W jakim formacie nagrywać
Witam,

Zostałem mianowany nadwornym czyt. firmowym kamerzystą. Prezes przekazał mi kamerę Sony Handycam HDR-CX360. Mam nią kręcić firmowe wydarzenia typu: wyjazdy paintball'owe, zawody wędkarskie, imprezy karnawałowe itp.

Kamera ma wbudowany 32GB dysk oraz posiada kartę pamięci SanDisk Extreme SDHC również 32GB, klasa 10, 45 MB/s.

W jakim formacie mam nagrywać, aby jakość filmów po obróbce w SV Pro 13, które wylądują na firmowym kanale na YT była bardzo dobra?

Opcje, jakie są dostępne w ustawieniach kamery:

Tryb nagrywania: "Najwyższa jakość FX - AVC HD 24M", "Wysoka jakość FH - AVC HD 17M", "Standard HQ - AVC HD 9M", "Dłuższy czas LP - AVC HD 5M".

Jakość obrazu: Jakość HD lub jakość STD

Szybkość klatek: 50i, 50p lub 25p

Typ TV: 16:9 lub 4:3

Komponent: 576i, 1080i/576i lub 1080p/576i

Z góry dziękuję wszystkim za pomoc.
Odpowiedz
Ja bym poszedł w 1080p 25, ewentualnie jeśli zamierzasz robić zwolnienia - to 50p. Oczywiście najwyższa przepływność (FX - 24Mbps).
16:9

Ewentualnie, jeśli nie potrzebujesz aż takiej jakości, to możesz ustawić 1280x720p50.

komponent - to wyjście kablem na TV (tego nie ruszasz, bo do niczego nie jest Ci potrzebne).
Odpowiedz
Bóg Ci zapłać dobry człowieku.

Ustawiłem tak jak napisałeś, czyli FX, jakość obrazu HD i 25p obraz lekko klatkuje przy powolnym obracaniu kamery o 360 stopni.

Następnie ustawiłem 50p i jest o wiele lepiej tzn. obraz jest płynniejszy przy obracaniu kamery. Nie widać delikatnego klatkowania jak przy 25p.

Nie wiem, dlaczego, ale po przestawieniu w kamerze na FX i 50p pojawił się komunikat "Nie można zapisać na Blu-ray/DVD, w jakości obrazu 50p".

Zrzut komunikatu poniżej:

[Obrazek: 23c40e47e77decaem.jpg] [Obrazek: 8f29dbccc78e45cem.jpg]
Odpowiedz
Bo nie ma takiego standardu :)

Masz albo 1920x1080 - 25 klatek (na dodatek jeśli chcesz na BluRay, to tylko z przeplotem)...
Albo 1280x720 - 50 klatek (tylko progresywnie).

Kamera grzecznie informuje, że bezpośrednio z kamery nie wyplujesz BluRay.

Jeśli zamierzasz wrzucać na internet, to w zupełności wystarczy 25p (YT przyjmuje max 30fps).
Jeśli będziecie z tego robić płytę BluRay - to możesz pójść z 720@50p (wówczas nie będziesz musiał nic przerabiać). Albo 1080@25p (ale trzeba będzie dodać przeplot w postprodukcji lub w authoringu).

A z obracaniem kamery, to i tak bardzo uważaj. Najlepiej pokręć najpierw na próbę coś w domu, a później przeglądnij na dużym ekranie. Najczęstszym błędem jest rejestrowanie wszystkiego co się dzieje, operowanie zoomem i jeżdżenie kamerą na boki. Ludzkie oko nadąży. Patrząc na malutki ekran kamery - będziesz miał wrażenie, że wszystko OK. Ale oglądając na dużym ekranie - dostaniesz choroby morskiej :) Więc raczej skup się na operowaniu ujęciami:
- ogólny plan > bliski plan > detal > inne ujęcie (inny kąt) > szeroki plan > bliski plan itd.
Później podmontujesz na komputerze wycinając wszelkie przejścia, podjazdy zooma, przejazdy kamery.

Będzie z tym trochę roboty, ale film będzie o wiele przyjemniejszy do oglądnięcia, niż zapis "typowego wujka z kamerą", który stoi w jednym miejscu i próbuje przejechać kamerą po wszystkim z dość dużą prędkością.
Odpowiedz
(06-02-2014, 14:37)mateuszszar napisał(a):  Jeśli zamierzasz wrzucać na internet, to w zupełności wystarczy 25p (YT przyjmuje max 30fps).
Jeśli będziecie z tego robić płytę BluRay - to możesz pójść z 720@50p (wówczas nie będziesz musiał nic przerabiać). Albo 1080@25p (ale trzeba będzie dodać przeplot w postprodukcji lub w authoringu).

Prezes mówił, że filmy, które nakręcę i zmontuję w SV mają trafiać na firmowy kanał na YT i dodatkowo zostać zarchiwizowane na dysku przenośnym także myślę, że nie zmieni zdania na archiwizację w postaci 1 film = 1 DVD.

Sęk w tym, że jeździmy dosyć dużo na paintball a tam jest dużo biegania, co powoduje, że kamera się trzęsie ponadto nie zawsze zdążę z nią dobiec tam gdzie dzieje się akcja i wtedy zoom'uję, jadę kamerą za graczem, który biegnie z 1 osłony do drugiej.

W takim wypadku, jaki byłby najlepszy format żeby zapewnić odpowiednią, jakość filmu na YT i gdyby prezesowi się odmieniło zarchiwizowanie tego formatu na DVD?

Wiem, że YT przyjmie max 30 FPS'ów, ale boję się, że ganianie z kamerą po polu do paintballa i formatem 1920x1080 25p spowoduje, że obraz będzie klatkował.

Wychodzi na to, że z tego, co napisałeś optymalną opcją będzie 1280x720 50p.
Odpowiedz
Albo rybka, albo pipka, jak to mawiał klasyk (gospodarz Anioł).

Przede wszystkim pilnuj, aby migawka nie schodziła poniżej 2 x klatkaż (czyli tutaj przy 25p - migawka 50).
Wiadomo, że dynamiczny ruch będzie lekko zamazany...

Jeśli zdecydujesz się na kręcenie 1080@50p, to później możesz zrobić wersję na dysk (do archiwum) - 50p, oraz na YT - 25p koniecznie z włączoną opcją "disable resample" (żeby duchów nie było).
Ale czy warto sobie roboty dokładać?

Ja bym poleciał wszystko na 25p i nie przejmował się tym, że obraz klatkuje. Moim zdaniem cały urok 25p, to właśnie taki lekki efekt kina :) Co kto woli.
Odpowiedz
Jak chcesz trochę dłużej popracować, to zaprzyjaźnij się z "panem statywem" - bo i w paintballu nie jest tak, że musisz wszystko uchwycić... no chyba, ze długo znacie się z prezesem - i jest Ci w stanie dużo wybaczyć ;)
Inteligentna praca ze statywem zmniejszy Ci dużo pracy w montażu - a i filmy będą bardziej profesjonalne.
Odpowiedz
(06-02-2014, 17:32)mateuszszar napisał(a):  Jeśli zdecydujesz się na kręcenie 1080@50p, to później możesz zrobić wersję na dysk (do archiwum) - 50p, oraz na YT - 25p koniecznie z włączoną opcją "disable resample" (żeby duchów nie było).
Ale czy warto sobie roboty dokładać?

Ja bym poleciał wszystko na 25p i nie przejmował się tym, że obraz klatkuje. Moim zdaniem cały urok 25p, to właśnie taki lekki efekt kina :) Co kto woli.

Mateusz wniosek z Twoich postów taki, że albo 1920x1080 50p albo 1920x1080 25p. Pierwsza opcja dobra do archiwizacji i płynniejsza nagrania bez mikro przycinek, co myślę będzie miało znaczenie przy kamerowaniu meczu paintball'owego a druga opcja dobra dla YouTube'a, ale mikro przycinki i mniej płynny obraz.

Chyba jednak się zabezpieczę i wybiorę opcję 1920x1080 50p. Poszukam na forum tematu jak przerobić 50p na 25p z opcją "disable resample". Będę miał święty spokój, że oryginalne nagranie jest w 50p a z YouTube'm się jakoś pomęczę.

(06-02-2014, 17:53)ciesiel napisał(a):  Jak chcesz trochę dłużej popracować, to zaprzyjaźnij się z "panem statywem"

To też jest jakieś rozwiązanie ;)
Odpowiedz