Gdzie kupić kodek AVCHD komercyjny? Czy inne formaty MOV, MP4 są komercyjne?
Witam, Niedawno zacząłem interesować się filmowaniem i mam kilka pytań do użytkowników forum jako początkujący.

1.Gdzie kupić kodek AVCHD komercyjny? do Sony Vegas Movie 13 Platinum i Cyberlink PowerDirector 12 Ultimate. Sprzedawca ze sklepu powiedział mi, że Sony Vegas Movie 13 Platinum jest wersją komercyjną za wyjątkiem kodeka AVCHD. Teraz się pogubiłem :( bo sam nagrywam kamerą Sony CX690 i RX100 w formatach właśnie w AVCHD i nie dawno kupiłem też oprogramowanie Cyberlink PowerDirector 12 Ultimate który obsługuje AVCHD i nie wiem czy legalnie komercyjnie. Jak do tej pory pliki AVCHD i MOV z lustrzanek D5200, D800 montowałem i edytowałem na tym programie Cyberlink eksportując potem pliki w formacie MOV Quick Time Photo Jpg lub w Mp4 czy te formaty też nie są komercyjne?

2.To samo z nagrywaniem dźwięku samego a potem Eksport w Cyberlink w formacie WAV lub mp3 też muszę mieć na te formaty licencje komercyjne?

3.Jak jest z licencją tych oprogramowań. Sprzedawca od Cyberlink PowerDirector 12 Ultimate powiedział, że jest na jedno stanowisko a nie na osobę to samo jest z Sony Vegas Movie 13 Platinum.

4.Czy Jeśli chce zainstalować dodatkowo na laptopie to muszę kupić kolejne to samo oprogramowanie tego samego produktu. Czy nie można instalować dodatkowo na laptopie gdyby nie chciało mi się pracować przy stacjonarnym przy któryś z tych oprogramowań? Cena tych programów jest za około 300zł ale nie jestem pewny czy są to do końca komercyjne oprogramowania? Materiały bym wysyłał na video stocki lub prywatnie odsprzedać klientowi.

Z góry dzięki za pomoc
Odpowiedz
3. Tak jak sprzedawca powiedział. Licencja na stanowisko (komputer).
Odpowiedz
FotoVideo - nie, żebym Cię jakoś specjalnie chciał stresować, ale przejrzyj dokładnie, ale to bardzo dokładnie papiery od swoich kamer czy lustrzanek. Na 99,99% znajdziesz tam informacje, że nie możesz ich używać (tzn. kodowania...) do celów komercyjnych.
I jeśli naprawdę chcesz być lega artis, a kupujesz wersję studio, to na licencje "komercyjną" w rozumieniu tych co pisali te dokumenty jakby to powiedzieć- nie stać Cię, i chyba nikogo z nas.
I dodam, że zasadniczo na świecie nikt się tym za bardzo nie przejmuje.
Licencję - po to są, żeby je czytać. To, czy program jest komercyjny (a właściwie do zastosowań komercyjnych) czy nie nie zależy od jego ceny. Tylko od treści licencji. Czyli mówiac w skrócie czy autro zgadza się, byś na jego pracy zarabiał kasę, czyna przykład jednak jak chcesz do domu, to kosztuje stówę, a jak chcesz używac do działaności gospodarczej to 300, ale za to masz bonus jakiś.
Tak czy siak, Vegasa możesz używać do czego tam chcesz, także wersji Studio, jak Ci starczy.
Formalnie masz rację, ale... czasem nie warto zadawać za dużo pytań, bo jeszcze ktoś odpowie. I mówię, przeczytaj dokumenty od swoich aparatów :)

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Generalnie to jest tak, że jeśli używasz czegoś z kodekiem do celów zawodowych to musisz zapłacić za licencję i efix ma rację, że licencje trza czytać. Mam parę kamer to czytam. Tylko, że jeśli przeczytamy licencję to możemy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy:

- W dokumentach do sprzętu amatorskiego nie ma słowa o zakazie używania go do celów komercyjnych, ew. dodatkowych opłat licencyjnych.
- Co ciekawe - kupujesz za prawdziwą kupę kasy kamerę uznawaną za profesjonalną (no prawie :)) a w instrukcji stoi małymi literkami: "Copyrights laws forbid the use of video and audio material you have recorded for any purpose other than your own personal enjoyment." czyli że teoretycznie możesz sobie nią nagrywać dzieci w parku i urodziny stryjka Emila, ale absolutnie żadnej komercji. Z drugiej strony cała masa ludzi na tych kamerach pracuje i raczej nie robią tego dla endżojmentu ;)

- To samo dotyczy pewnie softu. Tani soft do użytku domowego (Np iDvd na Macu) nie wyświetlał żadnych ostrzeżeń licencyjnych. Co innego FCP - za każdym eksportem wyświetlał mi okienko z informacją, że komercyjne uzycie AHCHD wymaga wykupienia licencji. MPG2 w ogóle nie chciał mi wypluć, gddyż twierdził, że ta wersja (express) nie ma na MPG2 licencji.

Swoją drogą ciekawe, jak to rozwiązali w lustrzankach i ... smatfonach. Ja np. w swojej Nokii nie mam takich zakazów w licencji.
Odpowiedz
Dziękuje za odpowiedzi. Nie powiem trochę się pogubiłem a szczególnie jak się nasłuchałem sprzedawców. Czyli prościej mówiąc Sony Vegas Movie 13 Platinum nie ma kodeka AVCHD w wersji komercyjnej żeby filmy obrabiać nagrywane w formacie AVCHD przez Sony? Pozostaje kupić Sony Vegas Pro 13 dla kodeka AVCHD?

W Cyberlink Power Director 12 Ultimte(komercyjny z certyfikatem) posiadam opcje obróbki filmów w formacie AVCHD i zapis materiału jest w różnych formatach takie jak kontener MOV czy H.264 AVC tylko pytanie czy aby na pewno mogę w różnych formatach materiały wideo i dźwięk MOV czy AVCHD, H.264 AVC sprzedawać komercyjnie? Nie chciałbym mieć w przyszłości kłopotów a filmy kręcę od niedawna na Sony RX100, CX690, D5200, D800 chyba są to sprzęty amatorskie i nie chce mi się wierzyć, że nie które kamery profesjonalne mogą nie być do komercji jak wyżej ktoś napisał tylko teraz jak mam sprawdzić swoje sprzęty bo do nie wszystkich mam instrukcje :( Chyba, że napisze do producentów i przedstawicieli.
Odpowiedz
Pisz, pisz... Jeżeli odpiszą Ci co innego, niż w dokumentach załączonych do programu czy sprzętu to się bardzo zdziwię. Bardzo bardzo.
Ale zacznijmy od innej strony, doczytaj najpierw i zacznij rozróżniać kontenery, kodeki itd.
Potem doczytaj o obu prorgamach, żeby nie pisać taki pierdoł jak "Czyli prościej mówiąc Sony Vegas Movie 13 Platinum nie ma kodeka AVCHD w wersji komercyjnej żeby filmy obrabiać nagrywane w formacie AVCHD przez Sony? Pozostaje kupić Sony Vegas Pro 13 dla kodeka AVCHD?"
Czytałeś licencje do Pro? Jest identyczna. Dokumenty licencyjne do swojego sprzętu - nie masz? To sobie pobierz ze strony producenta. Ale zapewniam Cię, że jeżeli Twoja lustrzanka nagrywa w h264 to znajdziesz tam podobnie brzmiący punkt.
Żeby zaoszczędzić Ci czasu, to znalazłem ciekawy wątek, gdzie znajdziesz m.in. odpowiedź w sprawie mpeg2 jaką otrzymał pytający http://forum.videohelp.com/threads/30134...ercial-Use
Nie myl też pojęć "komercyjnego kodeka" - czy kodeka, który ktoś sprzedaje, zapewnia support itd. od kodeka który pozwala na zastosowania komercyjne. To są dwie różna sprawy.
W istocie tak naprawdę ma to znaczenie, gdybyś bo ja wiem, zaczął produkować płytki z koncertami itp. w dużych nakładach - wtedy obowiązkowo od każdej sztuki płacisz, czy ogólnie jakaś tam większa działalność.
Tu wyjścia masz trzy:
1) Pisać po wszelkich możliwych firmach i czekać tygodniami na odpowiedź (dla ułatwienia dodam, że nawet w czasie kiedy miałem swoje wtyki w Sony, osobie z SCS nie udało się uzyskać jasnej wiążącej od ich prawników. Odesłali "przecież jest napisane, ni emamy nic więcej do dodania".
Aha, i jeszcze musisz pozawierac odpowiednie umowy, rozliczyć itd. :)
2) Zlać to, ja wszyscy i specjalnie się nie przejmować,
3) skorzystać z formatów które nie mają takich obostrzeń i mieć czyste sumienie za to bujać się z klientem.

Pinto... wytłumacz koledze jak to się robi w branży wideo w polskich warunkach... :)

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Dorzucę jeszcze odpowiednie punkty z licencji Premiere Pro. W sumie program za kupe kasy - jeszcze większą niż SV Pro a też tylko do użytku domowego (Przynajmniej wg licencji) :)

20.2 ROZPOWSZECHNIANIE W STANDARDZIE AVC. Do Oprogramowania zawierającego funkcję importu i eksportu AVC ma zastosowanie następująca uwaga: NA MOCY LICENCJI NA PAKIET PATENTÓW AVC NA NINIEJSZY PRODUKT UDZIELANA JEST KONSUMENTOWI LICENCJA NA UŻYTKOWANIE DO CELÓW OSOBISTYCH NIEZWIĄZANYCH Z DZIAŁALNOŚCIĄ GOSPODARCZĄ, OBEJMUJĄCA PRAWO DO (a) KODOWANIA WIDEO ZGODNIE ZE STANDARDEM AVC („WIDEO AVC”) I/LUB (b) DEKODOWANIA WIDEO AVC ZAKODOWANEGO PRZEZ KONSUMENTA W RAMACH DZIAŁAŃ NIEZWIĄZANYCH Z DZIAŁALNOŚCIĄ GOSPODARCZĄ I/LUB UZYSKANEGO OD DOSTAWCY MATERIAŁÓW WIDEO, KTÓREMU UDZIELONO LICENCJI NA DOSTARCZANIE WIDEO AVC. NIE UDZIELA SIĘ LICENCJI WYRAŹNEJ ANI DOROZUMIANEJ NA JAKIEKOLWIEK INNE FORMY UŻYTKOWANIA. WIĘCEJ INFORMACJI MOŻNA UZYSKAĆ NA STRONIE FIRMY MPEG LA, L.L.C. PATRZ http://www.adobe.com/go/mpegla_pl.

20.3 ROZPOWSZECHNIANIE W STANDARDZIE MPEG-2. Do Oprogramowania zawierającego funkcję importu i eksportu MPEG 2 ma zastosowanie następująca uwaga: UŻYTKOWANIE TEGO PRODUKTU W CELACH INNYCH NIŻ OSOBISTY UŻYTEK KONSUMENTA ZGODNY ZE STANDARDEM MPEG 2 DOTYCZĄCYM KODOWANIA INFORMACJI WIDEO NA NOŚNIKACH KONFEKCJONOWANYCH JEST DOZWOLONE WYŁĄCZNIE POD WARUNKIEM UZYSKANIA LICENCJI NA ODPOWIEDNIE PATENTY Z PAKIETU PATENTÓW MPEG 2. LICENCJĘ TAKĄ MOŻNA UZYSKAĆ OD SPÓŁKI MPEG LA, L.L.C. 250 STEELE STREET, SUITE 300 DENVER, COLORADO 80206.
Odpowiedz
Dzięki za odpowiedzi. A jak to jest z tym recorderami? Zainteresował mnie ten produkt http://www.bhphotovideo.com/c/product/75..._Disk.html

Czy film nagrany w kodeku Apple Pro Ress jest komercyjny? Czy jest jakiś program w którym można edytować plik Apple Pro Ress i wy renderować w ten sam plik co Apple Pro Ress tylko nie żaden h.264
Odpowiedz
(07-02-2014, 12:33)efix napisał(a):  Pinto... wytłumacz koledze jak to się robi w branży wideo w polskich warunkach... :)
Tak jak napisałeś:)
Cytat:2) Zlać to, jak wszyscy i specjalnie się nie przejmować,
Gdybym był dużym wydawcą treści, wtedy na pewno starałbym się o licencję, dla kilku płytek nie warto zawracać sobie głowy.

(07-01-2014, 16:23)efix napisał(a):  przejrzyj dokładnie, ale to bardzo dokładnie papiery od swoich kamer czy lustrzanek. Na 99,99% znajdziesz tam informacje, że nie możesz ich używać (tzn. kodowania...) do celów komercyjnych.
W papierowej, skróconej instrukcji dołączanej do mojego Panasia, nie ma o tym nawet słowa, za to w pełnej w PDF-ie, już jest notka o niekomercyjnym zastosowaniu. Uznaję się za poinformowanego przez papierową instrukcję:)
Odpowiedz