Lenovo y510p za slabe?
Witam, zanim zaczne roztrzasac problem zapytam krotko - czy moj sprzet jest za slaby zeby plynnie i bezproblemowo obrabiac filmy w sony vegas?
Nie mam doswiadczenia, pierwszy raz uzywam tego softu, moj poprzedni komputer byl sprzed bitwy pod Grundwaldem nie mam wiec porownania i byc moze mam zbyt wygorowane oczekiwania?
Kupilem niedawno Lenovo y510p, procek intela i7 2,4ghz, 12gb ramu, dwie karty nvidia gt750 SLI - z mysla o obrobce filmikow z gopro. Filmiki tna sie niemilosiernie wiec nie wdajac sie na razie w szczegoly prosze o odpowiedz czy to sprzet nie wyrabia. Probowalem na dwoch trialach SV - 13 i movie studio.

Pzdr
Odpowiedz
A pliki? (kodek?)
Ustawienia projektu? (ustawione wg plików wejściowych?)
Na takim sprzęcie obróbka powinna iść w miarę płynnie.
Odpowiedz
(05-10-2014, 15:32)mateuszszar napisał(a):  A pliki? (kodek?)

Zainstalowalem najnowszego K-lite megapacka, probowalem tez ze starsza wersja, wg niektorych opinii lepsza. Ustawien programu nie tykalem ale dzieki za sugestie, sprobuje i dam znac.

Dzieki i pzdr
Odpowiedz
(05-10-2014, 15:57)mchale napisał(a):  
(05-10-2014, 15:32)mateuszszar napisał(a):  A pliki? (kodek?)

Zainstalowalem najnowszego K-lite megapacka, probowalem tez ze starsza wersja, wg niektorych opinii lepsza. Ustawien programu nie tykalem ale dzieki za sugestie, sprobuje i dam znac.

Dzieki i pzdr

Widzę, że nie zrozumiałeś...
Pytałem o kodek, którym zakodowane jest video, które wrzucasz do Vegasa... Nie każdy kodek nadaje się do edycji.

Druga sprawa - ustawienia projektu... nie wiem którego Vegasa używasz, bo tego też nie napisałeś, ale VP12 oraz VP13 sam dopasowuje projekt do plików wsadowych (a przynajmniej proponuje poprawne ustawienie podczas importu pliku).

Jeśli masz inne parametry filmu, oraz inne pliku wejściowego, to komputer musi nie dość, że odkodować materiał, to jeszcze przeliczyć wszystkie informacje jeszcze raz (przeskalować i zmienić klatkaż).
To jest bardzo ważne.

Poczytaj trochę informacji z forum [F1] plik pomocy programu -> Match media... bardzo często o tym piszemy. Nie można wrzucać wszystkiego do programu niczym duperele do damskiej torebki... tutaj wszystko musi być przemyślane i ustawione.
Odpowiedz
Kodek to H.264 (wg tego co pisza na stronie gopro); z reszta sam vegas podaje taka informacje kiedy podswietle dany plik. Ten sam kodek jest uzywany jak widze do video nagranego iphonem, aczkolwiek rowniez te filmy tna sie. Co dziwne, wyglada jakby mial to byc problem tylko z vegasem, poniewaz zarowno w windows media player badz w aplikacji Gopro studio te filmy chodza powiedzmy plynnie (pisze powiedzmy, bo mam jeszcze inne zastrzezenia ale to temat na pozniej).
Nie wiem czy to cos pomoze ale po zaladowaniu video do vegasa i wcisnieciu play, procesor prawie natychmiast osiaga 100% obciazenia.
Pisalem ze korzystam z demo vegas pro 13 oraz movie studio platinum 13; w obu przypadkach objawy sa takie same.
Ustawilem parametry filmu (template) na zgodne z parametrami pliku.
Odpowiedz
H.264 czyli avc to bardzo wymagający kodek. Do tego wiele odmian... najczęściej spitykana odmiana long gop... Nie ułatwiają pracy przy montażu.
Włącz w laptopie profil wysokiej wydajności (opcje prądu). Powinno lekko pomóc.
Jeśli nie na tyle, żeby płynnie montować, to musisz pomyśleć o zastosowaniu jakiegoś kodeka montażowego...
Odpowiedz
(05-11-2014, 19:47)mateuszszar napisał(a):  H.264 czyli avc to bardzo wymagający kodek. Do tego wiele odmian... najczęściej spitykana odmiana long gop... Nie ułatwiają pracy przy montażu.
Włącz w laptopie profil wysokiej wydajności (opcje prądu). Powinno lekko pomóc.
Jeśli nie na tyle, żeby płynnie montować, to musisz pomyśleć o zastosowaniu jakiegoś kodeka montażowego...

kodeka montazowego?? rozwin prosze mysl, przypominam ze lamer z tej strony:)
Odpowiedz
Coś, co wymaga mniej mocy obliczeniowej. Np. Mpeg2 - jeśli chcesz zachować stosunkowo mały rozmiar pliku.
Co to oznacza?
Przekodowanie materiału do innego formatu (innego kodeka).

Pamiętaj, że w vegasie pro 12 oraz 13 możesz użyć proxy :)
Odpowiedz
(05-11-2014, 20:06)mateuszszar napisał(a):  Coś, co wymaga mniej mocy obliczeniowej. Np. Mpeg2 - jeśli chcesz zachować stosunkowo mały rozmiar pliku.
Co to oznacza?
Przekodowanie materiału do innego formatu (innego kodeka).

Pamiętaj, że w vegasie pro 12 oraz 13 możesz użyć proxy :)

Wlasnie gdzies natrafilem na info na ten temat ale czy to oznacza ze po obrobce bede mogl uzyskac taka sama jakosc/plynnosc obrazu jak w przypadku pliku wyjsciowego? BTW, wlasnie we wspomnianej aplikacji Gopro najpierw trzeba przekonwertowac plik do AVI lub MOV zeby moc go edytowac, po czym mozna zapisac go ponownie np. w MP4. Zastanawia mnie tylko czy ten finalny obraz bedzie tej samej jakosci?
Odpowiedz
Próbuj do MOV (AVI z kodekiem AVC nie jest dobrym wyborem, szczególnie w przypadku Vegasa ;)
Jeśli materiał nie jest kodowany, tylko muxowany, to nie będzie straty jakości.
Przy kodowaniu, to wiadomo, że strata będzie - w końcu AVC jest kodekiem stratnym (kompresja wewnątrzklatkowa oraz międzyklatkowa) - chyba, że przejdziesz na kodek bezstratny - ale video zakodowane takim kodekiem zajmują dużo miejsca na dysku, więc wątpię, czy się decydujesz.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości