Efekt dymu/pyłu/'czarów'
Siemano.
Słuchajcie, jest opcja w SV 10pro zrobić takie motywy z dymem/pyłem, czy jak to nazwać, tak jak w tym trailerze jest ?
Konkretnie od 21s jak naokoło Angeliny lata ten pył świecący.
Chciałbym wiedzieć jak zrobić taki czarny, zwykły bez takiej mega poświaty.
Ewentualnie może ktoś wie jak taki efekt się konkretnie nazywa bo szukałem tylko tutków z dymem.

Odpowiedz
Zwykle robi się tak, że musisz mieć sam dym nagrany na jednostajnym tle i maskujesz (chyba, że masz dym jako video z kanałem alpha - przezroczystością).
Później nakładasz na ścieżkę wyżej i dopasowujesz...
Odpowiedz
Jeśli koniecznie chcesz takie rzeczy w vegasie robić, to musisz wypuścić z jakiegoś programu do efektów (After Effects, lub Fume FX w 3DMaksie z tych bardziej specjalistycznych) plik z zapisanym kanałem alpha a potem nakładasz na wyjściowe video i bawisz się w ustawieniach. Ale jeżeli nie masz żadnej z tych aplikacji to polecam zakup paczki Action Essentials na videocopilot. Tam są różne efekty (zarówno kręcone kamerą na greenscreenie, jak i wygenerowane cyfrowo) zapisane z "przezroczystością". W tym najróżniejsze "dymki".
Ale jakości efektów z teledysku lany nie osiągniesz w vegasie.
Odpowiedz
Dzięki, że powtórzyłeś to, co napisałem (w sumie dodałeś o paczce Action Essentials...). Wiedza utrwalona na dłużej zostanie w głowie :)

(03-05-2014, 20:47)Boromi napisał(a):  Ale jakości efektów z teledysku lany nie osiągniesz w vegasie.
Skąd ta pewność?

Jeśli masz dobry "dym" (odpowiednio przygotowany), to jaki problem odpowiednio podłożyć? W Vegasie zrobisz jak najbardziej... Ale łatwiej jest to robić w programie do efektów a nie w programie montażowym. Dlatego do takich rzeczy używa się After Effect albo HitFilm, a do montażu - premiere pro albo Vegasa (jeśli piszemy o tych dwóch firmach).
Odpowiedz
(03-05-2014, 20:54)mateuszszar napisał(a):  Jeśli masz dobry "dym" (odpowiednio przygotowany), to jaki problem odpowiednio podłożyć?

Nie wyraziłem się dokładnie. Chodzi mi właśnie o to, że w samym vegasie tego nie zrobisz. Na predefiniowanych materiałach (takich stworzonych nie z myślą o tym konkretnym projekcie) też będzie to naprawdę trudne. Ale możliwe.

Dlatego napisałem, że dla efektu na zbliżonym do linkowanego poziomie, należałoby przynajmniej w afterze pogmerać, bo vegas sam takich rzeczy nie generuje.
Odpowiedz
Tak. Sam vegas nie, ale przy pomocy doinstalowanych generatorów, albo - jak napisaliśmy wcześniej - gotowych nagranych odpowiednio dymów...

Wiadomo, że najlepiej mieć do takich rzeczy pakiet, który robi dymy, posiada tracking inne przydatne funkcje... ale (jak już pisaliśmy), tego się nie robi w programie do montażu.
Można. Ale po co się upierać, i w Wordzie obrabiać zdjęcia (też się da...).

Jakiś czas temu można było za darmo pobrać HitFilm w wersji lekko okrojonej, jednak posiadające bardzo przydatne funkcje. Myślę, że w nim dużo łatwiej zrobić ten efekt.

Ale z tego co widzę w załączonym video, nie jest potrzebny tracking. To proste nakładanie dwóch filmów (dym na postać) + maskowanie dymu, aby był za postacią.
Odpowiedz
Jak chcesz żeby to naprawdę wyglądało bardzo realistycznie to tylko w after efects obejrzyj sobie to http://www.videocopilot.net/tutorial/the_portal/
cos w podobie ale zasada jest taka sama w vegas nigdy tak realistycznie tego nie zrobisz
Odpowiedz
Kiedyś był taki serial "Tata, a Marcin powiedział".
Marcinie, zgadzam się, że w After Effects tego typu rzeczy można zrobić dużo wygodniej, bo to tego został stworzony. To nie podlega dyskusji.
Natomiast chciałbym przeczytać solidnie umotywowane wytłumaczenie stwierdzenia "w vegas nigdy tak realistycznie tego nie zrobisz".
Zakładam, ze oprócz tego, że obejrzałeś tutka i spróbowałeś na gotowych plikach, wiesz jak to działa.
Przykład jaki podałeś można zrobić w Vegas i będzie miał identyczną jakość, oczywiście - wiadomo, Vegas nie ma trackingu ani generatora particli. Ale skoro do osiągnięcia tego w AFX i tak trzeba było użyć zewnętrzny plugin od Cycore (nie wnikam czy dodany "za darmo" do AFX czy nie) oraz 3D MAX (jak wiadomo free), spokojnie można by dla równowagi użyć Borisa albo zdecydowanie tańsze HitFilm.
Wytłumacz proszę nowemu koledze, krok po kroku co robi ten facet na tutku, do czego absolutnie się Vegas nie nadaje w sensie tworzenia takiego efektu.
Jak mówię, Vegas byłby ostatnim narzędziem którego bym do tego użył, bo zwyczajnie jest niewygodny, ale uzyskanie takiego czegość TEJ SAMEJ jakości (chyba, ze renderer do dupy) jest jak najbardziej możliwe w Vegas (z pluginami oczywiście). To jest zwykła kompozycja + maski.
Teraz słucham Twojego uzasadnienia, ale naprawdę solidnego, na temat jakości.
I jednocześnie przyznaję - tak, w AFX byłoby wygodniej i w ogóle fajnie (ale AFX to nie jedyny program do takich rzeczy, więc nie pisz głupot "tylko w AFX").

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
(03-06-2014, 0:21)marcinb9987 napisał(a):  Jak chcesz żeby to naprawdę wyglądało bardzo realistycznie to tylko w after efects
Co to znaczy "TYLKO" w After Effects? Czyżby świat cyfrowej kompozycji kończył się na tym sofcie?
Odpowiedz
(03-06-2014, 9:46)efix napisał(a):  Kiedyś był taki serial "Tata, a Marcin powiedział".
Marcinie, zgadzam się, że w After Effects tego typu rzeczy można zrobić dużo wygodniej, bo to tego został stworzony. To nie podlega dyskusji.
Natomiast chciałbym przeczytać solidnie umotywowane wytłumaczenie stwierdzenia "w vegas nigdy tak realistycznie tego nie zrobisz".
Zakładam, ze oprócz tego, że obejrzałeś tutka i spróbowałeś na gotowych plikach, wiesz jak to działa.
Przykład jaki podałeś można zrobić w Vegas i będzie miał identyczną jakość, oczywiście - wiadomo, Vegas nie ma trackingu ani generatora particli. Ale skoro do osiągnięcia tego w AFX i tak trzeba było użyć zewnętrzny plugin od Cycore (nie wnikam czy dodany "za darmo" do AFX czy nie) oraz 3D MAX (jak wiadomo free), spokojnie można by dla równowagi użyć Borisa albo zdecydowanie tańsze HitFilm.
Wytłumacz proszę nowemu koledze, krok po kroku co robi ten facet na tutku, do czego absolutnie się Vegas nie nadaje w sensie tworzenia takiego efektu.
Jak mówię, Vegas byłby ostatnim narzędziem którego bym do tego użył, bo zwyczajnie jest niewygodny, ale uzyskanie takiego czegość TEJ SAMEJ jakości (chyba, ze renderer do dupy) jest jak najbardziej możliwe w Vegas (z pluginami oczywiście). To jest zwykła kompozycja + maski.
Teraz słucham Twojego uzasadnienia, ale naprawdę solidnego, na temat jakości.
I jednocześnie przyznaję - tak, w AFX byłoby wygodniej i w ogóle fajnie (ale AFX to nie jedyny program do takich rzeczy, więc nie pisz głupot "tylko w AFX").
ok zgadzam się trochę przesadziłem chodziło mi tylko o to że w vegas trzeba się naprawdę na męczyć na pracować i myślę że nie będzie to wyglądać tak idealnie poza tym w after efects robi się to prościej szybciej po prostu wygodniej
Odpowiedz