Zakup mikrofonu za max.300zł
Cześć. Nie będę się rozpisywał tylko od razu przejdę do rzeczy. Otóż zamierzam kupić mikrofon do Nikona D5200, a mam na zakup tylko 300zł. Zastanawiałem się nad: Rode Videomic (używany), Rode M3, Audio Technica ATR 6550.
Będę ich używał głównie do jakiś dialogów itp. w amatorskich filmach, nagrywanych na zewnątrz jak i w pokoju. Zastanawiam się tylko czy dobrze myśle, bo Rode M3 służy do nagrywania wokalu, instrumentów. Nie wiem jak sprawdzi się na zewnątrz, zaś Rode VM i Audio-Technica to mikrofony kierunkowe i nie wiem jak u nich z dialogami (kiedy dwie osoby mówią jednocześnie). Dodam jeszcze, że mikrofon podłączałbym bezpośrednio pod kamerę, bez przedwzmacniacza. Może ktoś już miał podobny problem i znalazł alternatywe. Pozdrawiam i czekam na odpowiedz. :)
Odpowiedz
Myślę, że kierunkowy, pojemnościowy RODE na baterię da radę, tylko należy pamiętać o tym, aby przy nagrywaniu dialogów przystawić go bliżej - najlepiej na tyczce nad głowami aktorów. Oczywiście bez długiego dobrego ekranowanego kabla się nie obędzie - kiepski może wprowadzać zakłócenia, przydźwieki i inne niepożądane dodatki. Należy też mieć na uwadze, że do nagrań na zewnątrz warto wyposażyć się w "futrzaka" nakładanego na mikrofon (lepiej sobie radzi z wiatrem niż gąbka).

Moją osobistą alternatywą jest rejestrator, konkretnie zoomH1, ale on jeszcze kosztuje trochę więcej niż 300 pln, choć może uda się na alledrogo znaleźć używanego w tej cenie. Owszem, trzeba potem synchronizację robić podczas montażu, jednakże paleta wyboru jakości jaką daje rejestrator często przebija to, co standardowo jest wbudowane w kamerę/aparat (24 bitowe próbkowanie, nagrywanie bez kompresji, częstotliwość wyższa niż 48KHz itp.).
Odpowiedz
Dziękuje za szybką odpowiedź. Dużo dobrego słyszałem o Zoom h1 (m.in Scifun na youtube go używa), ale niestety kupie go dopiero w przyszłości. Ładnie mi wszystko opisałeś i teraz jestem pewien, że Rode VM da rade, ale co z pozostałymi? Bo jeżeli nie ma dużej różnicy w dźwięku, to może wezmę Audio-Technice lub Rode M3 (bo tańsze). Pozdrawiam.
Odpowiedz
Niestety nagrań z pozostałych nie miałem szansy usłyszeć. Jednakże wokalny dobrze sprawdza się w studio, będzie zbyt dużo ściągał w terenie. Znalazłem test mikrofonów, które możesz brać pod uwagę:

Odpowiedz
Ostatecznie wybrałem Rode Videomic'a, ma najlepszą jakość i mam okazję go tanio kupić. Dziękuje za pomoc. Pozdrawiam :)
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości