Rendering filmu dla YT/Vimeo Sony Action Cam HDR-AS100V
Siema wszystkim!
Po długim przeszukiwaniu na forum i pytaniu wujka google nadszedł czas żeby naskrobać mój problem dot. renderingu w Sony Vegasie Pro 12.

Przejdźmy do konkretów:

Nagrywam Sony Action Cam HDR-AS100V w trybie PAL (Full HD) 50 klatek na sekundę.
Po wrzuceniu surowych plików ustawiam właściwości projektu tak jak wyżej czyli:

Video:
1920x1080
Frame rate: Double PAL (50 fps)
Field order: None (progressive scan)
Pixel aspect ratio: 1 (square)
Pixel format: 8-bit
Full-resolution rendering quality: Best
Motion blur type: Gaussian
Deinterlace method: Blend fields (coś kojarzę, że chyba powinno być none)

Audio:
Sample rate (Hz): 48 000

No dobra to z takich fundamentalnych rzeczy.
Teraz mam pytanko jaka opcja renderowania będzie najlepsza dla Youtube/Vimeo i jak mam to krok po kroku zrobić

Przeczytałem, że muszę projekt zmienić na 25 fpsów, ale nie wiem czy od razu, czy dopiero przy renderingu.
Bardzo proszę o pomoc.

Pozdrawiam,
Ariu
Odpowiedz
Nie musisz.

Zasadnicza różnica miedzy vimeo a yt - vimeo obsługuje max 720p, a yt nawet 4k.
Jak piszesz w 50p, to deinterlaced nie wystepuje (nie masz przeplotu, więc go nie usuwasz, a nawet jakbyś miał to lepszą opcją jest interpolate).

Reszta była wiele razy poruszana, więc oszczędzę i nie będę powielał.
Odpowiedz
Wielkie dzięki za podpowiedź ;)

Kolega z innego forum dodał do tego jeszcze żebym zmienił opcje na Disable Resample.
Czy to coś da?

A propos filmów na Vimeo to z tego co się orientuję, to jest obsługiwany FHD, z tym, że trzeba mieć wykupione konto PLUS lub PRO.
Odpowiedz
Jasne że da - jeśli zmieniasz klatkaż.
Wówczas nadprogramowe klatki są pomijane, a nie mixowane do kupy - co rozmydla obraz.
Odpowiedz
O vimeo pro nie wspominam... Z wiadomych przyczyn.
Odpowiedz
Ok zrobiłem to wszystko co powyżej, zrenderowałem to w takich opcjach:

Powiedz mi jeszcze co oznacza adjust frame to size, nie chodzi mi o przetłumaczenie tego na polski, tylko czy ma to jakieś znaczenie przy jakości końcowej klipu lub wrzucaniu tego na YT/Vimeo?
Odpowiedz
Większość okien w Vegasie ma taki magiczny przycisk "?" (u góry przy "x" zamykającym okno).
Tam jest dokładne rozpisanie co do czego...

Cytat:Allow source to adjust frame size

Select this check box if you want the plug-in to optimize video frame sizes when encoding. Video frames will be scaled to match the source video aspect ratio as closely as possible.

When the check box is cleared, video frames will be encoded to match the selected Frame size setting.

ale generalnie jeśli wsad = projekt = render (rozdzielczość), to skalowania nie ma -> nie ma znaczenia ta opcja.
Odpowiedz
Tak też myślałem, chciałem się tylko upewnić.
Ale to było tylko pytanie poboczne - przede wszystkim chciałbym wiedzieć, czy zmieniłbyś coś jeszcze w opcjach renderingu lub właściwościach projektu, czy to jest już NAJLEPSZA opcja w Vegasie.
Odpowiedz