Usuwanie zbędnych czcionek (V12)
Witam ponownie.

Mam pytanie odwrotne do zadawanego zazwyczaj: jak USUNĄĆ z listy czcionek te, których nie używam? Mam zainstalowanego Sibeliusa (do partytur) i OpenOffice'a (do pozostałych dokumentów) i za każdym razem przy wstawianiu napisów w Vegasie przebijam się przez setki czcionek, którym brak polskich znaków, a czasem nawet liter.

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam,
Skrzyp :)
Odpowiedz
Są menagery fontów, może będzie jakiś darmowy. Wtedy możesz sobie zrobić katalog np. z tymi do partytur i "aktywować" tylko na czas pracy. Niestety nie przychodzi mi do głowy nic dobrego darmowego w tej chwili.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Można też wejść do katalogu z fontami i ukryć nieporządane fonty na czas pracy z Vegasem.
Odpowiedz
(02-08-2014, 18:40)efix napisał(a):  Są menagery fontów, może będzie jakiś darmowy. Wtedy możesz sobie zrobić katalog np. z tymi do partytur i "aktywować" tylko na czas pracy. Niestety nie przychodzi mi do głowy nic dobrego darmowego w tej chwili.

Niezły i darmowy: http://www.xiles.net/nexusfont/
Odpowiedz
1) Ukrycie czcionki nic nie daje. Tylko usunięcie.
2) Manager jest na tyle dobry, że usuwa/instaluje czcionki masowo, więc oszczędza dużo klikania.

Niestety, czcionek uważanych przez Microsoft za niezbędne (zatem chińskich, khmerskich, arabskich, japońskich, hebrajskich, tajskich, koreańskich i innych bez których Polak nie może się obejść) nie można wywalić żadną metodą, bo są chronione przez system. Podniósłbym uprawnienia, ale w Windows 7 folder z czcionkami nie ma nawet takiej opcji. Dziękuję za pomoc :)
Odpowiedz
To też nie do końca tak Maćku, bo w tej chwili wiele krojów pism jest zaszytych w jednym pliku. Od czasu wprowadzenia Unicode i otfów, w jednym pliku możesz mieć Timesa polskiego, ruskiego, itd. I nie możesz po prostu wywalić niechcianych bo fizycznie siedzą w jednym pliku wykonywalnych (czcionki to programy). Być może można zdezaktyowac skrypt danej strony kodowej, ale wieki się tym nie bawiłem.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz