Sony Vegas - ścieżka A i B
Witam, jestem tutaj nowy z resztą jak widać i rozpocząłem swoją przygodę z wyżej wymienionym programem. Jako że Windows Mediaplayer nie spełnił do końca moich oczekiwań wybrałem Vegasa.
Przeszukałem parę forów, ale nie znalazłem odpowiedzi.
Mianowicie chodzi mi, że przez przypadek włączyłem na ścieżce z video pod ścieżki A i B, jest to bardzo irytujące.. Pewnie można wyłączyć to jednym przyciskiem, ale ja nie potrafię znaleźć go od godziny. Mógłby ktoś mi pomóc?
Załączam screena

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
Włączyłeś tryb Expand Track Layers.
Prawy przycisk myszy na tracku i wyłącz "Expand Track Layers".

Ps. Chodziło Ci oczywiście nie o Windows MediaPlayer, tylko Movie Maker ;)
Odpowiedz
Dzięki wielkie, tak oczywiście mi chodziło o Movie Makera.. :) To jeżeli raz mi pomogłeś to mam jeszcze jedno pytanie i nie będę tworzył nowego tematu. Mianowicie chodzi mi, o to że jeżeli ścieżkę dźwiękową mam na mute (czyli wyciszoną), a w jednym video tracku jednak chciałbym żeby głos był można to jakoś włączyć? Ponieważ nie chce wyciszać wszystkich filmików ręcznie.
Odpowiedz
Jasne, że można.

1. Możesz mute'ować poszczególne eventy (prawy przycisk myszy na event > switches > mute) - można sobie ustawić skrót klawiaturowy.

2. Możesz mute'ować cały track (jak opisałeś wyżej), i za pomocą obwiedni (krzywej) regulować, w którym momencie track ma być mute, a gdzie nie (ppm na tracku > Insert/Remove envelope > mute).
Odpowiedz
Niestety ten drugi sposób mi nie wychodzi i pomimo zaznaczenia bądź odznaczenia mute dalej na tracku nie pojawia się dźwięk :/ to zrobię to ręcznie 1 sposobem. ale wielkie dzięki za odpowiedz. Chyba, że wiesz dlaczego może mi się to nie udaje.. :/ To jeżeli już Ciebie tak męczę to ostatnie pytanie z serii podstawowych. jak spowolnić sam środek traca. Wiem, że mogę wyciąć część która mnie interesuje i samą ją spowolnić, ale czy da się to zrobić w inny sposób? Też wiem jak spowolnić/ przyspieszyć cały track, ale mi chodzi o dosłownie parę sekund :)
Odpowiedz
krzywa Velocity (ppm > envelope > velocity) - jeśli mówimy o evencie video.
Dla audio nie ma takiej możliwości. Trzeba wyciąć to, co chcesz zwolnić > chwytając myszką za krawędź z "CTRL" możesz rozciągać (przyspieszać) lub ścieśniać (zwalniać).

Ps. Dodałeś krzywą "mute"? Teraz musisz utworzyć klatki kluczowe (keyframe's) i ustawić jeden w skrajnej górnej pozycji, drugi - w dolnej. Przy górnej pozycji track nie będzie wyciszany, przy dolnej - będzie. (tylko na tracku wówczas nie może być włączone "mute" ;)
Odpowiedz
niestety nie wiem co to są klatki kluczowe, bo pracuję na tym programie pierwszy raz, ale i tak wielkie dzięki bo bardzo mi pomogłeś.
To mam chyba już ostatnią prośbę przy tym filmiku do Ciebie. Chcę zrobić napisy końcowe, ale nie chcę aby były na czarnym tle lecz na filmiku. Jak robię to zgodnie z tutorialem czyli dodaję dodatkową ścieżkę video a następnie dodaję na niej tekst, i tam wpisuje np. "blablabla" i ustawiam wszystkie rzeczy m.in kolor itd. lecz jak kończę edycję to gdy puszczam filmik to nie pojawiają się.. może muszę coś jeszcze zaznaczyć? Bo nie mam pomysłu, a na forum ciągle szukam i nic..
Odpowiedz
Przeglądnij Interactive Tutorials - rozdział Adding Text and Backdrops. Tam jest lekcja:
- "How to Add a Title";
- "How to Customize Text or Backdrops"

A o klatkach kluczowych, znajdziesz dokładne info w helpie [F1] - szukaj pod hasłem "keyframes", albo nawet w Interactive Tutorials - w efektach.

Nie wiem, co robisz źle, że Ci napisy nie wychodzą... Dlatego nie mogę się odnieść do Twojego przykładu.
Odpowiedz
Dzięki, fajnie, że uświadomiłeś mi istnienie interaktywnych tutoriali tego programu, ale z drugiej strony ja wiem jak dodać tekst i nie jest to dla mnie problemem, czy to na ścieżce z filmem czy po dodaniu drugiej ścieżki, obojętnie, jakim sposobem bym napisu nie dodawał, nie pojawia się on na żadnej klatce filmowej. dlatego się z tym pytaniem zwróciłem tutaj. W podglądzie, jest narysowany prostokąt (pole tekstowe) ale pomimo zmiany koloru wielkości etc. nie pojawia się tekst. po uruchomieniu filmiku jest to samo, niby na ścieżce tekst jest, ale go nie widać. jakieś pomysły?
Odpowiedz
a może właśnie problem klatek kluczowych (gdzieś Ci zostaje keyframe?)
Wrzuciłbyś screen, albo .veg - to był zdecydowanie ułatwiło ;)
Odpowiedz