Usuwanie szumów mrówienia z klipu wideo
Witam
W jaki sposób usunąć szumy mrowienie z video które są skutkiem niedoświetlenia podczas nagrywania kamerą w ciemnych pomieszczeniach.
Częściowo udało mi się złagodzić skutki poprzez manipulacje ustawieniami, jednak zabawę z tym programem dopiero zaczynam wiec korzystam wyłącznie z standardowych opcji.
Odpowiedz
do szumów dobrze się sprawdza NeatVideo - ale trochę niestety kosztuje (i mocno obciąża procesor - co raczej nie powinno dziwić ;).
Odpowiedz
Znam ten Ból;/ osobiście używam Magic Bullet Poprawa jest ale nie ma się co spodziewać po takim Pluginie.
Odpowiedz
Świetnym narzędziem jest odpowiedni skrypt avisynth. Darmowe narzedzie ale raczej dla bardziej zaawansowanych.
Przykład filtru MCTemporalDenoise:
- zaszumione: http://latoninf.free.fr/d9/MCTD/300_0SRC.png
- odszumione: http://latoninf.free.fr/d9/MCTD/300_2MCTDhigh.png

Więcej do poczytania: http://forum.doom9.org/showthread.php?t=139766

Używam od dłuższego czasu i efekty są bardzo dobre.
Odpowiedz
Na twojej fotce szumy są znikome na moim nagraniu 3x większe.
Wrzuciłbym dla zainteresowanych jednak to prywatne nagranie :)
Odpowiedz
To był tylko przykład, stopnie odszumiania się ustawia.
Jeżeli szum jest bardzo duży nie oczekuj cudów.
Odpowiedz
Zawsze możesz zamazać to czego nie chcesz pokazać.

Dołączając się do tematu, w jaki sposób się to wygrywa, i czy jest to kompatybilne z Movie Studio HD Platinum 11? Jestem totalnie zielony w temacie pluginów, nigdy nawet o nich za bardzo nie myślałem, a przyznam się, że zainteresowało mnie to, bo w nagraniach z mojego aparatu powstaje straszny szum, nawet w dobrze oświetlonych miejscach, więc taki plugin byłby dla mnie wybawieniem.
Odpowiedz
DonMateo - a jakiego ISO używasz? Im większe - tym większa szansa na ziarno.

Pluginy się po prostu instaluje, jak inne programy. Jeśli plugin jest kompatybilny z programem, to program go zobaczy.
Odpowiedz
ISO używam zależnie od pogody i światła.
Na zewnątrz w dzień 100
Na zewnątrz przy gorszej pogodzie, gorszym świetle 200
Wewnątrz przy świetle dziennym 100
Wewnątrz przy świetle żarowym 200/400
Po zmroku 1600
O dziwo obiektyw wcale nie jest taki mały, przynajmniej taki mi się wydaje (25 mm).

Ziarno przy świetle dziennym (ISO 100):
[Obrazek: 2XaVJII.png]

Ziarno przy świetle żarowym (ISO 200):
[Obrazek: FDLsFdN.png]

Wracając do pluginów, jak klikam w link, który zapewne jest odnośnikiem do pobrania, to otwiera się w nowej karcie jak domniemam kod pluginu. Pytanie w jaki sposób go zapisać, a potem zainstalować? Bo totalnie nie mam pomysłu.
Odpowiedz
Mowimy o NeatVideo? Ze strony możesz pobrać triala i instalujesz po prostu uruchamiając instalatora. Jak masz kupiony to klikasz w tę wersją którą kupiłeś - plugin lub stacjonarną (tzn. do VirtualDuba) wbijasz kod który dostałeś i ściagasz. Instalujesz normalnie instalatorem i przy uruchomieniu rejestrujesz jak Vegasa.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz