Downscaling 1080p do 720p
Witajcie,
dręczy mnie ostatnio kwestia downscalingu z mojej kamery, która może nagrywać w 1080p i 720p
Jako, że standardowo robię materiały w 720p to chciałbym się zapytać czy downscaling ma sens? Przy zmniejszaniu rozmiaru obrazu, zagęszczenie pikseli powinno wzrosnąć. Tak samo jakbym miał materiał 4k i zrobił z niego 720p to obraz powinien wyglądać jak brzytwa.

Robiłem mały test nagrywając oba materiały i skalujac w Vegasie do 720p.
Różnice zerowe, gdzieś popełniłem błąd?
Odpowiedz
Wiele zależy też od algorytmu skalowania, a ten Vegas ma kiepski, tylko bicubic i bilinear. Spróbuj ten materiał potraktować na przykład algorytmem lanczos.
Odpowiedz
Z doświadczenia zauważyłem, że jeśli surówka ma 1080p., a chcemy aby plik wyjściowy miał 720p., ale z lepszą jakością, niż przy zwykłym HD, można pobawić się z wyostrzaniem - "sharpnes". Jeśli wyostrzymy obraz, a potem zeskalujemy, krawędzie będą ostrzejsze, ale w bardziej naturalny sposób, niż przy wyostrzaniu bez skalowania. Wtedy przynajmniej na pozór jakość wydaje się lepsza, porównywalna do Full HD, ale oczywiście wszystko też zależy od kamery.
Odpowiedz
(05-03-2014, 15:21)Houdini napisał(a):  Wiele zależy też od algorytmu skalowania, a ten Vegas ma kiepski, tylko bicubic i bilinear. Spróbuj ten materiał potraktować na przykład algorytmem lanczos.

Mógłbyś mnie nakierować jak to wykonać? Standardowo chyba lanczos'a nie ma w SV?
Odpowiedz
(05-03-2014, 16:53)MaTo napisał(a):  
(05-03-2014, 15:21)Houdini napisał(a):  Wiele zależy też od algorytmu skalowania, a ten Vegas ma kiepski, tylko bicubic i bilinear. Spróbuj ten materiał potraktować na przykład algorytmem lanczos.

Mógłbyś mnie nakierować jak to wykonać? Standardowo chyba lanczos'a nie ma w SV?

Nie ma, trzeba użyć innych aplikacji jak na przykład poczciwy VirtualDub.
Odpowiedz
Albo Frame server + TMPGEnc :-)
Odpowiedz
Ok, zrobiłem resizing lanczos'em i tak szczerze mówiąc nie widzę żadnej różnicy.
Odpowiedz
Większość ludzi widzi. Ale jeśli dla Ciebie nie ma różnicy, to przynajmniej bedziesz miał mniej roboty :-)
Odpowiedz
No niestety przy mojej kamerze znaczna różnica jest niezauważalna nawet przy powiększeniu 200%-400% i wyostrzeniu.
Odpowiedz
Z definicji: nie powiedziałbym, że pomniejszanie materiału lepszej rozdzielczości daje lepszy efekt. To jak z grafiką rastrową, jak zmniejszasz to tracisz detale. Mogą powychodzić różne dziwne kwiatki, których byś nie uświadczył na video w pełnej jakości.

Ale video lepszej rozdzielczości wyrenderowane w mniejszej - obojętnie od tego do pisałem - chyba faktycznie i tak wygląda lepiej niż właściwy materiał w pół HD
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości