rendering 25P
Witam serdecznie. Przeczytałem regulamin i przeglądałem wątki, to tak na początku :)

Chciałbym prosić o pomoc.
O pewnego czasu stoję przed poważnym dylematem czy filmować w 50i czy też 25p. W SV 12 czyli w takim, który posiadam są przygotowane presety przy ustawieniach projektu i renderingu dla 50i. Używam ich i powiedzmy, że jest ok.
Wolałbym jednak nagrywać progresywnie w 25p, a czasami także w 50p (w celu spowolnienia) jednakże nie zauważyłem gotowych presetów dla 25p czy też 50p. Natomiast dla 24p jest ich sporo. Dla wysłania filmu na YouTube stworzyłem swój własny preset dla 25p i jest powiedzmy ok.

Do czego zmierzam..

Jak sobie radzicie drodzy użytkownicy z renderingiem na 25p?

Czy w celu późniejszego wypalenia płytki np na blue-ray nagrywacie progresywnie materiał żródłowy, a może z przeplotem, a może robicie jeszcze coś innego?
Odpowiedz
Tak ciężko poszukać?

Widzę, że masz 26 lat, więc nie jesteś gimbem, który nie ma czasu, i szybko potrzebuje pomocy. Warto poczytać o standardach... o przeplocie - kiedy jest pożądany, a gdzie stwarza problemy.

To, że nie ma czegoś w template'ach, to żaden problem. Vegas domyślnie po zainstalowaniu ustawia się w NTSC, co nie oznacza, że tak trzeba montować.
Możesz (nawet bardzo wskazane) sobie zrobić własne szablony (zarówno ustawienia projektu, jak i renderingu).

Ja np. nagrywam wszystko w 25p. Jak potrzebuję zwolnienia, to zmieniam na 50p lub 50i, albo używam w kamerze specjalnego trybu Slow-motion (buforowanie do 12sekund materiału a następnie zapis na karcie).

Jeśli Twój film ma trafić do internetu, będzie odtwarzany na komputerze, z PenDrive'a... to najlepiej 25p
Jeśli chcesz finalnie stworzyć Blu-Ray - to najwyżej dołożysz przeplot (czyli 25p wyświetlane z przeplotem).
Jeśli Twoja praca to będzie prosty montaż a następnie BluRay - to możesz rejestrować 50i i tak renderować.

Nie ma jednoznacznego przepisu. Standardy ograniczają swobodę (dla PAL: BluRay 1920x1080 może być 50i lub 24p; BluRay 1280x720 - 50p, 24p).

Zawsze można przeskoczyć na kinowy klatkaż 24p, i mieć wszystko w dupie. Będzie to zgodne z TV, DVD, BluRay, YT...
Odpowiedz
Cytat:Tak ciężko poszukać?
- tą uwagę mogłeś zostawić dla siebie.

Jednakże dzięki za odpowiedź, rzeczowa.
Odpowiedz
to nie uwaga, tylko pytanie.
Zawsze jestem ciekaw (chyba mi wolno, skoro poświęcam swój czas dla kogoś, to mogę liczyć na odpowiedź? czy uraziłem?)
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości