Pierwsze kroki
Cześć wszystkim !

Stawiam swoje pierwsze kroki w Vegasie i mam kilka pytań. Szukam jakichś książek, najlepiej po polsku, do nauki, jeżeli ktoś ma coś ciekawego to czy mógłby podzielić się ? Drugie pytanie to czy są jakieś tutoriale, żeby stworzyć swoje intro ? Chcę zrobić film, ale zacznę od intra i powoli, małymi krokami może uda się stworzyć film. Szukałem na forum, ale wszystkie filmy, które znalazłem pochodzą z kilku lat wstecz i są zablokowane, dlatego postanowiłem stworzyć ten wątek i może jak będzie jakieś fajne wprowadzenie to uda się podpiąć dla tych, którzy również stawiają swoje pierwsze kroki :)
Odpowiedz
Pierwszy krok zrobiłeś właśnie do tyłu. Powiem tak - zacznij od zrobienia filmu, nie kolejnego gównianego intro jakich dziesiątki tysięcy walają się po YT. Będziesz miał film - to się pomyśli, jak dorobić do niego jakieś fajne intro.
Książek do Vegasa po polsku o ile wiem nie ma, ale są dostępne kursy w dobrej cenie, masz też samouczki wbudowane w program, bardzo dobry podręcznik i help.
Jak chcesz tylko robić "intro" - to sobie poszukaj jakiś filmików na YT.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Na początek może nie od razu film, bo się pogubisz, a efekt finalny będzie tragicznie śmieszny, bo w trakcie będzie rosła jego jakość techniczna. Od tandety, pod koniec do całkiem znośnego.
Intr (chyba tak to się odmienia) nie rób, bo to nic nie wnosi, to takie zadanie dla małpki, która umie powtórzyć po tutorialu.
Wymyśl i nagraj sobie jakąś prostą scenkę, taką bardzo prostą, 2 minutową, z różnymi ujęciami itd. Potem spróbuj to zmontować po uprzednim zapoznaniu się z podstawami. Zrób kilka takich filmików i już będziesz miał jakieś doświadczenie.
Ale również istotna jest teoria, co kiedy, gdzie i jak. Choćby kadrowanie, sposoby montażu itp.
Odpowiedz
*Intr (raczej tak się, bo jedno INTRO).

Natomiast też nie zaczynałbym od intra, bo intro musi być czymś co zapowiada. Musi mieć nawiązanie do całości filmu (przynajmniej koncepcyjne). Najpierw część główna, a dopiero później intro/outro.
Odpowiedz
Dzięki za odpowiedź i rady :) Napisałem "intro",bo chcę stworzyć coś swojego i wydawało mi się, że na początek będzie dobre, ale widzę, że się myliłem.
No właśnie też chce zacząć od czegoś prostego, ale właśnie nie wiem jak mogę się za to zabrać. Mam zamiar zrobić film jakoś za rok, bo dopiero wtedy będę mógł nagrać to co mam w głowie i chce do tego czasu jakoś wyćwiczyć, żeby z filmów, jak już to zostało wcześniej ujęte "śmieszne", do filmów "znośnych" i może nawet "całkiem, całkiem".
Odpowiedz
To przestań kombinować tylko po prostu to zrób. Wyjdź z założenia, że film - co by to nie było - czemuś służy. Zwykle opowiada jakąś historię, wpływa obrazem i dźwiękiem na emocje widza, steruje nim. Są też "obiekty patologiczne" czyli gamelplaye, które dla mnie filmem nie są, chyba, że w sensie technicznym. Ot ruchomy obraz mający zaprezentować skill gracza. Nic poza tym.
Ale! Nawet tego możesz w jakimś stopniu użyć. Daaaaawno temu, na prawdę dawno (przed VHS...) jak się chciało coś nakręcić, to kręciło się na taśme 8, super8 lub 16 mm. Towar nie do zdobycia. Drogi, problemy z wywołaniem itd. Kumpel strasznie coś chciał zrobić.
Zrobił wtedy numer roku, na którym na szczęście nikt go nie przyłapał (bo rzecz co najmniej naganna i nie pochwalam) - ale wypożyczył z jakiejś biblioteki edukacyjnej kupe filmów dokumentalnych na taśmie 16mm.
Powycinał po trochu i posklejał przejmujący teledysk do "War" Bruce'a Springsteena. Fantastycznie zmontowane, idealnie współgrające z muzyką. Przypominam, że komputerów nie było, montowało się żyletką i klejem.
Może pójdziesz tą "dla nauki"? Nie rzucaj się od razu na swoje wersje trailerów do znanych filmów i innych przeróbek, ponagrywaj np. przez tydzień fragmenty wiadomości TV i spróbuj posklejać z tego jakieś fajne 1 minutowe filmiki z pointą. Bez wielkich wstepow intr i outr.

Odpowiedz
(09-16-2014, 20:50)efix napisał(a):  Może pójdziesz tą "dla nauki"? Nie rzucaj się od razu na swoje wersje trailerów do znanych filmów i innych przeróbek, ponagrywaj np. przez tydzień fragmenty wiadomości TV i spróbuj posklejać z tego jakieś fajne 1 minutowe filmiki z pointą. Bez wielkich wstepow intr i outr.

Idąc tym tropem polecam "Ćwiczenia Warsztatowe":

Odpowiedz
Staram się, wcielić to, że film ma czemuś służyć. Dlatego jak odradzono mi intro, to zacząłem kombinować z czymś innym i wymyśliłem, że ponagrywam psa. Jakieś zabawy, kilka ujęć i postaram jakoś to zmontować. Nie chcę nagrywać teledysków, ani gameplay-ów (nie wiem czy dobrze odmieniłem, ale wiadomo o co chodzi).

Podziwiam znajomego i właśnie to co zawsze mówię, że nie liczy się sprzęt, a kreatywność. Sprzęt tylko ułatwia, ale i tak jak ktoś ma pomysł i jest zawzięty to może wszystko :)

Gadałem ze znajomym i też polecił mi, żebym sobie rozpisał cały film, scena po scenie. Jest to chyba dobry pomysł, przynajmniej tak mi się wydaje,bo wiem co chcę nagrać i jak. Z psem jest trochę trudniej, bo nie idzie przewidzieć tego co on "odwali" dlatego też, ciężej mi to idzie.
Odpowiedz
Pies - to kino dokumentalne! Świetny pomysł! Pamiętaj, że film opowiada. Nawet dla nieprzewidywalnego psa możesz napisać jakieś scenariusz. Bo o czymś chcesz opowiedzieć, prawda? Więc jak nakręcisz parę zdjęć psa, ot tak, to trudno będzie Ci coś z tego później zlepić, ot wyjdzie kolejny film z psem na YT.
Ale jeżeli będziesz "myślał montażem" i miał podczas zdjęć (które możesz przecież kręcić po trochę w różne dni, w różnych godzinach) w głowie ogólną wizję opowieści - wyjdzie coś fajnego.
To oczywiście przykład banalny, rodem z podstawówki czy gimnazjum, ale tylko pozornie. Widziałem kupe takich filmów na Animal Planet. Weź np. "Dzień mojego psa".
W tym jednym zdaniu masz w zasadzie cały film. To teraz to rozwiń i najlepiej na papierze w ogólny zarys.
Pies śpi.
Pies wstaje.
Zabawa.
Oczekiwanie na pana.
Spacer.
Sen.
Masz treatment.
To teraz zrób z tego scenariusz albo scenopis.
Że pies śpi, coś mu się śni, niepokoją go odglosy, budzi się, jest wosoły lub smutny, wyglada za panem w pustym domu, gdzieś tam goni kota, wspólna zabawa na łące, wycieranie łap, zaśniecie na kolanach pana.
Jak widzisz nie masz tu rzeczy którymi musisz specjalnie sterować (choć jest to możliwe) a jednocześnie masz scenariusz.
To teraz zrob scenopis. Narusyj to sobie choćby schematycznie, żebyś wiedział, jak będziesz trzymać kamerę, które ujęcia będą z punkt widzenia człowieka, które z punktu widzenia psa itd.
Potem nakręcić 10-20 razy więcej zdjęć niż przewidywania długość filmu. Nie tylko psa, ale i tzw. przebitki - widoczki przyrody, detale mieszkania, bo ja wiem - miska z karmą, trawnik itp. którymi będziesz mógł urozmaicić film podczas montażu.
Usiać do vegasa, trzymaj paluchy z daleka od zakładek trasition i effects. :)
Dodaj muzykę, na końcu tytuł i napisy końcowe.
I wyjdzie zajebiście.

Odpowiedz
Właśnie skończyłem robić wprowadzenie, nagrałem kilkanaście różnych ujęć, zabawek, mieszkania, posłania i różnych jego pierdół. Jako, że chcę nagrać go z rana jak śpi, to muszę poczekać do jutra, żeby światło było lepsze.
Wszystko fajnie, ale mój problem polega na tym, że nie mam normalnej kamery, tylko taką z telefonu, niby jakość nie jest jakaś zła, ale trzymać i nagrywać to jest coś bardzo trudnego i jak oglądałem to moje odczucia były takie mieszane.
Nie ma płynnych ujęć, tylko każde nagranie ma jakiś mankament. W sumie wymagam czegoś świetnego z niczego, szczerze mówiąc. Początki bywają trudne, podczas nagrywania jakiegoś ciemniejszego fragmentu mieszkania, miałem problem ze światłem, więc włączyłem flesz w telefonie i niby dużo mi to dało, ale światło odbija mi się, a to od drzwi lub od podłogi.

Plan jaki chcę zrealizować wygląda tak:
Wprowadzenie: kilka ujęć mieszkania, zabawek, miska i posłanie. Wszystko "puste" (bez obecności psa), później przejdzie to w nagranie jak śpi i się budzi. Nie wiem co chcę jeszcze przedstawić, ale początek tak czy tak będzie pasować do wszystkiego co tylko później będę robić.

To jest plan, który mam zamiar zrealizować jakoś na dniach.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości