Sony Vegas Movie co jest komercyjne a co nie?
Witam,

Mam pytanie czy Sony Vegas Movie jest w pełni komercyjny oprócz AVC i MPEG? Gdzie polecacie kupić to oprogramowanie? Ostatnio kupiłem Cyberlink Power Director 12 ale zostałem w błąd wprowadzony przez vebo.pl że jest to program komercyjny a w licencji pisze, że do użytku osobistego i prywatnego. Nie chciałbym ponownie stracić kasę na nie komercyjny program.

Wiem, że lustrzanki nagrywają filmy w kodeku h.264 ale nie do korzystania komercyjnego dlatego kupiłem zewnętrzną nagrywarkę atomos ninja 2 z możliwością nagrywania Mov. w kodeku Apple ProRess.

Czy film edytowany w Sony Vegas Movie w formacie Mov. w kodeku Apple ProRess mogę legalnie zapisać w Mov. Quick Time Photo Jpg? Czy ten kodek jest komercyjny w tym oprogramowaniu czy też trzeba wykupić osobną licencje? W końcu co jest komercyjne w oprogramowaniu Sony Vegas Movie lub Pro?

Z góry dzięki
Odpowiedz
Cytat:Mam pytanie czy Sony Vegas Movie jest w pełni komercyjny oprócz AVC i MPEG?

Przepraszam, ale czy naprawdę jest takim problem zapoznać się z treścią licencji programów o które pytasz? Kodeki - to też programy, więc odpowiedzi na swoje pytania szukaj w dokumentach EULA do nich.
Movie Studio jest normalnie wykorzystywany w wielu firmach komercyjnych. W wielu telewizjach lokalnych, mniejszych lub większych studiach. W wielu przypadkach firmy nie biorą wersji Pro, bo nie jest im potrzebna - używają wersji Studio jako narzędzia pomocniczego, czy to do szybkiego montażu jakiegoś newsa, czy np. zgrubnej edycji dialogów itd. I robią to jak najbardziej komercyjnie, specjalnie nie zawracając sobie głowy licencjami AVC i MPEG (tak długo, jak np. nie produkują płyt masowo).
Informacje na temat QuickTime znajdziesz na stronie QuickTime, ale - przejrzyj dokładnie dokumentacje do Vegasa. Wydaje mi się (sam trzymam się z dala od QT i nie używam w żadnej formie), że spokojnie możesz używać tego co wymieniłeś, jeśli Vegas potrafi to sam z siebie wypluć (nie wiem, nie próbowałem, czy ma swoje biblioteki czy korzysta z applowych). Natomiast może się okazać, że owszem, Vegas teoretycznie może, ale dopiero jak kupisz QuickTime Pro. Pamietam, że kiedyś wiele rzeczy (w tym niektóre kodeki) były dostępne dopiero po wykupieniu licencji. Poza tym pamiętaj, że mov podobnie jak avi to tylko kontenery.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Dzięki za odpowiedź. Poprosiłem od sprzedawcy o przesłanie dokumentu Eula. Przeczytałem i nic nie pisze o dodatkowych płatnościach dla AVC, MPEG czy Apple. Jeszcze dla pewności napisałem do Sony i też jutro zadzwonię. Dziwne, że za cenę około 200zł można mieć w pełni komercyjny program ze wszystkimi darmowymi formatami i kodekami w opcji Eksport z prawami do odsprzedaży materiału niezależnie od ilości. Interesują mnie video stocki, które właśnie przyjmują formaty Mov. Quick Time Photo jpg. Co do oprogramowania Quick Time Pro chętnie bym kupił tylko, że w Polsce nie ma a w USA nie przyjmują płatności w PayPal tak samo z karta kredytową jest problem bo musi być adres zamieszkania na terenie USA.
Odpowiedz