Rada dla początkujących ode mnie
Program o nazwie Sony Vegas nie jest przeznaczony - wbrew temu co jest podane w nazwie - do profesjonalnej edycji video. Profesjonalnej, czyli takiej w której montujemy np. dwugodzinny materiał. W którym dodatkowo robimy korekcje kolorów, mamy od groma przejść, oraz od groma zaimportowanych grafik, napisów, multiplikowania kadru i tak dalej.
Jeżeli montujecie sobie jakiś kilkuminutowy filmik, jest szansa że wszystko Wam zadziała. Albo jeśli montujecie dłuższy, np. film weselny. Gdzie materiały macie z jednego typu lustrzanki a jedynym efektem jaki dodajecie to jest korekcja kolorów. Jeśli natomiast zamierzacie wykorzystać jego oferowane możliwości maksymalnie jak się da, zrobić w nim długi, skomplikowany projekt z użyciem masy efektów, masy pluginów gdzie w każdym momencie coś dzieje się na ekranie - program będzie niezdatny!
Nie nadaje się on do tworzenia żadnych skomplikowanych filmów.

Właśnie kończę film mający 1 godzinę 40 minut, obłożony po uszy efektami jak tylko się dało. I co program tknę, to wybucha bez wyjaśnień. Nie mogę spokojnie pracować na nim dalej bo systematycznie się zawiesza lub znika z ekranu.

Chciałbym tym wpisem wszystkich tutaj początkujących przestrzec aby nie zaczynali swojej przygody z tym programem jeżeli zamierzają zająć się w życiu montowaniem/filmowaniem profesjonalnie.
Oraz również chciałbym również poinformować forumowiczów o tym, że przeklinam ten program.
[Obrazek: n13.gif]
Odpowiedz
Brednie.
(07-15-2014, 21:41)Bunch napisał(a):  Właśnie kończę film mający 1 godzinę 40 minut, obłożony po uszy efektami jak tylko się dało.
Wraca moda na wiejskie filmy z wesela?
Odpowiedz
Butch napisał(a):Profesjonalnej, czyli takiej w której montujemy np. dwugodzinny materiał. W którym dodatkowo robimy korekcje kolorów, mamy od groma przejść, oraz od groma zaimportowanych grafik, napisów, multiplikowania kadru i tak dalej.
Też tak kiedyś myślałem. Zasugerowano mi, żem nieuk, amator, itp. Co więcej napisano, że profesjonalista praktycznie nie potrzebuje edytora. Najważniejsza jest smykałka do kamery. Filmy, obiektywy, te rzeczy. Reszta to cięcia i nagłówki, żadnych korekcji kolorów. Jeśli występuje korekcja kolorów to źle świadczy o montażyście albo posiada tani sprzęt do filmowania.
Jednak mogę trochę poprzeć Twoją wypowiedź. Nie podoba mi się takie dodatki jak Pluraleye 3. Filmy muszą mieć jednakowe parametry. Inaczej klapa.
Butch napisał(a):Jeśli natomiast zamierzacie wykorzystać jego oferowane możliwości maksymalnie jak się da, zrobić w nim długi, skomplikowany projekt z użyciem masy efektów, masy pluginów gdzie w każdym momencie coś dzieje się na ekranie - program będzie niezdatny!
Rozumiem, że chodzi tutaj Tobie o swiat animacji i trochę więcej fantazji 3D napisów, klipardów, innych. Przynajmniej mi tego brakuje.
Co do retuszu starych filmów to Sony Vegas z płatnymi dodatkami BCC9, Hitfilm, Genarts nie ma równych. Fakty są takie, że nie ma konkurencji, która by wymusiła walkę na rynku. Edytory Magix, Cyberlink, Corel, Serif, Pinnacle mają jeszcze mniej możliwości twórczych, za to są tańsze. A dalej to już świat MAC jak twierdzą niektórzy. Największe zmiany niebawem to powolne wprowadzanie technologii HEVC/VP9. Więcej się nie spodziewam.
Odpowiedz
Nie brednie Pinto. Badania własnoręczne, obserwacja, godziny spędzone nad pracą. Wnioski wyciągnięte z tych wszystkich lat. Okupione morderczą liczbą godzin.

Możesz mi napisać Pinto "dlaczego nie brednie" Twoim zdaniem? Przecież ja tego nie piszę "w złej intencji", przeciwnie - piszę w dobrej. By kogoś przestrzec, uchronić przed złem.

Cytat: Jeśli występuje korekcja kolorów to źle świadczy o montażyście albo posiada tani sprzęt do filmowania.
Jednak mogę trochę poprzeć Twoją wypowiedź. Nie podoba mi się takie dodatki jak Pluraleye 3. Filmy muszą mieć jednakowe parametry. Inaczej klapa.
Właśnie chyba zgłupiałem to czytając. Może rozwiniesz myśl to podyskutujemy?
Odpowiedz
Ja na tym forum nie siedzę. Jestem na forum ogólnym, gdzie są wypowiedzi/reklamy na temat różnych kamer, edytorów, filmów więc tutaj jestem z doskoku.
O korekcji kolorów to nie są moje wypowiedzi. Są to przeważnie czyjeś uwagi, testy na temat kamer X. Przykład:
http://filmowiec.pl/forum/viewtopic.php?...c&start=30
Co do PluralEye 3? Po pierwsze jest zachwyt tym dodatkiem firmy RedGiant. Ja mam inne zdanie. Zgrałem sobie trzy filmy o różnych parametrach np. bitrate audio. Chciałem wyrównać poziom dźwięku i coż. Po prostu się nie da i tyle.
Co do opisów pluginów do Sonego i nie tylko też się wypowiadałem i stwierdziłem, że zainteresowania tematem brak. Nikt tego i tak nie czyta. Podobno trudno znaleźć. Jak ktoś ma pytanie to zadaje bezpośrednio.
http://filmowiec.pl/forum/viewtopic.php?...5&start=75
http://filmowiec.pl/forum/viewtopic.php?f=12&t=25713
Jeszcze jedno: Dla kogo forum dla twórców? - bany.
Odpowiedz
(07-15-2014, 22:26)Jamaika napisał(a):  Jeśli występuje korekcja kolorów to źle świadczy o montażyście albo posiada tani sprzęt do filmowania.
A to zdanie bardzo źle świadczy o Jamaice.
Odpowiedz
Co chcesz ode mnie? Ja podałem fakty, co inni uważają. Natomiast co świadczy o koledze Pinto????
Odpowiedz
A cóż to za pyskówki?
Kolega Jamajka się zapędził pod wpływem Bartka, który jak ma problem, to wylewa swoje złości na twórców programu (nie zawsze na tych właściwych).

@Jamajka - jaki cel masz w przepisywaniu zdania innych ludzi na forum? Ty się pod tym podpisujesz, więc oznacza to, że masz to samo zdanie.
Pisząc więc herezję w stylu postów powyżej, pokazałeś, że niewiele wiesz na temat produkcji filmowej.
Idź do Alvernia studios i powiedz im, że "korekcja koloru źle świadczy o operatorze" :)
Wiesz dlaczego kamery PRO używają kodeka bezstratnego? Dlaczego trzeba dać w cholerę kasy, aby mieć film w RAWie? Po co to? Głównie po to, aby korekcję koloru robić bezstratnie.

W pierwszej lepszej książce o podstawach montażu jest napisane, że podstawą jest korekcja koloru w postprodukcji.

wnioski: Czytajcie, uczcie się i przestańcie powtarzać to, co przeczytacie gdzieś na forach. Na forum każdy może napisać swoją mądrość - niekoniecznie zgodną z prawdą.

To co napisał Bartek - ja mu wierzę, że ma problem z vegsem. Ale czy to wina Vegasa?
Zacznijmy od czegoś innego... Z czym Bartek nie ma problemu?

Ja ostatnie trzy tygodnie pracowałem na ultrabooku i VP13 - i mam bardzo pozytywne zdanie na temat tak wczesnego buildu. Program mimo wielu ciężkich projektów (również długich) - nie wywalił mi się ANI RAZ.
Korekcję koloru też robiłem w Vegasie (standardowymi pluginami), i nie miałem z tym problemu.

(07-16-2014, 11:59)Jamaika napisał(a):  Co chcesz ode mnie? Ja podałem fakty, co inni uważają. Natomiast co świadczy o koledze Pinto????

To, co inni uważają, to opinie a nie fakty.
Co świadczy o koledze Pinto? Wiele tematów w których pokazał swoją wiedzę.
Odpowiedz
mateuszszar napisał(a):Jamajka - jaki cel masz w przepisywaniu zdania innych ludzi na forum? Ty się pod tym podpisujesz, więc oznacza to, że masz to samo zdanie.
Pisząc więc herezję w stylu postów powyżej, pokazałeś, że niewiele wiesz na temat produkcji filmowej.
Idź do Alvernia studios i powiedz im, że "korekcja koloru źle świadczy o operatorze" :)
Wiesz dlaczego kamery PRO używają kodeka bezstratnego? Dlaczego trzeba dać w cholerę kasy, aby mieć film w RAWie? Po co to? Głównie po to, aby korekcję koloru robić bezstratnie.
Wiem o tym. Dlatego niektórzy kupują m.in. kamery Canon. Tylko nie wiem dlaczego w filmach dokumentalnych, czy weselnych niektórzy mówią, że nie powinno się tego robić. Ba. Nawet są stwierdzenia, że nikt Tobie nie zapłaci za dodatkowy artyzm. Nie mówiłem o filmach artystycznych z efektami.

Na Vegas 13 narzekam i przeprosiłem Vegas 12. Bardzo dobry program więcej mi nie potrzeba.
Pozdrawiam
Odpowiedz
Wiesz dlaczego tak mówią? Popatrz najpierw kto tak mówi...

ślubokręci, którzy używają lustrzanek.
Lustrzanki tak ciulowo kompresują obraz, że później ciężko coś wyciągnąć bez widocznej utraty jakości. Przewagę tutaj mają kamery nad lustrzankami.

Ale myślałem, że rozmawiamy o produkcji profesjonalnej, a nie weselnej... widać pomyliłem się.
Odpowiedz