Jaki moniotor do montażu, ok 27 cali
Witam

Montuje filmy amatorsko, dla siebie i znajomych (dużo podróżuje, sporo kręcę w terenie górskim). Nie zarabiam na tym, ale dążę do jak najlepszej jakości, może w przyszłości coś więcej się z tego rozwinie :)

Aktualnie mam samsunga 23 cale (1920x1080, matryca cPVA, dobre odwzorowanie kolorów) i do podglądu dell 21 cali (1680x1050, kiepska matryca TN, brzydkie kolory). Przeprowadzam się i chce ten zestaw zmienić na jeden, ale za to duży monitor.

Zastanawiam się czy lepiej wybrać:
a) 27 cali 1920x1080
b) 27 cali 2560x1440

Lubię ostry obraz, wyobrażam sobie, że praca w Vegasie z podglądem na ekranie b) będzie dobrze wyglądać, ALE jak taki monitor wyświetli pełnoekranowy podgląd fullHD? Jak się na tym ogląda gotowe filmy?
Dobrze, gdyby monitor miał odpowiednią kolorystykę bez używania kalibratora.

Budżet do ok 2000zł, najlepiej mniej, oczywiście nie mam nic przeciwko używanym :)
np. LED Dell U2713HM 27'

Co polecacie?
Odpowiedz
Jeśli tylko masz taką możliwość, bierz pozycję b. Większa rozdzielczość nie zaszkodzi, a tylko ułatwi komfort pracy. Osobiście mam 27" 1920x1080 i zdarza się, że widać na nim normalnie piksele. Czasami nawet bez większego przyglądania się, co prawda ułatwia to pracę przy modelingu 3D gdzie czasami jest potrzebna precyzja co do piksela, ale jeśli chodzi o Vegasa to polecę jak najbardziej 2560x1440, tym bardziej, że budżet nie jest problemem.
Odpowiedz
Wszystko zależy od metodyki pracy - tak mi się wydaje.
Bezsensem jest posiadanie ogromnego monitora z małą rozdzielczością (co też czyni większość osób). Ale jakieś 2560x1440 to już jest dobra rzecz, gdyż na ekranie nie zależy Ci by rzeczy były większe, tylko aby było więcej MIEJSCA.

Ja posiadam 23", 23,5" oraz 19". Są leciwe, ale też podzieliłem sobie je zadaniami. Środkowy to oś montażowe, lewy w pivocie to efekty a prawy to podgląd. Z czego wyłącznie środkowy jest monitorem klasowym z naprawdę ostrym obrazem, kolorami i tak dalej. Z chęcią sprawdziłbym jak pracowałoby się na tak dużym monitorze 4K jaki proponujesz. Ale nie wiem czy moja karta by tyle uciągnęła już.
[Obrazek: n13.gif]
Odpowiedz
To nie jest 4K. Jeszcze mu trochę brakuje do 4K :)
Odpowiedz
Jak dla mnie to i tak kosmos. Bo ja siedzę na 1920x1080
[Obrazek: n13.gif]
Odpowiedz
Ale z tego co widzę na alledrogo to mozna kupić tv 40" 4K za całkiem niską cenę...
Odpowiedz
Bunch - w innym temacie widziałem Twoje stare miejsce pracy, fajnie to wygląda, ale przeprowadzam się do mniejszego mieszkania i będę miał mniej miejsca na biurku, dlatego dwa monitory u mnie odpadają.
TV 40cali też odpada :) W ogóle mój stacjonarny komputer będzie centrum domowej rozrywki, nie będę miał tv wcale.

Dzięki za odpowiedzi, poszukam sobie konkretnego modelu. Widziałem fajne eizo używane poniżej 2k zł (taki powrót do starych czasów, kiedyś miałem crt eizo 21 cali, wyciągał niesamowite rozdzielczości i ważył chyba z 30kg)

Chyba że macie jakieś sprawdzone propozycje? Chodzi mi głównie o dobrą kolorystykę.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości