jaki sprzet wybrac do zabawy z Vegasem
Sluchajcie. Mam pytanko. Otoz tyczy sie ono sprzetu (komputera) do obrobki materialu.
Jestem na etapie skladania komputera i teraz pytanie do was.
Na czym sie skupic ?
Karta graficzna ? Czy ilosc procesorow cuda ma wplyw na szybkosc renderingu ?
Jaka karte graficzna wybrac ?
A moze bardziej skupic sie na procesorze i pamieciach ?
Co ma najwiekszy wplyw na szybkosc i skutecznosc renderingu materialu ?
Czy musi byc dysk SSD ?

Wiem, ze im wszystkiego wiecej i im szybciej tym lepiej, ale nie chcialbym wydac majatku .
Zaznaczam ze ma to sluzyc do amatorskich filmow z wakacji itp. A nie do profesjonalnego studia TV

Czekam na odpowiedz ...
Odpowiedz
Dysk SSD? Na pewno to bardzo przyspieszy pracę.
Jeśli chodzi o kartę i inne podzespoły to nie odpowiem ci bo nie napisałeś ile dokładnie kasy chcesz przeznaczyć na komputer.
Odpowiedz
Dysk SSD - no jest szybki, ale obecnie nie jest to najbardziej krytyczny element jeśli chodzi o prędkość pracy Vegasa. Już pomijam, że intensywna praca z dyskiem SSD dosyć szybko skróci jego żywotność (zakładam, że pracujesz intensywnia), ma też póki co niekorzystny stosunek pojemności do ceny. Na system i program - jak najbardziej, na pliki wideo - szkoda trochę.
Jeżeli chcesz komfortowej pracy z Vegasem, to i7, dobra płytwa główna i sprawdzone, dobre szybkie pamięci, ze 16GB RAM. W dalszej kolejności dyski lub macierz dyskowe (żadne dyski green i inne gówna tego typu), na końcu się martw o kartę graficzną.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
(09-30-2014, 20:51)efix napisał(a):  ...
Jeżeli chcesz komfortowej pracy z Vegasem, to i7, dobra płytwa główna i sprawdzone, dobre szybkie pamięci, ze 16GB RAM. W dalszej kolejności dyski lub macierz dyskowe (żadne dyski green i inne gówna tego typu), na końcu się martw o kartę graficzną.

A dyski green w macierzy są dobre?
Odpowiedz
Jedyne green, które jest dobre, to 'green curry'.

Dysk ma zapitalać, a nie oszczędzać energię. Jak chcesz oszczędzać energię, to wyłącz komputer.
A jak pracujesz, to podzespoły komputera mają być wydajne (szczególnie do obróbki filmów).
Ja mam jeden dysk green - ale traktuję go jako archiwum. Montować wprost z tego dysku? Szkoda nerwów. Jest powolny (mimo, że 7200rpm, to transfery ma nie najlepsze).
To już seria RED (WD) będzie dużo lepsza. A optymalnie - BLACK.
Odpowiedz
(10-01-2014, 12:43)koks napisał(a):  
(09-30-2014, 20:51)efix napisał(a):  żadne dyski green i inne gówna tego typu

A dyski green w macierzy są dobre?

Efix, musisz prościej pisać, bo nie dociera do ludzi ;)
Odpowiedz
No tak, sorry.
W skórcie - oznaczenia green. red, black - dotyczy dysków WD, inni producenci sobie oznaczają inaczej. Ale zasada jest tak - jak widzisz dysk oznaczony jako "eko", "green" itd. to omijać z daleka, do wideo się nie nadaje. Dyski z serii red to dyski przyznaczone do "ciągłego kręcenia", do NASów i innych serwerowatych składowisk plików, serwerów sieciowych itp. Jak sobie kupisz QNAPa albo Synology to w nie najlepiej pakować dyski RED (lub inne oznaczone jako "serwerowe" lub NASowe).
A do wideo bierzemy dyski serii black lub inne oznaczone  przeznaczone do multimediów i wideo. Lub po prostu "normane" dyski.
Ale aż tak bym się nie napalał i nie rozkminiał tego. Jasne, trasfery z dysków są ważne, szczególnie przy HD, 2K i 4K, ale jak rozmawiamy na serio, to takie dyski musiałby być podpięte pod dobrej klasy kontroler i spięte w szybką macierz. Sam kontrolek dobrej klasy jest droższy niże te dyski, więc... Darujmy sobie te rozważania na poziomie forum :)
procek - pamieć. To jest podstawa. Jak mamy lapka to w ogóle możemy sobie co najwyżej pogdybać...

Odpowiedz
Jednak na chwilę obecną z tego co pamiętam nie ma nowej serii WD BLACK jest tylko BLUE I GREEN, dużo się naczytałem że dyski black z poprzedniej generacji mają 2 talerze a nowe blue 1 co zapewnia lepsza wydajność szczególnie przy stałym obciążeniu dysku.
Odpowiedz
Jak wspominałem - nie jest to najbardziej krytyczny element całego systemu, jeśli chodzi o pracę z Vegasem i o ile się nie kupi "greena" to nie - przynajmnie na poziomie forum - się nad tym rozpływać. Vegas chce procka, pamięć i dobrą, współpracującą z prockiem i pamięcią płytę główną. Cała reszta jest drugorzędna.

Odpowiedz