SV13 Nie widzi zainstalowanych czcionek
Wie ktoś może o co chodzi? Sony Vegas 13 nie widzi czcionek dogranych do systemu, paint widzi a SV nie :D. Wie ktoś jak sobie z tym poradzić? Proszę o szybką odpowiedź.
Odpowiedz
Paint widzi a Sony Vegas nie widzi poprawnie dogranych czcionek?

[Obrazek: I0iEvM.gif]
[Obrazek: n13.gif]
Odpowiedz
A jakie rozszerzenie mają pliki tych czcionek? Nie wiem jak teraz jest, ale kiedyś były dwa rodzaje plików czcionek - wektorowe i rastrowe. Te drugie nigdy nie były w Vegasie widoczne.
[Obrazek: i15.jpg]
Odpowiedz
Mam to samo. Wczoraj wgrałem kilka czcionek i one są widoczne. Dziś zainstalowałem kolejną i jej nie widzi. To jest jakiś problem z sony titles & text, bo przy dodawaniu tekstu domyślnie jest tam napisane sample text, a na podglądzie go nie ma, czasem jakieś dziwne zakłócenia się tam pojawiają zamiast tekstu. Teks się pojawia, jak ja zacznę coś wpisywać. I jeszcze niektóre czcionki nie działają. Znaczy w oknie edycji tekst przyjmuje kształt wybranej czcionki, a w podglądzie i po wyrenderowaniu jest chyba arial. Nie ze wszystkimi tak jest.
Dodatkowo we wtyczce np bcc extruded text wszystkie czcionki działają poprawnie, nawet, te których title & text nie widzi.
Odpowiedz
Przeczytałem wiele różnych wątków na różnych forach i wszędzie piszą, że to błąd w titles & text. Pozostaje korzystać z innych generatorów teksu np legacy text.
Odpowiedz
A może spróbuj prawym i "Insert Text Media"?
Pomogłem? Daj plusa :)    [Obrazek: plus.png]
Odpowiedz
Insert Text Media uruchamia "Sony Title & Text".
Skoro ten plugin nie widzi doinstalowanych czcionek, to co zmieni inny sposób uruchomienia tego generatora?
Odpowiedz
(04-21-2015, 12:03)mateuszszar napisał(a):  Insert Text Media uruchamia "Sony Title & Text".
Skoro ten plugin nie widzi doinstalowanych czcionek, to co zmieni inny sposób uruchomienia tego generatora?

Nie wiedziałem :)
Nie jestem SCVU, nie mam takiej wiedzy, ale kombinuję :)
Pomogłem? Daj plusa :)    [Obrazek: plus.png]
Odpowiedz
Do przeklikania w vegasie nie trzeba scvu, tylko pół minuty czasu i komputer z vegasem. :)
Odpowiedz
Krótko o tym, czemu program X widzi dany font a program Y nie.
1. W Windowsie w tej chwili mamy zasadniczo dwa typy fontów - TrueType i OpenType, ttf i otf. Przy czym rozszerzeniem niekoniecznie trzeba się sugerować.
2. Fonty to też programy (w sumie skrypty...) i dane o tym, jak ma być rysowana dany znak, jak ma się zachowywać (np. kerning), tablicę danego języka oraz często zawiera dodatkowe funkcje, pozwalające wybrać np. tak zwane stylistic sets.
3. Albo program producenta X w pełni pozwala wykorzystać wszystko, co autor fontu wymyślił, albo nie. TrueType zasadniczo działa wszędzie, aczkolwiek często się zdarza, że autor fontu nie do końca potrafi poprawnie to zrobić albo zwyczajnie wiszą mu takie kraje jak Polska i wtedy bywają jeszcze kłopoty z ogonkami.
Z OpenType jest już w ogóle jazda, bo instalacja w systemie to jedna, a obsługa w systemie - to zupełnie inna sprawa.
Przykład - kupiłem niedawno font Daniela Reeva - tego, który był kaligrafem w LOTR i Hobbicie.
Mam starego Corela X3. Font mogłem wybrać, ale cokolwiem bym nie pisał, ukazywały się nawet nie krzaki, tyko po prostu białe pole, ogólnie program głupiał. Musiałem zainstalować OpenType.
Word 2007 widział font, mogłem pisać i drukować, ale nie mogłem wybrać już stylistic sets, bo to wprowadzono dopiero w Word 2010. Osobiście nie czuję potrzeby posiadania wyższego Worda, ale tak to wygląda - chcesz w pełni korzystać - musisz nadążać.
I do tyczy to WSZYSTKICH elementów systemu.

Dla przypomnienia dodam może oczywistą rzecz, że pluginy do Vegasa to też programy i o ile cały Vegas może mieć wersję np. XIII to pluginy np. do tekstu mogą być niezmieniane od paru lat...

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz