Liczby kłamią
Dziś zobaczyłem taki obrazek na swojej żarówce:
http://i.imgur.com/0b9vQFy.jpg

2700 K uchodzi jako światło żółte/gorące?

To dziwne, ponieważ na swojej lustrzance wartością większą o 700 K uzyskuję światło zimne. Mam wartość 3400 K i często dopiero wtedy widzę niebieskawy kolor światła. Wartości ciepłe zaczynają się powyżej, np. 4300 K.

Dlaczego więc na żarówce jest odwrotnie? Im mniej K tym cieplej zamiast zimniej (jak w lustrzance).
[Obrazek: n13.gif]
Odpowiedz
http://www.eszkola-wielkopolska.pl/eszko...k/swiatlo/
http://pl.wikipedia.org/wiki/Temperatura_barwowa

[Obrazek: 578px-Color_temperature.svg.png]
Odpowiedz
O, jaka dziwna skala.
To jak tylko dostanę lustrzankę w swe ręce, wrzucę Ci fotkę z temperaturą rzędu 5500 K oraz 1800 K i sam będziesz mógł zobaczyć, że będzie odwrotnie. Ciepłe będzie zimne, a zimne będzie ciepłe.
Odpowiedz
Nie musisz. Mam lustrzankę. Mam też kamerę. I nigdy nie miałem problemów z liczbami. Może dlatego, że miałem piątkę na maturze z matematyki? Fizykę też zawsze umiałem :-)

Masz w 600d ustawienie wb na podstawie temperatury?
edit: Ciągle zapominam, że masz ML :) - więc ustawienie WB przy pomocy temperatury jest możliwe...
Odpowiedz
(06-04-2014, 23:05)Bunch napisał(a):  Dlaczego więc na żarówce jest odwrotnie? Im mniej K tym cieplej zamiast zimniej (jak w lustrzance).

Lustrzanka się dopasowuje do warunków (ustawiając temperaturę światła). Jeśli światło które aktualnie świeci (żarówka 3000K), daje pozornie białe światło, to aby aparat tego nie zarejestrował jako żółty, musisz przeciągnąć balans bieli oziębiając barwę (czyli dodając niebieskiego). Jak masz światło dzienne (które ma 6000K), to aby aparat nie zarejestrował wszystkiego w niebieskiej tonacji, musisz ocieplić barwę (dodając żółci).

To żarówka ma poprawnie oznaczoną barwę. Aparat - odwrotnie - aby reagować na barwę żarówki. Balansem w aparacie kompensujesz to, co widać w rzeczywistości. Żarówka świeci - wiec daje światło o określonej barwie. Co więc jest "odwrotne"? :)

Ustawienia w kamerze/aparacie jest po to, aby biel przy oświetleniu o danej temperaturze, była nadal biała.

Zrób wieczorem test. Włącz tylko tę żarówkę, którą kupiłeś, postaw białą kartkę i w aparacie ustaw WB na 2700K. Jaką barwę będzie miała ta kartka? Z racji, że żarówka jest słaba, to pewnie szara... :) ale nie powinna mieć zabarwienia żółto/niebieskiego. Przynajmniej tak podaje producent na opakowaniu. Jeśli jest inaczej - to widocznie Cię oszukali...
Odpowiedz
Cytat: Jeśli światło które aktualnie świeci (żarówka 3000K), daje pozornie białe światło
Ale jak widać na załączonym przez Ciebie obrazku, taka żarówka w temperaturze 3000K nie daje pozornie białego światła tylko żółe:
[Obrazek: ICn0LS2.png]

PS
Bez ML nie mam tej opcji w swojej lustrzance. Pełnoklatkowe Canony mają nawet bez ML.
Odpowiedz
"pozornie białe" to nie to samo, co "białe".

Człowiek widzi jako białe (bo się adaptuje do warunków). Nigdy wieczorem przy żarówkach nie widzisz, że świeci na żółto. Ale jednak świeci na żółto :)

Kamera nie adaptuje się (chyba, że ustawiona na automat ;) Dlatego trzeba korygować ustawieniem WB.
Odpowiedz
Muszę powiedzieć, że gdyby genialne odkrycia Buncha i jego całokształt, chyba bym już tu w ogóle nie zaglądał, oprócz kasowania spamerów i odstrzeliwania nubów którym się w dupach poprzewracało...
W sumie to moglibyście jakiś show prowadzić w dwójkę :)

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Pomysł niezły... :) tylko czasu ciągle brak...
Odpowiedz
Show prowadzić we dwójkę z Mateuszem na zasadzie:

[Obrazek: pinky_and_the_brain.jpg]

PS
Zgadnij który to który
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości