Umieszczanie obrazu/napisu pomiędzy tłem a pierwszym planem filmu
Witam

Z góry przepraszam, jeśli napiszę o problemie, który kiedyś był już tutaj omawiany, lecz przeszukałem forum i nie mogłem znaleźć tego, czego szukałem, być może też dlatego, że nie wiem do końca jak to nazwać.
Chodzi mi mianowicie o coś takiego, jak jest tutaj, minuta 1:28:

Tekst/obrazek przedstawiający komentarz z Joemonstera jest przed tłem, a za głową Cezika. Jak można coś takiego osiągnąć? Jeśli naniósłbym ścieżkę z obrazkiem nad film w tle, to pojawiłby się on przed, a nie za głową Cezika. Wie ktoś może jak takie coś zrobić albo chociaż jakieś namiary gdzie mogę to znaleźć?

Z góry dziękuję i pozdrawiam
Odpowiedz
Maskowanie.
Odpowiedz
Czym jest maskowanie i do czego służy mniej więcej wiem, ale jak mogę tego użyć żeby osiągnąć taki efekt? Mogę liczyć na jakieś wskazówki?
Odpowiedz
Jeżeli wiesz czym jest maskowanie i do czego służy pytanie uważam za bezzasadne.
Napis ma maskę sam z siebie (zwykle...), więc jedna Ci już odpada.
Trzy warstwy:
1) film z wymaskowaną postacią i tym wszystkim co ma się znaleźć przed napisem
2) napis
3) to co za napisem.

Maciej Lewandowski - efix.pl
Odpowiedz
No tak, zgadzam się. Jednak to co ma być docelowo za i przed napisem jest jednym nagraniem, jednym klipem. Jak w takim razie rozdzielić to na dwie warstwy? Trzeba to robić maskując klatka po klatce tą postać czy jest jakiś inny sposób?
Odpowiedz
Wystarczy wymaskować dany fragment postaci, za którym ma być napis. Możesz również zapoznać się z czymś takim jak green screen, jeśli sam chcesz nagrać, a nie koniecznie wykorzystać już coś nagranego, to mocno ułatwi sprawę.
Odpowiedz
Cytat:Jednak to co ma być docelowo za i przed napisem jest jednym nagraniem, jednym klipem.
No tak, wszystko się zgadza. Powielasz nagranie dwa razy, jedno jest tłem, drugie, położone na najwyższej ścieżce musisz jakoś wymaskować. I tak, czasem klatka po klatce. Są różne metody, w zależności od tego, jaki masz materiał wejściowy. Zasada w efektach jest taka, że im więcej zrobisz na planie, tym mniej musisz dłubać w postprodukcji.
Możesz osi epracę ułatwiać na różne sposoby, ale w skrajnych wypadkach jest to dłubanie po kawałku.

Odpowiedz
Dziękuję za wszelkie odpowiedzi. Już rozumiem jak można to zrobić, choć ten sposób jest dość czasochłonny, jednak na razie nie potrzebuję tego używać, spytałem po prostu z czystej ciekawości. Może kiedyś w przyszłości jeszcze się zainteresuję tym bardziej :)
Czym jest green screen i do czego służy oczywiście wiem, bo interesuję się trochę filmowaniem i montażem, kręci mnie to lecz niestety mój wiek i co za tym idzie sytuacja materialna nie pozwalają mi na zakupienie żadnej kamery, czy choćby nawet lustrzanki, nie mówiąc już o wielu akcesoriach, jak statyw, stabilizator, mikrofon zewnętrzny.. Może kiedyś uda mi się to zakupić i rozwijać hobby, a jak na razie zajmuję się w miarę możliwości amatorskim montażem itp.
Jeśli już jesteśmy przy Ceziku i jego filmie, ciekawi mnie też jak zrobić coś podobnego co jest w minucie 0:36 (ten sam filmik co powyżej), mianowicie ten komentarz 'płynący' sobie po ścianie budynku. Wiem, że można ręcznie ustawić np. w Track Motion na osi czasu położenie obiektu, ale to byłoby dość trudne do zrealizowania. Jest jakieś inne, prostsze wyjście?
Odpowiedz
Myślę, że mógłbyś sie zająć póki co prostszymi rzeczami a potem myśleć o wodotryskach...

Odpowiedz
Pytam czysto teoretycznie, ponieważ ciekawi mnie jak można by było to zrobić. Nie oczekuję od Was wyjaśnienia krok po kroku tylko ogólnego opisu, namiarów, linka do tutoriala, coś w tym stylu. W ogóle można coś takiego zrobić w Vegasie?
Odpowiedz