dvd architect vs długi film
Witam!

1) Moja żona kupiła mi oryginalną płytę blu ray Guns N`Roses z koncertem w 3D i 2D. Na jednym dysku blu ray był nagrany zarówno materiał 3D jak i 2D. Sprawdziłem sam koncert trwał 2 godziny 43 minuty. Podejrzewam, że skoro na jednym dysku był materiał 2D i 3D, tak naprawdę te 2 godziny i 43 minuty należałoby przemnożyć przez 2, czyli wychodziłoby, że na jednym dysku blu ray (25GB) weszło prawie 5 godzin video. Do tego doszły jeszcze wywiady z muzykami więc może tego byłoby nawet może więcej niż 5 godzin.

2) Jak w DVD Architectie nagrać 5 godzin video, a jeśli jest to wogóle możliwe to jak da radę jeszcze więcej, utrzymując przy tym wysoką jakość nagrania video i oczywiście w full hd. Szukałem na forum, ale nie mogłem nic na ten temat znaleźć, szukałem też w google i nic. Oglądałem też tutoriale w internecie dot. tego jak przygotowuje się materiał do DVD Architecta, ale niestety nikt nie wspomniał o tym o czym teraz pisze, czyli jak zmieścić na 25GB nośniku blu ray prawie 5 godzin materiału bez utraty na jakości.

Proszę pomóżcie, może to kwestia jakiegoś bardziej skompresowanego renderingu do M2V.

Będę wdzięczny za pomoc
Marcin
Odpowiedz
Możesz nawet upchnąć 20godzin materiału, jeśli tylko jakość będzie zadowalająca.

Sprawdź, czy oby na pewno ta płyta BluRay jest 25GB, a nie 50GB (dwuwarstwowa).

Zanim zaczniesz kodować w Vegasie, przelicz kalkulatorem, jaki bitrate ustawić, aby zmieścić na płycie BluRay.
Następnie koduj najlepiej dwuprzebiegowo (aby wycisnąć najlepszą możliwą jakość).
Przy poprawnym kodowaniu w Vegasie, DVD architect przyjmie pliki bez ponownego przeliczania (no-recompress), więc authoring potrwa tyle, co przemuxowanie strumieni + kopiowanie z dysku na dysk). Zazwyczaj jest to nie więcej jak 3minuty (ale zależy czy masz menu, które będzie liczone, czy też no-recompress...)
Odpowiedz
(09-23-2014, 17:23)mateuszszar napisał(a):  Możesz nawet upchnąć 20godzin materiału, jeśli tylko jakość będzie zadowalająca.

Sprawdź, czy oby na pewno ta płyta BluRay jest 25GB, a nie 50GB (dwuwarstwowa).

Zanim zaczniesz kodować w Vegasie, przelicz kalkulatorem, jaki bitrate ustawić, aby zmieścić na płycie BluRay.
Następnie koduj najlepiej dwuprzebiegowo (aby wycisnąć najlepszą możliwą jakość).
Przy poprawnym kodowaniu w Vegasie, DVD architect przyjmie pliki bez ponownego przeliczania (no-recompress), więc authoring potrwa tyle, co przemuxowanie strumieni + kopiowanie z dysku na dysk). Zazwyczaj jest to nie więcej jak 3minuty (ale zależy czy masz menu, które będzie liczone, czy też no-recompress...)

1) Mój odtwarzacz blu ray był jednym z pierwszych, które ukazały się na rynku, więc przypuszczam, że nie odtworzyłby płyty 50GB tylko 25GB, bo wtedy kiedy go kupowałem, były tylko nośniki 25GB.
2) Proszę podaj mi jakiś dobry darmowy kalkulator do ustawiania bitrate dla blu ray`i - poproszę o linka do kalkulatora
3) Czy pisząc o kodowaniu dwuprzebiegowo masz na myśli two-pass? Jeśli nie to jak go ustawić w Vegasie?
4) Teraz może zabrzmi to laicko, ale proszę napisz mi co to jest authoring?
5) Chciałby by mój dysk miał menu z np. 10 filmikami i 10 linkami w menu do tych filmów? Czy mógłbyś mi dać wskazówki jak to najlepiej zrobić, bo wszędzie w przykładach jakie oglądałem dla kalkulatorów DVD były podane informacje dla jednego filmu, a nie dla więcej niż jednego. Proszę Ciebie podaj mi wskazówki jak do tego podejść. Dodam, że wszystkie filmiki jakie będę chciał wypalić na płycie blu ray to będą filmiki FULL HD z bitratem w granicach 26-28 Mbit/s.
Odpowiedz
1) Twój odtwarzacz blu ray był jednym z pierwszych, co nie oznacza, że nie czyta 50GB płyt ;)
2) Ja używam Bincsoft Bitrate Calculator
3) Tak. Dwuprzebieg to two-pass?
4) authoring to proces zmiany materiałów audio-video na format DVD/BluRay (dołożenie menu, napisów, ustawienie rozdziałów i na koniec wyplucie danych gotowych do nagrania na płytę.
5) Zapoznaj się z programem DVD-Architect - bo w nim będziesz tworzył menu.
Najlepiej (jeśli nie masz w tym doświadczenia), na kartce papieru, rozrysuj sobie, jaka ma być struktura płyty (ile filmów, co ma się odtwarzać po czym, jakie mają być przekierowania, które będą automatyczne (po skończeniu płyty -> menu), a które ręcznie ustawiane (menu -> wybór filmów) itd.

Później w programie tworzysz odpowiednią ilość podmenu (jeśli będziesz robił wybór scen), wrzucasz film, dodajesz rozdziały, dodajesz w menu odnośniki (puste buttony, które trzeba przekierować i poustawiać), albo korzystasz z automatycznego tworzenia wyboru scen.

Roboty jest trochę, ale generalnie nie jest ciężka (tylko upierdliwa - bo trzeba pamiętać o wszystkim i wszystko posprawdzać, żeby nie wypalać później kolejnej płyty z poprawkami :)
Odpowiedz
Czy renderowanie dwuprzebiegowe pozwoli zachowac wysoka jakosc filmiku, ale z uwzglednieniem niewielkiej wielkosci pliku?
Odpowiedz
Renderowanie dwuprzebiegowe jest ściśle powiązana z zmiennym bitrate'm (zmienna przepływność). A polega na tym, że w pierwszym przebiegu następuje analiza materiału video. W ten sposób powstaje jakby mapa zawartości pod kątem kodera (gdzie jest więcej szczegółów, zmian itd.). Następnie jest drugi przebieg - czyli właściwe kodowanie. Teraz, koder używając wcześniej sporządzonej mapy, może dawać większe wartości bitrate w miejscach, gdzie jest to potrzebne, a mniejsze - tam, gdzie mamy stałe tło, jednolite, mniej szczegółów -> czyli mniejsze zapotrzebowanie na dane.

Takie kodowanie trwa dwa razy dłużej, ale jakościowo materiał jest dużo lepszy.
Odpowiedz
To może jeszcze inczej.
Czy wykonujac rendering pliku i ustawiajac w ustawieniach tylko, ze ma to byc rendering VBR, plik bedzie zajmowal wiecej miejsca niz plik wynikowy przy zaznaczonym VBR z two-pass?
Odpowiedz
Od złej strony patrzysz.

O wielkości pliku decyduje przepływność (bitrate). Jeśli masz ustawiony 10Mbps, to każda sekunda filmu będzie zajmowała 10Mb danych.
Jeśli przepływność jest zmienna (VBR), to zmienia się w ustalony sposób (wybierasz zwykle średni [avg], max, i czasami jeszcze min).
To, czy kodujesz jednoprzebiegowo, dwuprzebiegowo czy więcej-przebiegowo, nie ma wpływu na to, co ustalasz jako AVG oraz MAX (a to tutaj określasz wielkość pliku).
Różnica jest gdzie indziej...

Wyobraź sobie sianie trawy. Masz przed domem miejsce, gdzie jest ziemia i chcesz trawnik, oraz wybetonowany podjazd.
Jednoprzebieg - to tak, jakbyś nie patrzył gdzie sypiesz, tylko leciał równo po całości (ziemia, beton...).
Dwuprzebieg - to najpierw obserwacja [analiza] -> gdzie warto sypnąć (gdzie jest ziemia), a gdzie nie ma sensu (gdzie jest beton). Wówczas ziarna trafią tam, gdzie mają większą szansę urosnąć => trawnik będzie ładniejszy/bujniejszy => dwuprzebieg jest bardziej wydajny, mimo, że zużyłeś w jednym i drugim przypadku taką samą torebkę nasion.
W dwuprzebiegu ziarna zostały rozłożone bardziej efektywnie. Jakość końcowa jest lepsza :)
Odpowiedz
Ok Dzieki za trafne i jasne wytlumaczenie.

Mam jeszcze jedna prosbe. To ile tak srednio materialu moze wejsc na blu ray 25GB? Chce stworzyc projekt i stad to moje pytanie? Chodzi mi o zachowanie jakosci i tego by jak mozliwie duzo weszlo materialu video na nosnik 25GB? Czy 4-5 godzin materialu FULL HD z uwzglednieniem renderingu two-pass i VBR to jest spora przesada
Odpowiedz
4 godzinny dla 25GB -> około 11Mbps
5 godzin dla 25GB -> około 8Mbps

Jeśli zadowalająca jest dla Ciebie jakość podobna do tego co jest na YouTube, to możesz upychać. Ja jednak preferuję przepływności rzędu 15-20Mbps dla Bluray, co dla płyty jednowarstwowej pozwoli na upchnięcie 2'50 - 3h materiału.

Pamiętaj jeszcze, że firmy robiące profesjonalnie authoring, korzystają z zaawansowanych analizatorów oraz koderów, więc nigdy domowymi sposobami nie osiągniemy podobnych jakości przy takiej samej przepływności :)
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości