Komputer/Monitor
Witam, mam do Was prośbę, potrzebuję pomocy w wyborze komputera stacjonarnego i monitora(+kalibrator) do obróbki foto/wideo, na komputer mam do przeznaczenia 6500 zł( jak się uda to wolę mniej :)), na monitor 3000 zł na kalibrator mniej niż 1000 zł.
Znalazłam pewny sklep który oferuje już gotowe komputery pod obróbkę wideo(to do foto też powinny być odpowiednie)

http://www.beiks.com.pl/stacjonarne-cat-341.html co myślicie o tych komputerach?
Odpowiedz
Odnoszę wrażenie, że BEiKS to chyba najdroższa firma jaką można wybrać.
Jeżeli na serio masz takie ambitne plany, to zastanów się, co jest priorytetem, foto, czy wideo.
Monitor (o ile rozmawiamy serio-serio) to np. któryś z tych: http://www.eizo.pl/seria/coloredge/
Jeżeli chcesz wideo - i także mówimy serio-serio, to wypadało by mieć drugi monitor + telewizor (lub monitor podglądowy), dobrzy skalibrowany podłączony przez odpowiednią kartę - czy to blackmagica, czy coś podobnego.
Jeżeli rozmawiamy o kalibratorach i chcesz się bawić w takie rzeczy, to pamiętaj, że pomieszczenie do takiej pracy też musi być odpowiednio przygotowane - pomalowane i oświetlone.
Jeżeli wideo - to wypadało by zaopatrzyć się w odpowiedni odsłuch audio, tzw. monitory.
Komputer - no to już zależy, co będzie Twoją główną pracą. Jak w większości będę to typowe fuchy reklamowe w corelu czy illustratorze, photoshop to bo ja wiem, czy bym aż szalał z komputerem. Jak raz kiedyś zdarzy Ci się jakąś duperelę w Vegasie zrenderować - komputer za połowę tej kwoty spokojnie Ci starczy.
A jak chcesz mieć wypasa do wideo, wiesz, taki do 4K, 3D i innych cudów - no to sorry, to Ci nie starczy. Sam kontroler macierzy dyskowej to połowa ceny kompa albo i więcej, wieloprocesorowa platforma + ewentualne karty rozszerzeń itp.

I na koniec kalibrator - do wyboru masz kolorymetry i spektrofotometry. Na te drugie nie starczy Ci tyle ile przeznaczyłaś. Ale pytanie znowu - czego potrzebujesz?

Tak kupujesz "na zapas", z uwzględnieniem wydatków nieprzewidzianych typ właśnie odpowiednie przygotowanie pomieszczenia i światla jak chcesz się bawić w kalibratory?

Przepraszam, ze nie dałem odpowiedzi wprost, ale chcesz wydać dużo pieniędzy więc najpierw proponuję zastanowić się nad priorytetami.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Trochę mnie otrzeźwiłeś i dzięki Ci za to, priorytetem jest Foto, wideo ma być dodatkiem, co do kalibratora to potrzebuję aby monitor dobrze odwzorowywał kolory, aby ze zmiana pory dnia nie zmieniał się widok kolorów, słyszałam że są takie kalibratory które robią korekcje kolorów co jakiś czas dostosowując się do pomieszczenia, dzięki czemu kolory, jasnosć ma się nie zmieniać podczas zmiany oświetlenia w domu, ale mogę być w błędzie.
Podsumowując potrzebny jest mi dobry komputer, abym mogła swobodnie obrabiać zdjęcia oraz bez problemowo obrabiać filmy (planuję zagłębić się na poważnie w tym kierunku również), co do monitora potrzebny jest mi taki który dobrze odwzorowuje kolory i jasność. Masz jakieś sugestie ?
Odpowiedz
Toż napisałem - któryś z serii EIZO Color Edge. one są drogie, ale już na dzień dobry nawet bez kalibratora mają dobre odwzorowanie kolorów. Kalibrator - tak, tak jak piszesz - tworzysz własny profil kolorów, a niezależnie od tego dobry model powinien zarządzań monitorem w zależności od światła. Tak naprawdę - choć mało kto z "budżetowych" agencji tak robi, to powinnaś pracować w szarym pokoju ze sztucznym światłem.
Nawet mało kto używa kalibratora. Serio. Wszystko zależy, dla kogo pracujesz, co będziesz robić, czy fotki "na ekran", czy do druku. Jak do druku, to podstawą (o ile robisz pro) jest dobra współpraca z drukarnią i znajomość profili kolorystycznych maszyn drukarskich i wiara, że obsługa tego pilnuje.
A i tak jak będziesz robić jakąś poważną prace (tzn. za sensowne pieniądze) to obowiązywać Cię będą wartości numeryczne kolorów według życzenia zleceniodawcy, jego księgo CI czy wartości np. z wzornika Pantone.
Koniec końców dostaniesz zjebke od klienta i będziesz udowadniać, ze nie jesteś wielbłądem, bo Ty mu przygotujesz wypas grafike, z subtelnymi odcieniami, pastelowymi kolorkami a on to obejrzy na tablecie albo jakiś przekontrastowanym lapku i stwierdzi, że co za g... i nie zapłaci.
Jeśli chodzi o komputer - coś z prockiem i7, dużo pamięcią (16-32GB), dwa szybkie dyski. Dobrze jest mieć porządna karta grafiki - to warto spojrzeć, co np. poleca producent monitora, która będzie dobrze pracować z oprogramowaniem kalibrujacym i profilami. Niekoniecznie potrzebujesz karty "dla graczy" z mega nie wiadomo jakim prockiem.
Na tym obrobisz i fotki, i wideo.

Podsumowujac - zainwestuj kasę w dobrej klasy monitor graficzny. Resztę - możesz sobie w miarę środków zmieniać, rozbudowywać. Warto wydać też z 200 zł z odzysku na jakiś byle jaki monitor dodatkowy, na którym będziesz trzymała np. narzędzia.
Być może znajdziesz coś tańszego niż EIZO - to może nie Rolls-Roys (jak Barco...) ale przyzwoity Mercedes. Natomiast mnóstwo ludzi pracuje na monitorach tańszych i nie tak "pro" i w zupełności im starcza.
Może jakiś NEC?
Musisz wiedzieć, po co Ci to potrzebne. Czy warto inwestować. Ja miałem takie szczęście, że trafił mi się EIZO nazwijmy to bezgotówkowo. Ale mimo, że robiłem przez jakiś czas i książki i inne rzeczy dla poligrafii czy dla weba, to NIGDY nie trafiła mi się fucha, w której te wypasione możliwości monitora bym wykorzystał. Gdyby zapłacił za niego tyle ile kosztował - chyba bym się ciął za każdym razem jak do niego siadał.
A może wystarczy czy "zwykły" monitor matowy za powiedzmy 2000 i do tego kalibrator X-Rite? I wtedy za te pieniądze o którym piszesz masz naprawdę wypas zestaw. I jeszcze powinno trochę zostać.
Sam komputer "do grafiki" z firmy takiej czy śmakiej - moim zdaniem ZAWSZE przepłacisz. Z drugiej strony - jak się zupełnie na tym nie znasz i nie masz ani czasu ani sił na kombinowanie, dobieranie elementów, szukanie cześci - to może to jest dobra opcja. Warto poczytać fora grafików czy fotografów - tam jest dużo dyskusji, co warto, a co nie.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości