuwa (lub może inny pomysł macie?). Chodzi mi o to, że w filmie mam parę osób, które mówią w obcym języku. Dlatego chce zrobić tłumaczenie tego co mówią u dołu ekranu. Szukam możliwie najprostszego sposobu.
Pozdrawiam
Ps. Myślałem o czymś takim jak w wiadomościach TVN 24 link: 
Odpowiedz
szukajka pod hasłem "belka"
http://sonyvegas.info/thread-4889-post-2...a#pid29559
http://sonyvegas.info/thread-1031-post-5...ka#pid5574

Jeśli chcesz, żeby tekst się przewijał - jak w wiadomościach, to robisz taki długi napis. Później w pozycjonowaniu przesuwasz tekst na początek - a nawet przed początkiem; później tworzysz drugą klatkę kluczową - i przesuwasz tekst na koniec. W ten sposób powstanie animacja (przesuwanie tekstu). Szybkość przesuwania = odstęp między klatkami kluczowymi (keyframe'ami).
Odpowiedz
Właśnie to wiem, że mogę to zrobić keyfremem... tylko nie wiem własnie jak zrobić to aby móc zobaczyć cały tekst i zrobić klatkę początkową i klatkę końcową na końcu tekstu... Widzę tylko środek i nawet jak ruszam napisem to się nie przewija (choć głupio to brzmi). Mówisz pozycjonowanie mógłbyś napisać gdzie to się robi?
Odpowiedz
Łap przykład z Vegasa Pro 13 (zrobiony na szybkość).
Przeanalizuj dokładnie event z tekstem - a konkretnie zakładkę "Placement".
Na dole jest mała oś czasu, na której są dwa eventy (dwie klatki kluczowe - to te romby -> do każdego są przypisane konkretne ustawienia/położenie tekstu; przez co powstaje animacja).

Załączone pliki
.veg   scroll text - vegas pro 13.veg (Rozmiar: 18.75 KB / Pobrań: 46)
Odpowiedz
Wielkie dzięki, wszystko rozumiem, ale jak sam stworzyłem nowy text, aby spróbować to samemu zrobić to nie posiadam takiej zakładki "Placement" dodam, że używam Sony Vegas 12.
Wątpię, że to jest jakaś różnica, ale czy mógłbyś mi powiedzieć jak to odpalić? Btw. czy dla zwykłego użytkownika jest duża różnica pomiędzy Vegasem 12, a 13 ? Chodzi mi o to czy warto zmieniać?
Dzięki jeszcze raz!
Odpowiedz
Dwunastki nie używałem, bo moim zdaniem miała zbyt dużo bugów. Więc zakupiona wersja przeleżała na półce.
Teraz mam trzynastkę, ale jakby to powiedzieć, zbyt chyba się przyzwyczaiłem do jedenastki... (trzynastkę używam na laptopie).

Trzynastka będzie jeszcze wspierana przez najbliższy pewnie rok (lub pół), więc pewnie powstaną jakieś poprawki. Do poprzednich - już na pewno nie.

Różnice? Ogólnie wszystko jest na stronie sony.
Czy warto teraz kupić upgrade?
Jeśli ze względu na Święto Zmarłych jest promocja - to tak. Jeśli nie - to czekaj na Boże Narodzenie (Sony daje zniżki z okazji świąt).
Najlepiej jak ściągniesz trial zanim kupisz, i dobrze przetestujesz. Wydajność zależy od sprzętu. U mnie na przykład na PC lepiej chodzi VP11. A na ultrabooku - VP13.

Nie pamiętam jak jest w VP12, ale prawdopodobnie musisz też kliknąć ikonę "animate" - wówczas pojawi się oś czasu dla efektu/generatora napisów.
Wtedy robisz keyframe na początku i na końcu i ustawiasz pozycje dla jednego i drugiego.
Odpowiedz
Dzięki za wyjaśnienia. Nie widziałem tego "zegarka" i faktycznie animate działa. Tylko jeszcze jedno pytanie dotyczące przewijania tekstu z początku do końca. Czy da się to jakoś automatycznie zrobić aby przeskoczyć od razu z początku na koniec czy trzeba "przewijać" ręcznie aby ustawić keyframa w odpowiednim miejscu (czyt. na końcu tekstu)
Rozumiem, że prędkość też reguluje się keyframami pomiędzy początkiem i końcem?
Odpowiedz
Jak masz ustawiony początek, to później wystarczy zrobić drugi keyframe, a w współrzędnych pozycji dopisać "-" przed parametrem :)
Odpowiedz