Nowy Vegas Studio - 13!
Jak w temacie. Wyszło nowe Studio:
What's new in version 13.0 (Build 878)
Video

You can now pair stereoscopic 3D subclips at the track level.
Additional multistream 3D formats are now supported.
Added support for automatic 3D pairing of single-stream clips from the PMW-TD300, PMW-F3 with 3D Link option, and cameras that append _L and _R to left- and right-eye clip names.
Color Match allows you to automatically match the color between clips.
Added new rendering templates for delivering Sony XAVC S video.
Added new rendering templates for delivering video in a portrait orientation.

Audio

Added 64-bit Gracenote support.

Workflow

Simple Edit Mode with touchscreen editing support. Many toolbars and menu items are now larger to accommodate touch gestures.
New fade and trim handles on events.
Dragging the playhead moves the cursor along the timeline. Press Ctrl and drag the playhead to scrub the timeline.
Added support for uploading projects to Facebook.
New toolbar added below to timeline to make timeline editing more efficient.
Streamlined toolbars in the main Movie Studio Platinum window, Project Media window, and Explorer window.
New right-click menu in the Titles & Text plug-in allows quick access to Cut, Copy, Paste, Delete, and Select All commands for editing text.
The Explorer window has been redesigned.
You can now simultaneously adjust the fades of all selected events.
Animated generated media events now display a thumbnail image in the timeline.
Render progress is now displayed in the Windows taskbar. If the render time is greater than a minute, a sound is played when rendering is complete.

To change the sound, go Control Panel in Windows and click Sound. Click the Sounds tab and expand the Movie Studio Platinum 13.0 entry. When you select the Render Complete event, you can preview the current sound, assign a new sound, or turn off the Render Complete sound.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
Zassałem, zainstalowałem, uruchomiłem... I jakby to powiedzieć... Wiecie, że jestem fanem Vegasa i w ogóle... Ale ehmm what the fuck?
Do tabletów będą dodawać? Wersja dla słabo widzących?

Odpowiedz
Ulepszyli obsługę ekranów dotykowych i pewnie na tablecie z Windows 8 ma śmigać.
Odpowiedz
Brak mi tylko wersji na Xboxa z Kinectem...

Odpowiedz
Teraz ciekawi mnie jak będzie wyglądać wersja pro.
Odpowiedz
Szkoda słów normalnie. Aż dziw, że jeszcze ktoś chce(?) to kupować.
Odpowiedz
[Obrazek: PiYd0uV.png]
[Obrazek: n13.gif]
Odpowiedz
Program jest jaki jest, natomiast to co wkleiłeś to jednak jakiś plus!
Po raz pierwszy Sony oferuje swój program do swoich urządzeń :)
Do tej pory przy opisach kamer itp. jako proponowany soft był Windows Movie Maker itp. Wszystko tylko nie Vegas :)
Widzę plus jeszcze jeden - nie muszę wysyłać flaszki do Art-Bi, Mamy rok 2014, póki co jak widać SCS nie zlikwidowano...

PS O Pro na razi nic...

Odpowiedz
Kurcze... chyba będę musiał zassać i przetestować... Nie bardzo rozumiem Wasze oburzenie?
Duże ikony? W tym momencie 1920x1080 jest już normą (a będzie więcej). Na 13" ultrabooku w tej rozdzielczości ikonki Vegasa Pro są na prawdę małe. Wkurzyłbym się, jakby coś takiego zrobili z PRO, ale z Studio? To właśnie ma być dla zwykłego użytkownika - a więc w większości przypadków - na urządzenia przenośne.

Muszę sprawdzić, jak działa "touch" (w veasie pro też można montować 'palcem po ekranie', ale przy tej wielkości ikon, bez rysika/stylusa jest to delikatnie mówiąc wkurzające ;)

Fakt - najlepszym rozwiązaniem by był wybór interfejsu (jak w przypadku Office'a).
Tryb "touch" - gdzie ikony są większe i szerzej rozłożone, oraz tryb normalny - do obsługi myszką.

Wracając do Vegasa, trudno się dziwić, że tego nie zrobili w Studio (dwóch wielkości interfejsu), skoro możesz wybrać Studio oraz Pro.
Zobaczymy, co spartolą w Pro ;)
Odpowiedz
Cytat:wracam do normalności...
Ooo, mamy to na piśmie! W końcu dowiemy się, jak to było kiedyś! :D :D :D :D :D

Swoją drogą - bo ja wiem czy jestem zdziwiony, że Ci myszki nie działają... :)

Odpowiedz