Uzyskanie konkretnego efektu w SV10
Witam.
Jako iż własnie wróciłem z offroadowej wyprawy, zaczynam montować film z GoPro. Wpadłem już na pomysł, aby na samym wstępie, w formie intra zrobić mapę i czerwoną linią zaznaczyć kontur całej przejechanej trasy. Tutaj zaczynają się schody - nie wiem jak to zrobić.
Sam kontur bez problemu zrobiłbym w photoshopie i po prostu nałożył z przezroczystą warstwą, ale mi chodzi o to, aby ten kontur się tak jakby rysował, zaczynał z polski i zataczał to takie "koło".
Mógłbym prosić kogoś doświadczonego o wsparcie w tej kwestii?
Pozdrawiam ;)
Odpowiedz
Jeżeli coś takiego - czyli tzw. efekt mapy Indiany Jonesa

to najprościej - na jednym tracku mapa z trasą, na drugim bez i po prostu odsłaniają jakąś maską mapę z kreską. W tym wypadku całość była animowana i maskowana przy pomocy pan/crop + mask i klatek kluczowych.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Dziękuję bardzo!
Przepraszam też za taką nazwę tematu, ale nie miałem pojęcia jak to w kilku słowach opisać ;)
Co do samego efektu - niestety Twoje słowa nie wytłumaczyły mi tego za bardzo.
Niestety, jestem właśnie "newbie", chociaż robiłem już niejeden filmik właśnie z wypraw, to polegało to na zrobieniu jakiegoś intra, ładnych przejść, ew. jakieś efekty nałożyć na materiał filmowy i tyle.
Czy znajdę gdzieś w sieci tutorial jak zrobić ten efekt mapy Indiana Jonesa? Może być jak najbardziej w obcym języku, potrudzę się trochę przy tym to na pewno zapamiętam ;)
Pozdrawiam.

@edit
wystarczyła chwila googlowania i znalazłem tutorial ;)
Niby wszystko fajnie, aczkolwiek bardziej podoba mi się ta linia tutaj:

Czy dam radę uzyskać w jakiś sposób taki efekt robiąc wszystko z tego tutoriala:

Z góry dziękuję za pomoc.
Odpowiedz
http://forums.creativecow.net/thread/24/967430

Odpowiedz
Dzięki.
Wpadłem na inny pomysł rozwiązania tego problemu, otóż postanowiłem, że zrobię tak, że zrobię ścieżkę kreskowaną i w ten sposób po prostu każda kreska będzie na nowej warstwie.
Mam jednak inny problem, bardzo denerwujący.
Otóż, zrobiłem sobie piękną kreskę w photoshopie, rozmiary 100x100 kwadrat, przezroczyste tło, wszystko fajnie.
Importuję obraz do SV, wrzucam go na tło którym jest mapa i - kreska jest duża. Zmniejszam ją w Pan/Crop, ale i tak jest za duża (a bardziej zmniejszyć już nie mogę). Wchodzę więc znowu do photoshopa, zmniejszam kreskę do 50x50, wrzucam- kreska znowu jest taka duża, tylko bardziej rozmazana.
To samo było w 25x25.
Co zrobić, żeby ta kreska mi się nie powiększała samoistnie, tylko żeby była ładna i mała?
Pozdrawiam.
Odpowiedz
Czochu - nie ma znaczenia jakiegokolwiek, czy podoba Ci się linie taka czy inna - może być to równie dobrze szlaczek w kwiatki. W innych systemach masz często narzędzia do animacji i rysowania takiej linii, w Vegasie - nie. Więc musisz ją narysować w jakimś programie graficznym i po prostu po kawałku odsłaniać.
Bezsonsowne jest pytanie które zadałeś -
Cytat:Czy dam radę uzyskać w jakiś sposób taki efekt robiąc wszystko z tego tutoriala:
No stary, nie, myślę, że nie dasz rady, daj se spokój, skoro zadajesz takie pytanie mając pod ręką tutorial.
Sam tutek - tak, jest to jedna z możliwości, sprytne wykorzystanie gradient wipe, ale moim zdanie to rozwiązanie mało elastyczne i czasochłonne.
Metoda z zastosowaniem maski w crop/mask i klatek kluczowych jest wg mnie o niebo szybsza.
Co do Twoich dylematów z kreską - zanim zaczniesz robić efekty z mapą, przejrzyj dokładnie opcje grafiki, zaprzyjaźnij się z manualem i podręcznikiem w zakresie importowania grafiki.
Przepraszam, ze nie odpowiadam wprost, ale wysil się trochę, to jest elementarz.
Newbie nie jest działem dla tych co nie znają elementarza.

Odpowiedz
Pooglądałem tutoriale dot. maskowania ale coś mi to nie wychodzi.
Zrobiłem sobie dwie mapy:
http://scr.hu/101v/6znwv

Jedną bez tych czerwonych kresek, drugą natomiast z.
Wpadłem na pomysł, że będę na jednej warstwie (tej wyżej) maskował pozostałe kreski i po kolei odsłaniał tak jakby po jednej.
Na początku nie chciało mi to działać, ale teraz spróbowałem ponownie i chyba wpadłem na pomysł co robię nie tak.
Dam znać później czy zadziałało ;)
Pozdrawiam.
Odpowiedz
Dobra, dzięki wielkie za pomoc, wyszło co prawda nie tak jak chciałem ale po prawie dwóch godzinach roboty z samym maskowaniem, bo coś robiłem nie tak (każdą kreskę musiałem od nowa usuwać wszystkie punkty maskowania i robić na nowo) mam gotową mapę
Wielkie dzieki jeszcze raz i pozdrawiam ;)

@edit. ostatnie moje pytanie, zamierzam kupić/wypróbować Adorage Effects Package, jednak nie wiem czy wersja 13 zadziała z moim vegasem 12?
Pozdrawiam.
Odpowiedz
No i właśnie o to chodzi. Ale proponuję - jest trochę wygodniej - zrób tak, że wymierz sobie ile mniej więc ma trwać długość malowania tek kreski. Przejdź do tego momentu, daj klatkę kluczową i narysuj maskę gdzie wszystko jest odsłonięte.
Potem niejako cofając się - zasłaniaj, jak będzie trzeb np. w tym miejscu gdzie masz pętelkę użyjesz po prostu drugiej maski.
Oczywiście akurat tobie taka metoda, za przeproszeniem "od tyłu" nie musi pasować, ale w wielu wypadkach pozwala łatwiej ogarnąć temat.

Odpowiedz
Okej, dziękuję za pomoc.
Zakładam w tym dziale jeszcze jeden wątek teraz, żeby nie było wbrew regulaminowi ;)
Odpowiedz